Leki na kaszel mokry - tabletki i syropy wykrztuśne

  (112)

Kaszel to jedna z najważniejszych reakcji obronnych organizmu. Ma na celu pozbycie się ciała obcego, płynu lub wydzieliny z oskrzeli. Jednocześnie kaszel mokry to bardzo częsty i niezwykle uciążliwy objaw chorobowy występujący w przebiegu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Aby zniwelować dolegliwości, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, spośród których najczęściej stosuje się syrop wykrztuśny i tabletki na kaszel mokry. 


Sortuj:

Pokaż 16 z 112 wyników

Kaszel mokry

Kaszel mokry

Leki wykrztuśne bez recepty – jak działają?

Choć kaszel mokry potrafi być bardzo dokuczliwy, nie należy go hamować, ponieważ pomaga pozbyć się chorobotwórczych bakterii i wirusów zasiedlających drogi oddechowe. Aby wesprzeć organizm w usuwaniu zalegającej wydzieliny, można zastosować odpowiednie leki o działaniu wykrztuśnym lub mukolitycznym. Te pierwsze delikatnie drażnią drzewo oskrzelowe i upłynniają śluz, natomiast składniki sekretolityczne modyfikują skład wydzieliny (np. rozrywają wiązania między tworzącymi ją mukopolisacharydami). Dzięki temu substancja produkowana w drogach oddechowych jest mniej lepka i może łatwiej ulec uwolnieniu.

Należy pamiętać, że preparat, który chce się zastosować, powinien być dopasowany do rodzaju kaszlu. Leki przeciwkaszlowe na kaszel suchy tłumią uporczywą dolegliwość i rozszerzają oskrzela, natomiast syrop na kaszel mokry ułatwia usuwanie wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych. W razie wątpliwości, jaki produkt zastosować, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sprawdź też leki na chrypkę, która może być wynikiem podrażnienia gardła podczas infekcji.

Syrop na kaszel mokry dla dorosłych i dzieci – jak stosować?

Syrop wykrztuśny dla dorosłych i syrop na kaszel dla dzieci działają na tej samej zasadzie. Dzięki zawartości określonych składników aktywnych pomagają rozrzedzić śluz i ułatwiają jego odkrztuszanie. Dawkowanie preparatu powinno być dostosowane do wieku pacjenta oraz stopnia nasilenia objawów. Skuteczność leczenia zależy od regularności stosowania syropu. Szczegółowe informacje są zawarte w ulotce.

Syrop wykrztuśny – najczęstszy skład i działanie

Syrop wykrztuśny wpływa na produkcję dobrej jakości śluzu o zmniejszonej lepkości, w efekcie czego zwiększa się objętość wydzieliny w drogach oddechowych, a jej odkrztuszenie staje się prostsze.

Syrop wykrztuśny może zawierać takie substancje czynne, jak:

  • saponiny (np. bluszcz pospolity),
  • wodorowęglan sodu,
  • pochodne gwajakolu,
  • olejki eteryczne (np. sosnowy, miętowy, tymiankowy).

Tabletki na kaszel mokry – dla kogo są przeznaczone?

Leki i wyroby medyczne na kaszel mokry dostępne są w kilku postaciach. Jedną z nich są tabletki, które pomagają łagodzić objawy infekcji. Osoby doświadczające mokrego kaszlu często skarżą się na dyskomfort podczas oddychania, a wydzielina w płucach oraz uczucie drapania w gardle nierzadko utrudniają zasypianie i zakłócają sen. Objawy są szczególnie dokuczliwe rano ze względu na nocne gromadzenie wydzieliny w oskrzelach, płucach i gardle. Tabletki na kaszel mokry to wygodna forma preparatu, polecana zwłaszcza dla osób dorosłych lub starszych dzieci

Tabletki do ssania na kaszel mokry – jak złagodzić podrażnienia?

Inną postać preparatu wspomagającego odkrztuszanie stanowią tabletki do ssania. Ponieważ rozpuszczają się powoli w jamie ustnej, umożliwiają dłuższy kontakt substancji aktywnych z błoną śluzową gardła i krtani. Działają łagodząco na podrażnione gardło oraz pobudzają wydzielanie śliny. Wspomagają naturalne oczyszczanie dróg oddechowych poprzez odkrztuszanie śluzu. Niektóre tabletki do ssania na mokry kaszel są wzbogacone w ekstrakty roślinne i substancje przeciwzapalne, które pomagają w redukcji uporczywych objawów kaszlu i poprawiają komfort oddychania. 

Rodzaje środków wykrztuśnych

Leki na kaszel mokry są podzielone ze względu na mechanizm działania. Wyróżniamy:

  • leki wykrztuśne, zwiększające wydzielanie wodnistego śluzu,
  • leki mukoaktywne (mukolityczne, mukoregulujące i mukokinetyczne).

Leki mukoaktywne dzielą się na:

  • mukolityczne – rozbijają gęstą strukturę plwociny i zmniejszają jej lepkość,
  • mukoregulujące – modyfikują wydzielanie śluzu, działają przeciwzapalnie i zwiększają miejscowe stężenie podawanego równolegle antybiotyku,
  • mukokinetyczne – wspierają ruch rzęsek i zmniejszają przyczepność śluzu do ścian układu oddechowego. 

Jedna substancja aktywna może działać w kilku mechanizmach. Aby mieć pewność, że preparat będzie odpowiedni i skuteczny, powinien być dobrany przez lekarza lub farmaceutę.

Co jest najlepsze na mokry kaszel z oferty Dr. Max?

Jaki syrop na odkrztuszanie flegmy jest polecany?

Jakie preparaty na mokry kaszel i drapanie w gardle wybrać?

Marki powiązane z kategorią: Kaszel mokry

checkout.warnings.Notice