Co zabrać do szpitala z dzieckiem? Lista rzeczy do szpitala z dzieckiem
Pobyt w szpitalu może być mniej stresujący, jeśli jesteś odpowiednio przygotowany. Sprawdź, jakie rzeczy ze sobą zabrać, żeby hospitalizacja była komfortowa zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie.
Pobyt w szpitalu to dla malucha źródło ogromnego stresu, dlatego warto zrobić wszystko, by nie pogłębiać negatywnych odczuć. Kluczowe w zapewnieniu komfortowej hospitalizacji, jest odpowiednie przygotowanie. Co zabrać do szpitala z dzieckiem? Jak wyposażyć torbę rodzica i dziecka? Poniżej znajdziesz listę niezbędnych rzeczy.
Co wziąć do szpitala z dzieckiem?
Hospitalizacja wymaga pełnej koncentracji na stanie dziecka, dlatego ważne jest, aby zarówno torba dziecka, jak i opiekuna były odpowiednio wyposażone, a wszystkie niezbędne rzeczy stały się łatwo dostępne i gotowe do użycia. W przypadku planowanych wizyt warto skontaktować się bezpośrednio z personelem danej placówki, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu, poznasz zasady panujące na oddziale oraz procedury medyczne. To z pewnością ułatwi właściwe przygotowanie do pobytu w szpitalu.
- Do torby malucha, oprócz podstawowych kosmetyków dla dzieci i wygodnych ubrań, należy włożyć komplet dokumentów wymaganych podczas przyjmowania na oddział, między innymi potwierdzające tożsamość oraz aktualne wyniki badań.
- Ponieważ pobyt w szpitalu jest dla dziecka dużym obciążeniem emocjonalnym, warto podjąć starania, by zapewnić maleństwu przyjazną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.
- Pozwól, aby w oczekiwaniu na zabieg i późniejszy wypis maluchowi towarzyszyła ulubiona przytulanka, poduszeczka lub kocyk, a jeśli dziecko lubi rysować, spakuj do torby zestaw kredek, kolorowankę lub zeszyt z czystymi kartkami.
Istotne jest odpowiednie przygotowanie opiekuna do hospitalizacji z dzieckiem. W torbie powinny się znaleźć:
- Przybory toaletowe,
- Podręczna apteczka na nieprzewidziane sytuacje,
- Odzież i bielizna na zmianę,
- Rzeczy do spania.
Podczas pobytu w szpitalu z dzieckiem przyda się również gotówka, w tym drobne, aby np. uruchomić telewizor w szpitalnej sali. Jeśli planujesz przyjazd do szpitala samochodem, sprawdź zasady uiszczania opłaty parkingowej.
Lista rzeczy do szpitala z dzieckiem
Staranne i sprawnie zorganizowane pakowanie pozwala spokojniej przeżyć pobyt w szpitalu i skupić się na istotnych kwestiach, takich jak zdrowie i dobro małego pacjenta. Zadbaj również o pozytywne nastawienie, które ma ogromne znaczenie dla malucha. Wspierająca postawa rodzica zmniejszy lęk dziecka przed szpitalem oraz pomoże przejść przez trudne chwile z większą siłą i spokojem.
Lista rzeczy dla dziecka w szpitalu
Dokumenty
Przed pobytem w szpitalu skompletuj potrzebne dokumenty:
- Potwierdzające tożsamość dziecka wraz z numerem PESEL. Warto ponadto przygotować spis wszystkich danych dziecka, w tym adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego do rodziców czy dokładną datę urodzenia,
- Książeczkę zdrowia z aktualnymi badaniami, grupą krwi, informacjami o alergiach, przyjmowanych na stałe lekach i przebytych szczepieniach,
- Posiadaną dokumentację medyczną spoza placówki, do której się zgłaszacie,
- Skierowanie do szpitala.
Przybory higieniczne
Do torby spakuj akcesoria i kosmetyki używane przez malucha na co dzień. Ulubiony szampon dla dzieci czy płyn do kąpieli dla dzieci zapewni komfort i ułatwi pobyt w placówce medycznej.
- Żel pod prysznic i szampon do włosów lub produkt 2w1, np. Nivea Baby Żel do mycia ciała i włosów 2w1 o zapachu owocowych żelków,
- Pasta i szczoteczka do zębów. Sprawdź Dr Scott, kubek + szczoteczka do zębów dla dzieci z minutnikiem + nakładka na szczoteczkę,
- Chusteczki nawilżane dla dzieci, np. Bebelo Care Dr.Max Wet Wipes Sensitive, chusteczki nawilżane przeznaczone do pielęgnacji skóry najmłodszych,
- Pampersy, jeśli dziecko z nich korzysta,
- Chusteczki higieniczne i papier toaletowy, np. Luba Tuli, nawilżany papier toaletowy dla dzieci Truskawka umożliwiający utrzymanie higieny miejsc intymnych,
- Grzebień lub szczotkę do włosów,
- Ręczniki.
Ubrania
Ostateczna ilość odzieży uzależniona jest od planowanej długości pobytu w szpitalu, ponieważ ze względów sanitarnych na większości oddziałów nie ma możliwości prania i suszenia ubrań. Warto pamiętać, aby ubranka były przewiewne, zapewniały swobodę ruchu, a także umożliwiały łatwy dostęp w celu przeprowadzenia podstawowych badań.
- Bielizna na zmianę,
- Wygodne piżamki lub dresy,
- Szlafrok,
- Kapcie,
- Klapki pod prysznic.
Pozostałe rzeczy dla dziecka do szpitala
Co jeszcze może się przydać podczas kilkudniowego lub dłuższego pobytu w szpitalu? Oprócz wymienionych wyżej rzeczy warto również uwzględnić zabranie:
- Ulubionej zabawki, najlepiej takiej, którą można łatwo umyć lub zdezynfekować,
- Książki, zeszytu, przyborów do rysowania,
- Sprzętu elektronicznego (tablet, telefon) ze słuchawkami,
- Butelek i smoczków dla malucha,
- Kubka i sztućców,
- Ulubionych przekąsek lub dań w słoiczkach, pod warunkiem akceptacji lekarza prowadzącego,
- Poduszki i kocyka, które ułatwią maluchowi zaśnięcie w nowym miejscu.
Lista rzeczy dla opiekuna w szpitalu
Opiekun przebywający z dzieckiem na oddziale powinien zabrać do szpitala:
- Dowód osobisty potrzebny do formalności związanych z przyjęciem dziecka na oddział i późniejszym wypisem,
- Akcesoria higieniczne – żel pod prysznic, szampon do włosów, pastę i szczoteczkę do zębów,
- Chusteczki nawilżane dla dorosłych, np. Seni Care Chusteczki pielęgnacyjne do starannego oczyszczania większych partii ciała oraz Hemo Wet Wipes Dr. Max, nawilżane chusteczki przeznaczone do oczyszczania okolic odbytu,
- Zestaw wygodnych ubrań,
- Kapcie i klapki pod prysznic,
- Komplet bielizny na zmianę,
- Ręczniki,
- Piżamę,
- Składany leżak, jeśli oddział nie posiada miejsc noclegowych dla opiekunów,
- Koc lub śpiwór,
- Gotówkę (np. do uruchomienia telewizora) oraz kartę płatniczą,
- Podręczną apteczkę wyposażoną w środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zestaw plastrów opatrunkowych oraz preparaty na problemy żołądkowe,
- Ładowarkę do telefonu,
- Czytnik e-booków, książkę lub tablet.
Na wielu oddziałach znajduje się zazwyczaj pomieszczenie socjalne wyposażone w podstawowe naczynia i sprzęty, umożliwiające przygotowanie drobnego posiłku. Ponadto w większości przypadków w brakujące rzeczy można zaopatrzyć się na terenie szpitala, np. w specjalnych automatach, bufecie czy sklepiku z artykułami spożywczymi, jednak na wszelki wypadek warto zabrać do szpitala podstawowe produkty, takie jak przekąski, kawę, herbatę oraz cukier. W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań dobrze skontaktować się z sekretariatem oddziału w celu uzyskania szczegółowych informacji.
Podsumowanie
Dla małego dziecka obce otoczenie szpitalne i procedury medyczne mogą być przerażające, dlatego zadbaj o stworzenie jak najbardziej spokojnej i bezpiecznej atmosfery. Odpowiednie spakowanie torby jest szalenie istotne, jednak równie ważne jest Twoje nastawienie. Kontroluj swoje własne emocje, zachowuj spokój, unikaj przesadnego dramatyzowania i paniki. Pomoże to maluchowi poczuć się pewniej w nowej sytuacji i znacząco wpłynie na samopoczucie.