My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]

13. 7. 2017 · 8 minut czytania

Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]

Podróże z dzieckiem to spore wyzwanie, ale to nie powód, żeby rezygnować z podróży. Wystarczy dobra lista i podróż z miesięcznym dzieckiem nie będzie powodem do stresu. Doradzam, co wziąć ze sobą na wakacje z noworodkiem.

Wakacje z noworodkiem – czy warto?

Przez długi czas uważano, że noworodek powinien siedzieć z mamą w domu i absolutnie nie wybierać się w żadne (ani krótkie, ani długie) podróże. Teraz, coraz częściej można zauważyć rodziny z malutkim dziećmi na wakacjach. Moim zdaniem, o ile mama i dziecko czują się dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odpocząć gdzieś po trudach ciąży i porodu. Mało tego, podroż z takim malutkim dzieckiem wydaje się być łatwiejsza i przyjemniejsza niż z takim większym, z kilku powodów:

  • Taki Maluszek nie wybrzydza przy jedzeniu – wystarczy mu mleko z piersi lub butelki. Nie trzeba taszczyć swojego pożywienia, ani szukać specjalnego menu dla dziecka.

  • Noworodek naprawdę dużo śpi. Dlatego, jest możliwość żeby w czasie jego drzemek odpocząć sobie. Zwłaszcza jeżeli możesz liczyć na pomoc innych.

  • Noworodek nie ucieka i nie potrzebuje specjalnych atrakcji. Kiedy wybierasz kierunek wakacji, możesz się kierować tylko swoimi własnymi upodobaniami. Uwierz mi, że jest to łatwiejsze niż próby sprostania wysokim wymaganiom 2-latka.

Nasza pierwsza podróż

Po pierwszej dłuższej wycieczce z dzieckiem stwierdziłam, że nie opłaca się wyjeżdżać na okres krótszy niż dwa tygodnie. Niezależnie od tego, czy wyruszasz na kilka czy kilkanaście dni, wyprawka dla noworodka praktycznie nie ulega zmianie.

Sprawdź produkty na pierwszą wyprawkę dla noworodka.

W jednym i drugim przypadku liczba pakunków jest ogromna i zajmie całe auto (niezależnie od gabarytów samochodu - zawsze znajdzie się coś niezbędnego).

Zwykły weekendowy wypad urasta do rangi życiowej eskapady. Na szczęście, po kilku wyjazdach zestaw MUST HAVE ulega redukcji. Wiesz już, co nie jest konieczne, a co może całkowicie wypaść z listy.

Zawsze można wspomóc się gotową listą, którą przedstawiam poniżej. Oczywiście, każdy maluch ma inne potrzeby, dlatego też warto spersonalizować podaną wyprawkę na lato.

pierwsza podróż z dzieckiem

Wyprawka noworodka na lato – lista

Dokumenty

1.Paszport

Niezbędny, gdy wybieracie się na zagraniczne wakacje poza Unią Europejską. Mimo że w krajach należących do strefy Schengen nie należy spodziewać się kontroli, to paszport będzie konieczny przy lotach samolotem lub w sytuacjach, kiedy trzeba będzie potwierdzić swoją tożsamość.

Niemniej jednak, podróżując w strefie Schengen dowód tożsamości Twojego dziecka będzie konieczny. Możesz go wyrobić zarówno u Urzędzie Stanu Cywilnego jak i online (wykorzystując Profil Zaufany). O tym jak zrobić to krok po kroku, przeczytasz tutaj na stronie rządowej.  

Dowód osobisty dziecka jest ważny przez 5 lat – jeżeli dziecko ma mniej niż 5 lat lub 10 lat – jeżeli dziecko ma więcej niż 5 lat. Pamiętaj, żeby taki dokument wyrobić odpowiednio wcześniej. Czas oczekiwania na dowód osobisty dla dziecka może wynieś nawet miesiąc czasu.

2.Książeczka zdrowia/dokumentacja medyczna i dowód ubezpieczenia, jeśli dziecko ma problemy zdrowotne

Przed każdym wyjazdem, warto zadbać o ubezpieczenie medyczne rodziny na czas wyjazdu. Jeżeli podróżujesz z biurem podróży, ubezpieczanie jest przeważnie w pakiecie. Warto jednak się dopytać jakie są warunki takiego ubezpieczenia.

Jeżeli podróżujesz na własną rękę, wtedy powinnaś pomyśleć również o tym, żeby takie ubezpieczenie załatwić. Jeżeli podróżujecie na terenie Unii Europejskiej lub państw EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), czyli: Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria, wtedy wystarczy wyrobić darmową Europejską Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upoważnia ona do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie  państwa członkowskiego UE/EFTA na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa. Karta dla dziecka jest ważna przez 5 lat. Kartę EKUZ możesz wyrobić w lokalnym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub przez Internet.

Jeżeli podróżujesz poza kraje UE/EFTA, wtedy warto wykupić ubezpieczenie u prywatnego ubezpieczyciela.

 

 

Apteczka i środki higieniczne

3. Leki przeciwgorączkowe (szybkie i łatwe w obsłudze są krople, ale zawsze biorę też czopki)

4. Środki przeciw komarom i i innym insektom, a także maść na ukąszenia

5. Maści i plastry na oparzenia

6. Środek dezynfekujący i gaziki

7.  Krople na bóle brzuszka lub kłopoty z wypróżnianiem

8. Probiotyki i elektrolity – probiotyki pomogą odbudować florę jelitową podczas biegunki lub wymiotów, a elektrolity posłużą nawodnieniu dziecka

9.  Lek (w formie doustnej i żelowej) antyalergiczny (przeciwhistaminowy)

Twoje dziecko może mieć alergię, o której nie wiesz i ugryzienie jakiegoś owada może spowodować wysypkę na ciele. Dlatego, warto w takim przypadku zawsze mieć przy sobie lek antyalergiczny

10. Ampułki z solą fizjologiczną –mogą się przydać do oczyszczenia noska w razie kataru lub przemycia oczu.

11.Witamina D

12. Kremy na oparzenia dla dzieci

13. Aspirator do nosa

Warto mieć przy sobie mały, aspirator do wyciągania katarku. Dodatkowo możesz spakować wodę morską do nawilżania noska dziecka. Zdecyduj jaki aspirator wybrać: Aspiratory do nosa, aspiratory elektryczne.

14. Pampersy i chusteczki nawilżane (alternatywnie: płatki kosmetyczne do przemywania pupy)

15.  Podkłady jednorazowe (jak zajdzie konieczność przewijania dziecka w różnych miejscach)

16.  Wszystkie leki, jakie na stałe bierze dziecko

Pamiętaj, żeby apteczkę trzymać w suchym i chłodnym miejscu, bo wysoka temperatura może wpływać na przydatność leków. My kiedyś zostawiliśmy czopki przeciwgorączkowe w bagażniku samochodu i musieliśmy szukać apteki o północy. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach!

Podróż

17. Jeśli podróżujecie samochodem, przydatne będą osłony (rolety, folie, zaślepki) na szyby aut, chroniące przed słońcem

18. Zestaw „uspokajaczy”

Rozmiar zestawu zależy od charakteru maluszka. Mój „egzemplarz” nie znosi jazdy samochodem (a w zasadzie żadnej formy komunikacji, bo zanosi się od płaczu także podczas spacerów w wózku), dlatego zawsze pamiętam o ulubionych zabawkach: zestaw grzechotek i maskotek z pozytywką.

podróż dziecka autem w foteliku

Ochrona przed słońcem

dziecko piasek plaża

 

19. Nakrycie głowy: cienkie, bawełniane czapeczki, chustki

20. Kremy z filtrem UV

Przed nałożeniem kremu na całą twarz dziecka, proponuję sprawdzić na mniejszym kawałku skóry, czy krem nie uczula.

21.  Parasolka

Zarówno do wózka, jak i na plażę, jeśli planujecie odpoczynek nad wodą.

Jakie ubranka dla noworodka latem?

22.  Z pewnością lepiej zabrać ze sobą więcej zestawów ubraniowych niż dni wyjazdowych. Chyba, że planujecie naprawdę długi wyjazd, wówczas zamiast walizki ubrań, wystarczy hipoalergiczne mydłolub proszek dla dzieci i kawałek miejsca do rozwieszenia prania.

23.Uwzględnij możliwą zmianę pogody (body na krótki i długi rękaw, rampersy, pajace lub bluzy). U mnie najlepiej sprawdziły się body z zapięciem kopertowym, których nie trzeba przekładać przez głowę, co jest szczególnie istotne, gdy pampers nie wytrzyma zawartości.

24. Jeśli dziecko zaczyna się już ślinić, warto rozważyć śliniaczek, żeby nie marnować czasu na urlopie na ciągłą zmianę mokrych koszulek.

noworodek  na plaży

Inne

25. Zapas tetrowych lub flanelowych pieluch

26. Smoczek, butelka (jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym)

27. Laktator

Przyda się, jeśli marzy Ci się romantyczny wieczór z mężem i akurat masz z kim zostawić maluszka

28. Wózek

29. Łóżeczko turystyczne

Warto jednak zapytać czy w hotelu do którego jedziecie nie będzie możliwości wypożyczenia takiego łóżeczka

Boisz się, że nie zmieścisz wszystkiego?

Jeśli nie macie zbyt wiele miejsca, zawsze można zrezygnować z łóżeczka turystycznego i jeśli jest taka możliwość - wynająć je na miejscu lub wykorzystać gondolę z wózka (sprawdzony sposób).

30. Cienki kocyk lub pieluszka do przykrycia

31.  Moskitiera na wózek i łóżeczko

Jeśli macie nadwyżkę gotówki, proponuję zaopatrzyć się w otulacze bambusowe. Są delikatne i mięciutkie w dotyku, a według zapewnień producentów, mają właściwości termoregulacyjne.

32. Ręcznik do kąpieli i wanienka

Coraz więcej hoteli w swojej ofercie ma wanienki dla dziecka. My nigdy nie braliśmy wanienki ze sobą. Sprawdzony sposób na mycie dziecka w podróży u nas jest taki: kładziemy czysty ręcznik na podłogę kabiny prysznicowej lub do wanny i połóż na nim dziecko. Jeden rodzic trzyma dziecko, drugi myje.

33.  Chusta do noszenia dziecka

Dla mnie chusta lub nosidło są absolutnie niezbędne zarówno w codziennym życiu z niemowlakiem jak (tym bardziej!) na wakacjach. Dzięki chuście, możesz swobodnie zwiedzać miejsca niedostępne dla wózków czy szybko uspokoić dziecko. Na pierwsze wakacje z moją 8 miesięczną córką w ogóle nie brałam wózka tylko nosidło!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak wybrać odpowiednią chustę i nosidło i jak zacząć przygodę z chustonoszeniem, przeczytaj artykuł: Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce!

34.  Torebki foliowe na zużyte pieluchy (w myśl zasady: nigdy nie wiesz, kiedy spotka Cię kupa)

Podróż z dzieckiem − porada lekarza

Zaczyna się okres wakacyjny, a jeśli do tego możesz sobie pozwolić na pobyt na urlopie macierzyńskim, warto wykorzystać piękną pogodę na podróż z dzieckiem. Tym bardziej, że póki co, nie potrafi zgłosić obiekcji, co do wybranej przez nas destynacji :)

W podróż, nawet daleką, można zabrać dziecko w każdym wieku. Jednakże każdorazowy wyjazd z niemowlęciem, a w szczególności z noworodkiem dobrze jest omówić z lekarzem. Oceni on nie tylko aktualny stan zdrowia dziecka, ale także ustosunkuje się do planowanego celu podróży, jej długości oraz rodzaju środka lokomocji. Warto pamiętać, że niemowlęta oraz małe dzieci są bardziej narażone na infekcje i ich konsekwencje. Z tego powodu warto starannie przygotować się pod względem zdrowotnym, nie zapominając o szczepienia zalecanych, zasadach ochrony przed chorobami zakaźnymi oraz właściwym wyposażeniu apteczki podróżnej dla dziecka

- radzi lek.med. Magdalena Stoczyńska.

 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice