Przebarwienia w okolicach intymnych – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

19. 6. 2024 · 5 minut czytania

Bez wstydu i tabu – przebarwienia w okolicach intymnych. Dowiedz się, jak możesz zadbać o okolice bikini i zniwelować przebarwienia dzięki prostym, domowym sposobom i profesjonalnej opiece dermatologicznej.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Przebarwienia w okolicach intymnych – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Zmiany pigmentacyjne charakteryzujące się wyraźnie ciemniejszym zabarwieniem mogą lokalizować się w różnych obszarach ciała, również w okolicach intymnych. Za ich powstawanie odpowiadają między innymi wahania w gospodarce hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne. Zobacz, jak radzić sobie z przebarwieniami w okolicy bikini. 

Przebarwienia w okolicach intymnych – przyczyny 

Zmiana koloru skóry w okolicach narządów płciowych to stosunkowo częsta przypadłość, z którą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zaciemnienie skóry wiąże się z większym niż w innych obszarach ciała nagromadzeniem barwnika, czyli melaniny produkowanej przez melanocyty – komórki znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. To właśnie melanina odpowiada za kolor skóry i włosów, a ponadto chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz wykazuje właściwości antyoksydacyjne. W efekcie zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki tlenowe. 

Przebarwienia okolic intymnych mogą występować w obszarze: 

  • Odbytu, 
  • Warg sromowych, 
  • Pachwin, 
  • Wzgórka łonowego. 

Powstawanie przebarwień w omawianym obszarze może być wywołane kilkoma czynnikami. Na zaciemnienie skóry wpływają między innymi substancje o właściwościach fotouczulających oraz fototoksycznych znajdujące się w niektórych lekach i kosmetykach i przyspieszają uwalnianie melaniny. W połączeniu z nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne może to skutkować tworzeniem się zmian pigmentacyjnych, również w okolicach, które nie zostały wystawione na bezpośrednie działanie słońca. 

Warto wiedzieć...
Niebagatelny wpływ na zabarwienie obszaru narządów płciowych mają hormony. Gwałtowne wahania hormonów płciowych związane między innymi z ciążą, okresem dojrzewania oraz menopauzą mogą przyczyniać się do nasilenia pigmentacji skóry. Za wspomniane zmiany odpowiada głównie podwyższony poziom estrogenów, który u ciężarnych skutkuje nie tylko ciemnieniem skóry w miejscach intymnych, ale też zmianami w zabarwieniu sutków i brodawek sutkowych. 
Przebarwienia skóry w okolicach intymnych

Przyczyny ciemniejszego kolorytu okolic odbytu i sromu to między innymi: 

  • Uwarunkowania genetyczne (osoby o ciemnym fototypie skóry mają ciemniejszą skórę również w okolicach intymnych), 
  • Wiek, 
  • Menopauza, 
  • Ciąża, 
  • Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, 
  • Przebyte choroby przewlekłe, 
  • Niewłaściwe nawyki, np. noszenie zbyt przylegających ubrań powodujących otarcia lub nieprawidłowy sposób depilacji. 

Ciemniejszy odcień skóry w obszarze narządów płciowych, choć może być krępujący i wpływać na jakość współżycia, jest zjawiskiem naturalnym i zazwyczaj nie musi budzić niepokoju. Sygnałem alarmowym, który powinien skłonić do konsultacji medycznej, jest pojawienie się dodatkowych objawów mogących świadczyć o infekcji intymnej, takich jak świąd, pieczenie lub inne zmiany skórne. Wsparciem w niwelowaniu dokuczliwych objawów może być Iladian Intima, żel pomocniczy w leczeniu infekcji intymnych ze składnikami łagodzącymi dolegliwości związane z podrażnieniami oraz grzybiczymi i bakteryjnymi infekcjami zewnętrznych narządów płciowych oraz Feminum Fit, żel dopochwowy bazujący na składnikach wspierających zachowanie właściwej flory bakteryjnej i fizjologicznego pH. 

Porady lekarskiej należy zasięgnąć również wtedy, gdy zmiana zabarwienia wystąpiła nagle. Gwałtowne ciemnienie skóry w okolicach intymnych może być objawem schorzenia ogólnoustrojowego, np. nadczynności tarczycy, chorób wątroby czy choroby hemoroidalnej. 

Przeczytaj, jak leczyć choroby weneryczne

Przebarwienia w miejscach intymnych

Przebarwienia w okolicach bikini – jak sobie radzić? 

Redukcję przebarwień w okolicach bikini warto rozpocząć w domowym zaciszu za pomocą kremów na przebarwienia i preparatów do higieny intymnej zawierających substancje aktywne o właściwościach rozjaśniających. Proces depigmentacji może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego będzie wymagał od Ciebie cierpliwości i konsekwencji. Silne działanie wybielające wykazują między innymi specjalne kwasy na przebarwienia, w tym kwas mlekowy, kwas kojowy i kwas azelainowy stosowane w stężeniach bezpiecznych dla wrażliwej skóry miejsc intymnych, a także witaminy C i E. 

Ponieważ okolice intymne narażone są na podrażnienia i infekcje mogące skutkować ciemnieniem skóry, w domowej pielęgnacji nie powinno zabraknąć łagodnych preparatów oczyszczających oraz produktów nawilżających, zmiękczających naskórek i zapewniających ochronę przed czynnikami potencjalnie szkodliwymi. Po jakie formulacje warto sięgnąć? 

Jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod redukcji przebarwień okolic intymnych jest laserowe wybielanie dostępne w ofercie gabinetów medycyny estetycznej. Zabieg polega na rozbiciu melaniny odpowiadającej za ciemniejsze zabarwienie skóry za pomocą precyzyjnie ukierunkowanej wiązki światła. Procedurę wykonuje się zazwyczaj przy użyciu lasera erbowo-yagowego oraz lasera frakcyjnego CO2. Liczba zabiegów uzależniona jest od stopnia ściemnienia skóry, jednak w większości przypadków zadowalające efekty uzyskuje się po serii 3 powtórzeń. Oprócz ujednolicenia kolorytu skóry krocza, odbytu czy warg sromowych efektem zabiegu jest ujędrnienie i odmłodzenie okolic intymnych.

 Podsumowanie 

Przebarwienia w okolicach intymnych mogą być wynikiem działania różnych czynników, takich jak zmiany hormonalne, naturalne procesy starzenia się organizmu, urazy, infekcje czy podrażnienia. Pojawienie się zmian pigmentacyjnych zwykle nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego, aczkolwiek może być źródłem kompleksów, a także znacząco wpływać na jakość współżycia. Metody redukcji przebarwień obejmują stosowanie preparatów o właściwościach rozjaśniających oraz korzystanie z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. 

Źródła:

  1. B. Szkudlarek, Skuteczność laserów w redukcji przebarwień na skórze - badanie ankietowe opinii kosmetologów, https://ruj.uj.edu.pl/entities/publication/16daf8b6-0104-4bc7-9fb2-92fbf6048674 [dostęp 09.05.2024 r.]
  2. E. Kilian-Pięta, M. Hoppe, Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-2.pdf [dostęp 09.05.2024 r.] 
  3. K. Kurzyńska, Skóra o fototypie IV-VI – charakterystyka dermatoz oraz ryzyko pojawienia się efektów niepożądanych w wyniku terapii kosmetologicznych, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/03/ACM-2022-01-vE-Kurzynska-PL.pdf [dostęp 09.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice