Leki i tabletki na ból gardła - spraye, pastylki do ssania

  (247)

Sortuj według
Ból gardła

Ból gardła

Ostry ból gardła jest często związany z rozwijającą się infekcją wirusową lub bakteryjną. Zapalenie gardła może być również powikłaniem po przeziębieniu. Wśród chorób wirusowych, którym towarzyszy ostry ból gardła, można wymienić mononukleozę, czy częściej występującą – grypę. Spośród chorób bakteryjnych najczęściej kojarzy on nam się z anginą, czyli zapaleniem migdałków podniebnych i występującą w okresie dziecięcym szkarlatyną czy odrą. Ból gardła występuje również z chorobami jamy ustnej np. zmianami próchniczymi zębów, zapaleniem dziąseł czy ropniem zęba.



Zazwyczaj bólu gardła spodziewamy się w miesiącach zimnych, jesienno-zimowych, ale obecnie coraz częściej dolegliwości te występują w okresie wiosenno-letnim – może to być związane z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach lub schładzaniem się zimnymi napojami przy wysokich temperaturach. Innymi przyczynami bólu gardła mogą być: zanieczyszczone powietrze, niesprzyjająca pogoda, kontakt z dymem lub innymi substancjami drażniącymi drogi oddechowe czy długotrwały krzyk wpływający niekorzystnie na krtań.







Leki na ból gardła – kiedy je zażywać





Apteki oferują coraz większy asortyment preparatów m.in. tabletki na ból gardła, pastylki, spraye, aerozole, syropy i inne płyny. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze symptomy schorzeń jamy ustnej i krtani warto działać zapobiegawczo zażywając środki dostępne bez recepty. Być może pozwoli to uniknąć poważniejszej infekcji. A gdy infekcja już się rozwija, szybka reakcja pozwala znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia. Jeżeli jesteś narażony na czynniki drażniące jak np. dym, smog, klimatyzacja, możesz brać suplementy diety oparte na składnikach roślinnych, które będą działały łagodząco i nawilżały drogi oddechowe – pamiętaj jednak, że to nie lekarstwo, a jedynie wsparcie do normalnej diety.











Lecz objawy, zwalczaj infekcję i stan zapalny gardła





Aby powstrzymać rozwój stanu zapalnego, który może objąć nie tylko gardło, ale wywołać również stan zapalny całej jamy ustnej, zadbaj o prawidłowe nawilżenie śluzówki, stosując zalecane przez lekarzy preparaty na wysuszone gardło. Możesz wybrać m.in. preparat do płukania gardła. To, jakie środki stosować, zależy od tego, jakie objawy chcesz wyeliminować. Często bólowi gardła towarzyszy pieczenie i trudności w połykaniu. W przypadku występowania ostatniego z objawów, świetnie sprawdza się spray na ból gardła,który dodatkowo ma właściwości łagodząco-kojące. Lek na silny ból gardła powinien mieć właściwości odkażające – dobrze sprawdza się np. woda morska. Część z preparatów oparta jest na składnikach naturalnych i zawierają np. miód czy czosnek – które działają przeciwbakteryjnie, zwalczają wirusy i grzyby.











Co na ból gardła u dzieci?





W asortymentach aptek znajduje się coraz więcej środków dla dzieci, które są łatwiejsze w aplikacji, są też łagodniejsze i mają specjalny smak. Wśród nich można wymienić lizaki, żelki  i syropy. Są to często leki o łagodniejszym działaniu. Takie preparaty są dostępne bez recepty, ale przed podaniem ich dziecku warto skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą. Dzieci mogą brać również niektóre tabletki do ssania na ból gardła przyjmowane przez dorosłych. Niektóre tabletki na gardło oparte są na składnikach ziołowych m.in. z szałwii, tymianku i rumianku, te preparaty stosuje się np. w przypadku lekkiej chrypki, likwidują także obrzęk.







Marki powiązane z kategorią: Ból gardła