Opis
Nazwa | Clarelux |
Nazwa międzynarodowa | Ciclopiroxum |
Dawka | 80 mg/g |
Postać | lakier do paznokci leczniczy |
Wielkość opakowania | 3g |
Działanie/właściwości |
|
Ciclolack, lakier do paznokci 80mg/g, 3g to leczniczy lakier do paznokci zawierający cyklopiroks o działaniu przeciwgrzybiczym.
Działanie
Jak działa Ciclolack?
Ciclolack, lakier do paznokci leczniczy, jest lekiem przeciwgrzybiczym do stosowania miejscowego na paznokcie w przypadku grzybicy paznokci. Zawarta w leku substancja czynna – cyklopiroks, przenika przez płytkę paznokcia i działa przeciwgrzybiczo na grzyby powodujące grzybicę paznokci.
W grzybicy paznokci paznokcie stają się pogrubiałe, matowe, przebarwione (białe, żółte lub brązowe) i łamliwe, pod ich wolnym brzegiem może dochodzić do nagromadzenia mas rogowych. Może nastąpić rozwarstwienie płytki paznokciowej, paznokieć może zostać zniszczony.
Wskazania
Ciclolack, lakier do paznokci leczniczy, jest przeznaczony do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy paznokci, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia i maksymalnie 4 z 10 paznokci.
W przypadku wątpliwości, przed zastosowaniem leku należy zwrócić się po poradę do lekarza.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Ciclolack?
Kiedy nie stosować leku Ciclolack:
- jeśli pacjent ma uczulenie na cyklopiroks lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- leku nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ciclolack należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli wystąpią reakcje uczuleniowe, należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zwrócić się do lekarza:
- jeśli pacjent ma cukrzycę, zaburzenia krążenia w dłoniach i stopach,
- jeśli pacjent ma osłabioną odporność spowodowaną zaburzeniami układu immunologicznego (np. zakażenia HIV, pacjenci po transplantacji, pacjenci leczeni jednocześnie kortykosteroidami, pacjenci z nawracającym lub długotrwale utrzymującym się półpaścem lub opryszczką);
- jeśli płytka paznokciowa jest uszkodzona,
- jeśli pacjent ma choroby skóry, np. łuszczycę lub inne przewlekłe choroby skóry;
- jeśli pacjent ma zespół żółtych paznokci (zespół chorobowy objawiający się nadmiernym gromadzeniem się płynu w skórze i tkance podskórnej, wolno rosnącymi, żółtymi paznokciami i przewlekłymi zaburzeniami oddychania).
Nie należy stosować leku Ciclolack, jeśli:
- paznokcie są znacznie uszkodzone,
- zmiany chorobowe obejmują więcej niż 50% powierzchni paznokcia i więcej niż 4 paznokcie,
- zmiany są bardzo nasilone lub pojawiły się nowe zmiany na pozostałych paznokciach,
- pojawiły się na skórze zmiany o charakterze rumieniowym, złuszczającym w okolicy zmienionych chorobowo paznokci.
W takich przypadkach należy zwrócić się do lekarza.
Lek ciclolack stosować wyłącznie na paznokcie.
Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Jeśli lek dostanie się do oczu, nosa lub uszu należy natychmiast przemyć je wodą i skontaktować się z lekarzem i natychmiast udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.
Podczas leczenia nie należy stosować na płytkę paznokciową produktów kosmetycznych (np. lakiery, odżywki do paznokci) lub sztucznych paznokci.
Aby zapobiec rozwojowi grzybicy paznokci należy:
- pilnować, aby dłonie i stopy zawsze były czyste i suche (osoby z nadmierną potliwością stóp powinny stosować zasypki wchłaniające wilgoć oraz często zmieniać skarpety i buty);
- dokładnie osuszać przestrzenie między palcami po każdym myciu stóp;
- używać osobnego ręcznika (najlepiej jednorazowego) oraz korzystać tylko z osobistych przyborów do pielęgnacji paznokci (po każdym użyciu należy je zdezynfekować lub używać jednorazowych);
- obcinać prosto paznokcie;
- w przypadku grzybicy stóp nosić zawsze czyste i suche skarpetki (najlepiej bawełniane) oraz przewiewne obuwie, a także wietrzyć buty po każdym założeniu;
- nigdy nie używać obuwia noszonego przez inne osoby;
- nie chodzić boso w miejscach publicznych (np. baseny, sauny, ośrodki sportowe);
- korzystać z usług pedicure tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie narzędzia są odpowiednio dezynfekowane;
- unikać skaleczeń skóry podczas samodzielnie wykonywanego pedicure;
- unikać jakichkolwiek urazów płytki paznokciowej.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Brak danych na temat wzajemnego oddziaływania pomiędzy lekiem Ciclolack a innymi lekami.
Ciąża
Czy Ciclolack jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ze względu na brak doświadczenia klinicznego nie należy stosować leku Ciclolack w czasie ciążyi karmienia piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Ciclolack?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na paznokcie.
Lek może być stosowany wyłącznie u dorosłych.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ciclolack
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ciclolack należy usunąć możliwie jak największą częśćzmienionej chorobowo powierzchni paznokcia za pomocą nożyczek, obcinacza lub załączonego pilnika do paznokci jednorazowego użytku. Po kontakcie z chorymi paznokciami użyte narzędzia należy zdezynfekować, a jednorazowe należy wyrzucić.
Sposób stosowania:
1. Stopy bądź ręce umyć wodą z mydłem i dokładnie osuszyć (najlepiej jednorazowym ręcznikiem).
2. Za pomocą jednorazowego pilnika delikatnie opiłować wierzchnią warstwę płytkipaznokciowej. Za każdym razem należy usuwać możliwie najwięcej części chorego paznokcia. Uwaga! Po użyciu pilnik należy wyrzucić!
3. Przetrzeć płytkę paznokciową gazikiem nasączonym alkoholem, dołączonym do opakowania.
4. Lakier do paznokci leczniczy należy nakładać za pomocą jednej ze szpatułek wielokrotnego użytku, które są dołączone do opakowania. Opakowanie zawiera dziesięć pojedynczych szpatułek wielokrotnego użytku połączonychrazem. Pojedynczą szpatułkę wielokrotnego użytku należy odłamać przed użyciem. Dodatkowo dołączony jest uchwyt do szpatułki. Pojedynczą szpatułkę i uchwyt do szpatułki należy połączyć w celu zapewnienia bardziej dogodnej aplikacji lakieru do paznokci.
5. Przed nałożeniem lakieru na każdy paznokieć należy zanurzyć niejednolitą powierzchnię szpatułki w szklanej butelce, nie ocierając jej o szyjkę butelki (ze względu na ryzyko, żezakrętka przyklei się do butelki).
6. Lek Ciclolack nałożyć równomiernie na całą powierzchnię zakażonego paznokcia, używając szpatułki.
7. Specjalny kształt uchwytu do szpatułki zapobiega kontaktowi szpatułki z jakąkolwiek powierzchnią (zarodniki grzybów pozostają na szpatułce). Można chwilowo odłożyć szpatułkę bez obawy, że zarodniki grzybów zostaną przeniesione.
8. Natychmiast po użyciu należy zamknąć szczelnie butelkę, aby zapobiec wysychaniu roztworu.
9. W celu ponownego użycia szpatułki należy wyczyścić ją za pomocą nasączonego alkoholem gazika bezpośrednio po jej użyciu.Nie stosować na płytkę paznokciową produktów kosmetycznych (np. lakiery ozdobne, odżywki do paznokci) lub sztucznych paznokci.
Zalecana dawka:
Przez pierwszy miesiąc leczenia cienką warstwę lakieru należy nakładać na zmieniony chorobowo paznokieć co drugi dzień. Zapewnia to nasycenie paznokcia substancją czynną.
W drugim miesiącu leczenia stosowanie lakieru można ograniczyć do dwóch razy w tygodniu, a od trzeciego miesiąca stosować raz w tygodniu.
W całym okresie leczenia należy:
- raz w tygodniu zmyć całą warstwę lakieru używając gazików nasączonych alkoholem, aby zapewnić właściwe wnikanie substancji czynnej;
- przed kolejnym nałożeniem lakieru opiłować jednorazowym pilnikiem płytkę paznokciową (poużyciu pilnik należy wyrzucić). W przypadku uszkodzenia lub starcia warstwy lakieru w trakcie leczenia wystarczy polakierować odsłonięte miejsca.Pilników używanych do zakażonych paznokci nie należy stosować do zdrowych paznokci. Nie należy używać pilników, jeżeli widoczne są ich uszkodzenia.
Czas trwania leczenia
Leczenie grzybicy to proces długotrwały. Czas leczenia zależy od czynników indywidualnych, przedewszystkim od szybkości wzrostu płytek paznokciowych i ciężkości zakażenia grzybiczego. Leczenie paznokci dłoni trwa średnio 6 miesięcy, a paznokci stóp nawet do 12 miesięcy. Leczenie należy kontynuować do czasu odrośnięcia zdrowego paznokcia. Terapia jest skuteczna, gdy po kilku tygodniach leczenia widoczny jest zdrowy odrost paznokcia. Czas wzrostu paznokcia jest różny dla paznokci dłoni i stóp i wynosi odpowiednio około 4 mm na miesiąc dla paznokci dłoni oraz 1-2 mm na miesiąc dla paznokci stóp.Nie należy stosować lakieru Ciclolack dłużej niż przez 6 miesięcy bez konsultacji z lekarzem.
Jeśli nie ma poprawy lub nastąpiło pogorszenie choroby w ciągu 4 tygodni leczenia, należy zwrócić się do lekarza. O tym, czy konieczne jest dalsze leczenie, zadecyduje lekarz.
Skutki uboczne
Czy Ciclolack ma skutki uboczne?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko (może dotyczyć do 1 pacjenta na 10 000) obserwuje się zaczerwienienie i łuszczenie skóry w miejscu, gdzie lek Ciclolack miał kontakt ze skórą otaczającą paznokieć.
Rzadko (może dotyczyć do 1 pacjenta na 1 000) występuje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Skład
-Substancją czynną leku jest cyklopiroks. 1 g lakieru do paznokci, leczniczego zawiera 80 mg cyklopiroksu.
- Pozostałe składniki to: kopolimer eteru metylowinylowego i estru monobutylowego kwasu maleinowego, etylu octan, alkohol izopropylowy.
Producent
Münchener Straße 15
06796 Brehna
Niemcy
Dystrybutor
ul. Dolna 21
05-092 Łomianki