Opis
Nazwa | Cravisol |
Nazwa międzynarodowa | Crataegi inflorescentiae intractum + Melissae herbae intractum + Visci herbae intractum |
Dawka | 2,313 g + 1,601 g + 0,694 g/5 ml |
Postać | płyn doustny |
Wielkość opakowania | 100 ml |
Działanie/właściwości |
|
Cravisol, 2,313 g + 1,601 g + 0,694 g/5 ml, płyn doustny, 100 ml zawiera substancje czynne leku stanowią wyciągi etanolowe ze świeżego kwiatostanu głogu, świeżego ziela melisy, świeżego ziela jemioły.
Działanie
Jak działa Cravisol?
Cravisol to płyn doustny. Substancje czynne leku stanowią wyciągi etanolowe ze świeżego kwiatostanu głogu, świeżego ziela melisy (patrz: właściwości melisy), świeżego ziela jemioły.
Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Wskazania
Lek tradycyjnie stosowany wspomagająco w łagodnych zaburzeniach pracy serca na tle nerwowym, również w okresie menopauzy u kobiet.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Cravisol?
Kiedy nie stosować leku Cravisol
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Cravisol należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Zachować szczególną ostrożność stosując lek Cravisol, ponieważ dawka jednorazowa leku (5 ml) zawiera do 2,5 g etanolu, co stanowi odpowiednik ok. 26 ml wina i 62 ml piwa.
Środki ostrożności dotyczą osób uzależnionych od alkoholu.
Należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu stosując produkt u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz w grupach zwiększonego ryzyka tj. u pacjentów z chorobami wątroby i w padaczce.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć Cravisol?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Dotychczas nie zanotowano interakcji z innymi lekami.
Ze względu na zawartość etanolu nie zaleca się równoczesnego stosowania z innymi środkami farmaceutycznymi mogącymi mieć niekorzystny wpływ na wątrobę.
Ciąża
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży i laktacji oraz wpływu na płodność. Lek zawiera do 2,5 g etanolu w dawce jednorazowej. Nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Cravisol?
Lek cravisol należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Dorośli: 5 ml leku rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody przyjmować 4 razy na dobę.
Podanie doustne.
Zalecany czas kuracji 4 tygodnie. Jeżeli objawy utrzymują się, nasilają lub nie ustąpią po 4 tygodniach stosowania, należy skonsultować się z lekarzem.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Cravisol jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Cravisol
W przypadku zastosowania większej dawki leku Cravisol niż zalecana, mogą wystąpić objawy związane z zawartością etanolu.
Dotychczas nie zanotowano przypadków przedawkowania leku Cravisol.
Pominięcie zastosowania leku Cravisol
Nie należy stosować dawki podwójnej cravisol w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Skutki uboczne
Czy Cravisol ma skutki uboczne?
Jak każdy lek, Cravisol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Dotychczas nie są znane.
Skład
Co zawiera lek Cravisol
- 100 ml płynu zawiera:
-46,26 g wyciągu ze świeżego kwiatostanu głogu (Crataegus spp. L.) (1:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% (V/V),
- 32,02 g wyciągu ze świeżego ziela melisy (Melissa officinalis L.) (1:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% (V/V),
- 13,88 g wyciągu ze świeżego ziela jemioły (Viscum album L.) (1:1), rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% (V/V).
Zawartość etanolu w produkcie leczniczym wynosi: 42 - 52% (V/V).
Producent
Phytopharm Klęka S.A.
Klęka 1, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą
Polska