Preparaty wspomagające serce i krążenie
Leki na serce – rodzaje i kiedy się je stosuje?
Leki bez recepty na serce stosuje się w ściśle określonych wskazaniach, związanych z leczeniem i profilaktyką niektórych chorób kardiologicznych, a także w łagodzeniu wybranych objawów, np. uczucia kołatania serca związanego ze stresem. Wiele z nich wspiera krążenie wieńcowe (np. preparaty z cytruliną i argininą), a także wspomaga rytm serca (np. tabletki z głogiem).
Z leków na serce bez recepty często korzystają osoby starsze, które z racji wieku mogą zmagać się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Warto wiedzieć, że składniki obecne w kroplach na serce występują również w tabletkach na krążenie krwi.
Krople nasercowe – skład i dawkowanie
Krople nasercowe to preparaty, które zazwyczaj zawierają naturalne składniki wspierające pracę serca i układu krążenia. Wśród najczęściej stosowanych substancji znajdują się:
- głóg – wspierający pracę serca,
- jemioła – zioło o działaniu hipotensyjnym,
- zioła uspokajające, takie jak melisa, waleriana czy serdecznik.
Krople na serce bez recepty stosuje się zwykle 2–3 razy dziennie w ilości 15–30 kropli rozcieńczonych w niewielkiej ilości wody, w trakcie lub po posiłku. Należy pamiętać, że wiele problemów kardiologicznych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania zakrzepów. Dlatego w leczeniu chorób serca często wykorzystuje się leki przeciwzakrzepowe zawierające kwas acetylosalicylowy.
Co zawierają tabletki na serce?
Tabletki na serce bez recepty mogą zawierać zioła wspierające pracę serca, takie jak głóg i jemioła. Istotnymi składnikami kapsułek i tabletek na serce są również koenzym Q10 i kwasy omega-3. Dodatkowo mogą zawierać:
- kofeinę,
- magnez i potas,
- witaminy z grupy B, szczególnie B1, B6, B12 oraz kwas foliowy (B9),
- inne zioła, np. czosnek,
- składniki aktywne pozyskiwane z roślin, takie jak pycnogenol czy resweratrol (obecny również w lekach na cholesterol).
Pamiętaj, że tabletki wspomagające pracę serca należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką.
Ziołowe preparaty na serca – przykłady
Wsparciem dla serca są nie tylko witaminy z grupy B i minerały, takie jak magnez i potas, ale także zioła, szczególnie głóg. Preparaty z głogiem dostępne są w formie:
- ziół do zaparzania lub mieszanek ziołowych,
- preparatów galenowych, np. alkoholowego intraktu.
Wiele z tych preparatów stosuje się przewlekle, podobnie jak leki na nadciśnienie. Innym popularnym preparatem galenowym jest nalewka z głogu będąca składnikiem kropli nasercowych. Osoby starsze często decydują się także na ziołowe cukierki z głogiem.
Syrop na serce – alternatywa dla tabletek
Syropy na serce to wygodna alternatywa dla osób, które mają trudności z ich połykaniem. Często zawierają ziołowe składniki, np. głóg, serdecznik i melisą. Wspierają one pracę serca i łagodzą napięcie nerwowe. W przeciwieństwie do kropli nasercowych, syropy nie zawierają alkoholu, co czyni je odpowiednimi dla osób, które muszą unikać tego składnika. Są niekiedy wzbogacone o witaminy i minerały wspierające układ sercowo-naczyniowy.