Odleżyny
Odleżyny zwykle powstają u pacjentów długotrwale unieruchomionych na łóżku lub wózku inwalidzkim. Aby nie dopuścić do bolesnych uszkodzeń tkanek, trzeba odpowiednio zadbać o pacjenta. Jeśli jednak pojawiły się już odleżyny, należy sięgnąć po profesjonalne maści na odleżyny czy plastry na odleżyny przyspieszające regenerację skóry. Wspomniane środki pomogą zadbać o unieruchomionego pacjenta i poprawią komfort jego życia.
Odleżyny – w jaki sposób powstają?
Nazwą „odleżyny” określamy miejscową martwicę tkanek spowodowaną niedokrwieniem na skutek zbyt długiego ucisku na naczynia krwionośne. Wspomniany ucisk powodują zwykle wystające części układu kostnego. Do powstawania odleżyn przyczyniają się też tarcie oraz siły działające ścinająco, czyli stycznie do powierzchni skóry. Takimi czynnikami mogą być przykładowo długie podparcie chorego w określonej pozycji albo źle ułożone prześcieradło. Poszczególne warstwy tkanek przesuwają się po sobie, co może powodować pękanie niewielkich naczyń krwionośnych. Na skórze pojawia się zasinienie bez wcześniejszego urazu.
Na powstawanie odleżyn najbardziej narażeni są pacjenci nieprzytomni oraz ci z zaburzeniami czucia. Nie odczuwając bólu i nie mogąc samodzielnie zmienić pozycji, nie mają szansy zatrzymać procesu uszkadzania się tkanek. Do powstawania odleżyn przyczynia się też nieodpowiednia dieta. Jeśli pacjent spożywa za mało białka, jego organizm będzie zużywał własne zasoby i wydłuży się czas gojenia ran.
Zasady leczenia odleżyn
W leczeniu odleżyn nie wykorzystuje się standardowych opatrunków gazowych. Zamiast nich sięga się po plastry stwarzające wilgotne środowisko. Tego typu opatrunki są łatwe w nakładaniu i nie trzeba ich często zmieniać. Sposób leczenia odleżyn zależy od stopnia ich zaawansowania. Można go ocenić, sprawdzając kolor uszkodzonej skóry. W przypadku ran czarnych wystąpiła martwica. Stosuje się na nie opatrunki hydrożelowe lub hydrokoloidalne. Żółte rany z nagromadzonymi masami komórek zabezpiecza się plastrami hydrokoloidowymi lub dekstranomerami. Czerwone odleżyny świadczą o wystąpieniu ziarninowania, dlatego opatruje się je opatrunkami alginianowymi albo hydrofibre. Z kolei różowe rany, czyli te w ostatnim stadium gojenia, trzeba zabezpieczyć plastrami hydrokoloidalnymi.
Skuteczne preparaty na odleżyny mogą mieć również postać maści czy kremu. Tego typu produkty zawierają składniki przyspieszające gojenie się ran. Żel czy krem na odleżyny może zapobiegać infekcjom i działać przeciwbólowo. Jego obecność ułatwia też zmianę opatrunku.
Leczenie odleżyn często trwa przez długi czas i wiąże się z dyskomfortem, dlatego lepiej zapobiegać ranom poprzez działania profilaktyczne. Ryzyko pojawienia się uszkodzeń tkanek ogranicza właściwa pielęgnacja skóry pacjenta. Ważne jest również regularne zmienianie jego pozycji ciała, by nie doszło do długotrwałego ucisku. Należy zadbać też o prawidłową dietę pacjenta, nie dopuszczając do niedoborów niezbędnych substancji odżywczych.
Dlaczego należy jak najszybciej zacząć stosować maść na odleżyny lub inne preparaty?
Nieleczone i zaniedbane odleżyny sprawiają choremu ból i pogarszają jakość jego życia. Niezabezpieczone rany mogą sprzyjać infekcjom organizmu, sepsie oraz powstaniu przetok. W najgorszym wypadku dochodzi do śmierci pacjenta z powodu zakażeń. Nie należy zatem bagatelizować problemu odleżyn i zadbać o odpowiednią profilaktykę. Trzeba regularnie kontrolować stan skóry pacjenta, aby móc szybko zareagować na pojawienie się ran, gdy będą jeszcze łatwe do wyleczenia.
Jeżeli zauważy się uszkodzenie tkanek, nie należy zwlekać. Warto zastosować maść na odleżyny. Jeśli to konieczne, ranę trzeba zabezpieczyć odpowiednio dobranym opatrunkiem. Krem na odleżyny może działać znieczulająco i zapobiegać ewentualnym infekcjom. Szybkie rozpoczęcie leczenia nie tylko przeciwdziała przykrym konsekwencjom zaniedbania ran, ale też przyspiesza ich gojenie. Gdy opiekujemy się osobą długotrwale unieruchomioną, maść na odleżyny powinna stanowić część pielęgnacyjnego niezbędnika, podobnie jak balsamy pielęgnujące skórę.
Maść na odleżyny – jakie substancje pomocne w leczeniu odleżyn może zawierać
Dobra maść na odleżyny pielęgnuje i chroni skórę. Preparat przyspiesza regenerację tkanek oraz zapobiega ich obumieraniu. Maść na odleżyny izoluje też ranę od bakterii i grzybów, przeciwdziałając infekcjom. Co zawiera w swoim składzie? Produkt często wzbogacony jest witaminą E wspierającą proces namnażania się komórek skóry. Inny popularny składnik to pantenol o działaniu kojącym i przyspieszającym regenerację tkanek. Maść na odleżyny może zawierać także alantoinę, propolis czy zioła. Wszystkie te składniki mają przynieść ulgę w bólu, złagodzić dyskomfort i sprzyjać gojeniu się skóry. W przypadku głębokich odleżyn stosowane są również kremy z balsamem peruwiańskim. Składnik ten silnie nawilża obumarłą skórę.
Plastry na odleżyny – alternatywa dla maści
Plastry na odleżyny stosuje się zwykle na bardziej zaawansowane rany. Dostępne są opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, alginianowe, poliuretanowe oraz te zawierające srebro. Wszystkie wspomniane plastry na odleżyny mają za zadanie izolować ranę przed patogenami. Ich lekko kwaśny odczyn sprzyja namnażaniu się zdrowych komórek i chroni przed infekcjami. Opatrunki mogą podobnie jak maści działać przeciwbólowo i łagodząco. Ponadto plastry na odleżyny zapobiegają dalszym uszkodzeniom skóry, odkażają, utrzymują optymalną wilgotność i regulują wysięk. Dobór opatrunku zależy od zaawansowania ran i stanu zdrowia pacjenta.