Odleżyny
Preparaty na odleżyny – właściwości, rodzaje i wskazania do stosowania
Odleżyny to przewlekłe zmiany skórne spowodowane niedokrwieniem tkanek wskutek ucisku, którym często towarzyszą trudno gojące się rany i ryzyko zakażeń. Nietrzymanie moczu i kału oraz noszenie pieluchomajtek zwiększają ryzyko maceracji skóry i infekcji.
Preparaty na odleżyny to specjalistyczne leki dermatologiczne. Wiele z nich ma właściwości:
- lecznicze,
- pielęgnacyjne,
- ochronne.
Produkty na odleżyny stosuje się również w celu zapobiegania tego typu zmianom u pacjentów leżących. W zależności od rodzaju i zaawansowania odleżyn stosuje się różne preparaty, m.in.:
- Kremy, maści, żele na odleżyny – nawilżają, natłuszczają i wspierają barierę hydrolipidową skóry,
- Płyny na odleżyny – chronią przed otarciami mechanicznymi i sprzyjają regeneracji,
- Aerozole i spraye na odleżyny – mogą działać przeciwbakteryjnie dzięki jonom srebra,
- Pianki do mycia skóry z odleżynami – delikatnie oczyszczają i chronią skórę.
Pomocne mogą być również opatrunki na odleżyny, które zawierają substancje ułatwiające gojenie. Są one szczególnie ważne w przypadku otwartych ran i zmian, którym może towarzyszyć sączenie.
Maść na odleżyny – co znajduje się w jej składzie?
Maść na odleżyny bez recepty to specyficzny produkt należący do leków i preparatów na problemy skórne, szczególnie przydatny w pielęgnacji i leczeniu trudnych ran. Alternatywą dla maści jest balsam na odleżyny, który charakteryzuje się bardziej płynną konsystencją.
Preparaty na odleżyny wspierają regenerację skóry, dzięki zawartości takich składników jak:
- tlenek cynku,
- pantenol,
- alantoina,
- oleje roślinne.
Warto wiedzieć, że maść na odleżyny to rodzaj maści na rany.
Plastry na odleżyny – właściwości
Plastry na odleżyny pełnią kluczową funkcję w leczeniu. Ich główne funkcje to:
- ochrona przed zabrudzeniem,
- zabezpieczenie rany przed drobnoustrojami,
- wspieranie procesów regeneracyjnych skóry.
W zależności od potrzeb stosuje się różne rodzaje plastrów na odleżyny, np. ochronne lub chłonne. Zapewniają one sterylne środowisko i chronią przed kolejnymi otarciami i pogłębianiem się zmian.
Specjalistyczne opatrunki na odleżyny i ich działanie
Specjalistyczne opatrunki na odleżyny odgrywają istotną rolę w leczeniu ran powstałych wskutek długotrwałego ucisku. Ich stosowanie nie tylko wspiera regenerację tkanek, ale również minimalizuje ryzyko powikłań, takich jak zakażenia czy pogłębianie się zmian skórnych.
Wiele opatrunków na odleżyny zawiera substancje, które przyspieszają gojenie i tworzą ochronną barierę przed czynnikami zewnętrznymi. W aptece dostępne są opatrunki hydrokoloidowe na odleżyny, które wspierają nawilżenie rany i sprzyjają jej gojeniu się.
Krem na odleżyny – zastosowanie
Krem na odleżyny może zawierać różne składniki aktywne. Są to m.in. jony srebra, np. w formie srebra koloidalnego, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i wspierają proces gojenia. Oprócz tego krem na odleżyny może pełnić funkcję kremu barierowego, ponieważ bazuje na związkach cynku o właściwościach:
- przeciwzapalnych,
- ściągających,
- wysuszających (pomocne w przypadku sączących się zmian).
Najważniejszym celem leczenia odleżyn jest sprawne gojenie, jednak wielu pacjentów obawia się blizn. Dlatego po ich wyleczeniu często sięgają po maści na blizny.
Żel na odleżyny – zalety
Żel na odleżyny to inny rodzaj preparatu, który dzięki swojej hydrofilowej formule może skutecznie wspierać proces gojenia ran. Ze względu na swoją lekką konsystencję żel łatwo się rozprowadza, przynosząc ukojenie i zmniejszając uczucie dyskomfortu w obszarze zmienionym chorobowo. Warto pamiętać, że odleżyny to trudne do wyleczenia zmiany skórne, wymagające odpowiedniej pielęgnacji. W ich leczeniu pomocne są również leki na owrzodzenia skórne, które wspierają regenerację uszkodzonych tkanek.