Opis
Glimorion, 2 mg, 30 tabletek jest doustnym lekiem zmniejszającym stężenie cukru we krwi. Lek ten należy do grupy leków zmniejszających stężenie cukru we krwi nazywanych pochodnymi sulfonylomocznika. Działanie leku Glimorion polega na zwiększeniu ilości insuliny wytwarzanej przez trzustkę. Insulina obniża stężenie cukru we krwi.
Wskazania
Glimorion jest stosowany w leczeniu pewnego rodzaju cukrzycy (cukrzyca typu 2), gdy za pomocą stosowanej diety, wysiłku fizycznego i zmniejszenia masy ciała nie można wyrównać stężenia cukru we krwi.
Ciąża
Ciąża
Nie należy stosować leku Glimorion w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Glimorion może przenikać do mleka matki karmiącej. Nie należy stosować leku Glimorion w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie leku
- Lek należy przyjmować doustnie, tuż przed lub w trakcie pierwszego posiłku dnia (zazwyczaj śniadanie). Jeśli nie je się śniadania, lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeśli stosuje się lek Glimorion, należy przestrzegać zalecanej diety i nie pomijać żadnego posiłku.
- Tabletkę należy połykać w całości, popijając przynajmniej połową szklanki wody. Nie należy miażdżyć lub żuć tabletek.
Zalecana dawka
Dawka leku Glimorion zależy od potrzeb, stanu pacjenta i wyników oznaczeń stężenia cukru we krwi i moczu i jest określana przez lekarza. Nie należy stosować większej liczby tabletek niż zalecana przez lekarza.
- Dawka początkowa to jedna tabletka 1 mg leku Glimorion raz na dobę.
- Lekarz może zwiększyć dawkę po 1-2 tygodniach terapii w razie konieczności.
- Maksymalna zalecana dawka to 6 mg leku Glimorion na dobę.
- Może być rozpoczęte leczenie glimepirydem w skojarzeniu z metforminą lub z insuliną. W takim przypadku lekarz zaleci odpowiednie, indywidulanie określone dawki glimepirydu, metforminy i insuliny.
- W przypadku zmiany masy ciała, trybu życia lub gdy pacjent jest pod wpływem stresu, należy poinformować o tym lekarza, by mógł on dostosować dawkę leku, jeśli zajdzie taka konieczność.
- Jeśli w opinii pacjenta działanie leku jest zbyt słabe lub zbyt mocne, nie należy zmieniać dawki samodzielnie lecz powiedzieć o tym lekarzowi.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi jeśli wystąpią następujące objawy:
- Rekacje alergiczne (w tym zapalenie naczyń krwionośnych, często z wysypką), które mogą rozwijać się w -ciężkie reakcje z utrudnionym oddychaniem, spadkiem ciśnienia krwi, a nawet wstrząsem.
- Zaburzona czynność wątroby, w tym zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka), zaburzenia przepływu żółci (cholestaza), zapalenie lub niewydolność wątroby.
- Alergia (nadwrażliwość) skóry, objawiająca się świądem, wysypką, pokrzywką i zwiększoną wrażliwością na promieniowanie słoneczne. Niektóre łagodne reakcje alergiczne mogą rozwijać się w ciężkie reakcje.
- Ciężka hipoglikemia, w tym z utratą przytomności, napadami drgawek lub śpiączką.
U niektórych pacjentów podczas stosowania leku Glimorion wystąpiły następujące działania niepożądane:
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób)
- Mniejsze niż zazwyczaj stężenie cukru we krwi (hipoglikemia) (patrz ulotka punkt 2. Ostrzeżenia i środki ostrożności).
• Zmniejszenie liczby komórek krwi:
• płytki krwi (co zwiększa ryzyko krwawienia lub sińców),
• białe krwinki (co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń),
• czerwone krwinki (co może powodować bladość skóry i osłabienie lub brak tchu).
Zaburzenia te zazwyczaj ustępują po przerwaniu stosowania leku Glimorion.
- Zaburzenia smaku
- Łysienie
- Zwiększenie masy ciała
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób)
- Reakcje alergiczne (w tym zapalenie naczyń krwionośnych, często z wysypką), które mogą rozwijać się w ciężkie reakcje z utrudnionym oddychaniem, spadkiem ciśnienia krwi, a nawet wstrząsem. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
- Zaburzona czynność wątroby, w tym zażółcenie skóry i oczu (żółtaczka), zaburzenia przepływu żółci (cholestaza), zapalenie lub niewydolność wątroby. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
- Nudności lub wymioty, biegunka, uczucie pełności lub wzdęcia, ból brzucha.
- Zmniejszenie stężenia sodu we krwi (wykazany w badaniach krwi).
Inne działania niepożądane:
- Alergia (nadwrażliwość) skóry ze świądem, wysypką, pokrzywką i zwiększoną wrażliwością na promieniowanie słoneczne. Niektóre łagodne reakcje alergiczne mogą rozwijać się w ciężkie reakcje z utrudnionym połykaniem i oddychaniem, obrzmieniem warg, gardła lub języka. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
- Mogą wystąpić reakcje alergiczne na leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika, sulfonamidy, lub leki pokrewne.
- Na początku terapii lekiem Glimorion wystąpić mogą zaburzenia widzenia. Jest to spowodowane zmianami stężenia cukru we krwi i objawy te powinny szybko ustąpić.
- Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
- Ciężkie nietypowe krwawienia lub krwiaki podskórne.
Skład
- Substancją czynną leku jest glimepiryd. Każda tabletka zawiera 2 mg glimepirydu.
- Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, powidon K 25, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Producent
Orion Corporation, Orion Pharma
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Finlandia
Orion Corporation Orion Pharma
Joensuunkatu 7
FI-24100 Salo
Finlandia