Nici dentystyczne

  (29)

Sortuj:

Pokaż 23 z 29 wyników

Nici dentystyczne

Nici dentystyczne

Nitkowanie zębów to ważny i zalecany przez stomatologów element codziennej higieny jamy ustnej. Niestety, nawet osoby regularnie szczotkujące zęby, często o nim zapominają, narażając się na groźne choroby.


Wszechobecne bakterie a akcesoria dentystyczne


Szczotkowanie zębów nie powoduje dokładnego ich wyczyszczenia. I wcale nie chodzi tu o resztki pożywienia. W przestrzeniach między zębami, do których trudno dotrzeć szczoteczką do zębów, rozwijają się groźne bakterie. Powodują one powstawanie płytki nazębnej, która z kolei zwiększa ryzyko próchnicy oraz chorób dziąseł. Bakterie namnażające się w jamie ustnej to także zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia. W przypadku, gdy przedostaną się do układu krwionośnego, mogą być przyczyną poważnych chorób.


Jedynym sposobem dotarcia do przestrzeni znajdujących się na styku zębów oraz pod liną dziąseł jest stosowanie nici dentystycznej. Zapominanie o jej stosowaniu powoduje, że duża część zęba nie jest wyczyszczona.


Jak używać nici dentystycznej? Jak często to robić?


Stomatolodzy zalecają jej stosowanie przy okazji każdego szczotkowania zębów. Jednak osoby dysponujące mniejszą ilością czasu mogą ograniczyć liczbę zabiegów w ciągu dnia do jednego. Najlepsze efekty przynosi nitkowanie zębów wieczorem, gdyż wpływa na ograniczenie namnażania bakterii podczas snu. Z nici warto skorzystać także wtedy, kiedy nie posiadasz przy sobie szczoteczki, a przez to nie masz możliwości zwyczajowego umycia zębów. Sprawdzi się po posiłkach – pozwoli uniknąć zalegania resztek pokarmowych, które po niedługim czasie mogą zacząć się rozkładać i wydzielać nieprzyjemny aromat. Średni zalecany czas jednorazowego nitkowania zębów powinien wynosić około 3 minuty.


Stosowanie nici dentystycznej jest bardzo korzystne nie tylko dla samej higieny, ale także ogólnego zdrowia zębów i jamy ustnej. Nitka dentystyczna pozwala wyczyścić przestrzenie międzyzębowe dużo bardziej dokładnie, niż jakakolwiek szczoteczka do zębów. To właśnie tam gromadzi się najwięcej osadów nazębnych, które z czasem przekształcają się w kamień. Ten z kolei może być szczególnie groźny dla Twojego uzębienia, ponieważ im więcej kamienia gromadzi się w okolicy dziąseł, tym szybciej zmniejsza się stabilność, z jaką osadzone są w nich zęby. Jest to zatem negatywny efekt zaniedbań nie tylko od strony wizualnej, ale także, a może nawet przede wszystkim – zdrowotnej. Dziąsła wówczas mogą zacząć się cofać i odsłaniać szyjki zębowe. Wtedy zwiększa się możliwość zachorowania na parodontozę, a w krótkim czasie także utrata zębów.


To, jak czyścić zęby nicią dentystyczną, by osiągnąć oczekiwane rezultaty, wielu osobom wydaje się skomplikowane. Jednak nic bardziej mylnego – ten proces jest łatwy w wykonaniu, bezbolesny i przede wszystkim skuteczny. Aby poprawnie nitkować zęby wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek. Najpierw oderwij mniej więcej 50 centymetrów nitki z całej szpulki. Zakręć jej części na palcach, by uniemożliwić jej nagłe wyrwanie się. Pozostaw kilka centymetrów między palcami i napnij nitkę. Następnie umieść ją w przestrzeni międzyzębowej, pamiętając przy tym, by nie uderzyć nią w dziąsło, ponieważ można w ten sposób je podrażnić. Następnie przesuwaj napiętą nić między zębami, tak, by nie wpychać zanieczyszczeń w okolice dziąseł – stosuj ruchy wymiatające. W przypadku zębów osadzonych w tyle szczęki, do których dostęp jest mocno utrudniony, możesz pomocniczo zastosować specjalną szczoteczkę.


Przy oczyszczaniu kolejnych szczelin stosuj czyste fragmenty nitki. Po zakończonym zabiegu wyrzuć zużytą nitkę do kosza. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować więcej niż raz tego samego fragmentu nitki, ponieważ znajdują się na nim bakterie.


Jak wybrać nić dentystyczną?


Jaką nić wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nić dentystyczna powinna odpowiadać preferencjom użytkownika. Zatem wybieraj taką, która najbardziej Ci odpowiada i której używanie jest najprzyjemniejsze. Ważne jest tylko jedno kryterium, czyli rozmiar nici. Powinna się ona bez problemu mieścić w przestrzeniach między zębami. Smak, zapach lub dodatek fluoru to z reguły kwestia indywidualnych upodobań, chociaż odpowiednio dobrana nitka znacząco wpływa na komfort codziennej higieny jamy ustnej.


Zdrowe osoby, bez ubytków w uzębieniu i bez jakichkolwiek wyraźnych problemów stomatologicznych mogą stosować typowe nylonowe nici. Nadają się z powodzeniem do codziennego używania. Jeżeli jednak Twoje zęby są szeroko rozstawione i standardowa nitka nie spełnia swojej funkcji w wystarczającym stopniu, wypróbuj tę pęczniejącą. Z kolei w przypadku trudności z ulokowaniem nitki między zębami, możesz śmiało postawić na nić woskowaną, kiedy natomiast ubytki w mineralizacji – zwłaszcza fluoru – występują w Twoich zębach, skorzystaj z nici wysyconej tym pierwiastkiem.

Marki powiązane z kategorią: Nici dentystyczne

checkout.warnings.Notice