Suchość w jamie ustnej

  (24)

Preparaty na suchość w jamie ustnej skutecznie łagodzą dyskomfort, nawilżając i regenerując błonę śluzową. W aptece dostępne są one w formie tabletek do ssania, pastylek oraz sprayów. Stosuje się je przy zaburzeniach wydzielania śliny związanych z chorobami stomatologicznymi, przewlekłymi schorzeniami lub prowadzonym leczeniem.

Sortuj:

Pokaż 21 z 24 wyników

Suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej

Preparat na suchość w ustach – kiedy się go stosuje?

Preparaty na suchość w ustach stosuje się w celu łagodzenia objawów kserostomii, czyli uczucia suchości w jamie ustnej. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różnorodne, a należą do nich m.in.:

  • skutki uboczne niektórych leków, np. przeciwalergicznych i przeciwdepresyjnych, które ograniczają produkcję śliny,
  • choroby przewlekłe wpływające na kondycję jamy ustnej,
  • leczenie onkologiczne, takie jak chemioterapia lub radioterapia, prowadzące do uszkodzenia ślinianek,
  • przewlekły stres,
  • praca wymagająca wielogodzinnego mówienia lub śpiewania,
  • naturalne procesy starzenia się organizmu.

Wbrew pozorom suchość jamy ustnej nie wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej, chociaż może ją nasilać. W celu jej złagodzenia stosuje się m.in. pastylki do ssania i spraye, które nawilżają śluzówkę jamy ustnej

Warto wiedzieć, że leki na suchość w ustach należą do dużej grupy preparatów na problemy stomatologiczne. Mogą pomóc w łagodzeniu innych dolegliwości jamy ustnej, np. w łagodzeniu aft i pleśniawek. Oprócz tego środki na suchość w ustach mogą być wsparciem na problemy z podrażnionym gardłem, związane np. z klimatyzacją lub przesuszonym powietrzem.

Tabletki na suchość w jamie ustnej

Tabletki na suchość w jamie ustnej zawierają w swoim składzie substancje powlekające i nawilżające. Jedną z najczęściej obecnych jest porost islandzki, który łagodzi suchość gardła, a także pomaga przy nieproduktywnym, suchym kaszlu.

Jak stosuje się tabletki do ssania na suchość w jamie ustnej? Zależnie od nasilenia suchości, stosuje się je 3 razy dziennie lub częściej. Warto pamiętać, że pastylki na suchość w jamie ustnej powinny mieć czas, aby zadziałać. Oznacza to, że po ich zastosowaniu należy odczekać co najmniej 15-30 minut przed jedzeniem lub piciem.

Warto wiedzieć, że wiele z wymienionych preparatów do ssania może posłużyć w dbaniu o higienę ust po zabiegach, np. po ekstrakcji zębów lub leczeniu miejscowym dziąseł. Można je łączyć z płynem na suchość w jamie ustnej, jednak w odpowiednim odstępie czasowym.

Spray na suchość w ustach zamiast tabletek do ssania i pastylek

Spray na suchość w ustach, zależnie od składu, może przybrać formę preparatów sztucznej śliny. Ich głównym zadaniem, podobnie jak pastylek i tabletek do ssania, jest ograniczenie uczucia suchości w ustach. Z tego powodu spray na suchość w jamie ustnej zawiera składniki nawilżające. To forma dedykowana dla osób, które nie przepadają za ssaniem tabletek. 

Spray i aerozol na suchość w ustach stosuje się podobnie do tabletek. W kwestii składu wykazuje również pewne prawdopodobieństwo – może zawierać porost islandzki, ale również ksylitol, glicerol i kwas hialuronowy. Inną płynną formą w przypadku kserostomii jest płyn na suchość w ustach. Jest on również pomocny jako lek na zapalenie dziąseł, któremu towarzyszy również suchość oraz zaczerwienienie.

Lek na suchość w ustach – rodzaje i jak stosować?

Lek na suchość w ustach może przybrać różną formę. Są to najczęściej pastylki do ssania lub spraye. Warto jednak pamiętać, że skuteczna walka z tym problemem często wymaga także zmiany codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Dlatego w przypadku suchości należy czasowo odstawić preparaty do płukania ust zawierające alkohol, który może dodatkowo wysuszać i podrażniać śluzówkę jamy ustnej. Zamiast nich warto sięgnąć po łagodne płyny bezalkoholowe, wzbogacone o składniki łagodzące i nawilżające.

W stosowaniu leków na suchość jamy ustnej nie ma ograniczeń dotyczących pory dnia. Preparaty te można stosować zarówno rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia, np. między posiłkami. 

Warto mieć również na uwadze to, że niektóre pasty na próchnicę mogą zawierać w swoim składzie dużą ilość aromatu miętowego, który może potencjalnie nasilać suchość i wywoływać uczucie pieczenia. 

Jakie stosować leki na suchość w ustach?
W jakiej formie preparaty na suchość w jamie ustnej są najskuteczniejsze?

Marki powiązane z kategorią: Suchość w jamie ustnej

checkout.warnings.Notice