Zapalenie dziąseł i parodontoza
Lek na paradontozę bez recepty – rodzaje i wskazania do stosowania
Leki na paradontozę bez recepty stosuje się pomocniczo w chorobach przyzębia, takich jak stany zapalne dziąseł. Są dostępne w formie:
- past do zębów na paradontozę,
- żeli lub maści na dziąsła i śluzówkę jamy ustnej,
- płynów na paradontozę do płukania ust,
- pastylek i tabletek do ssania.
Warto wiedzieć, że niektóre preparaty, ze względu na swój skład, mogą być stosowane w higienie ust po zabiegach, np. specjalistyczne pasty do zębów i miękkie szczoteczki.
Pasta na paradontozę – co powinna zawierać?
Pasta na paradontozę to istotny element higieny jamy ustnej, szczególnie przy problemach takich jak stan zapalny dziąseł.
Pasta do zębów na paradontozę może zawierać w swoim składzie:
- fluor – wspiera mineralizację zębów (zobacz również inne pasty na próchnicę),
- składniki przeciwzapalne i ściągające – np. ekstrakty roślinne z kory dębu i liści szałwii,
- składniki łagodzące – wspomagające regenerację dziąseł, np. aloes.
Pasta do zębów na paradontozę może zawierać również inne dodatki mineralne, np. związki cynku, które stosuje się w leczeniu zapalenia dziąseł i profilaktyce chorób przyzębia.
Maść na zapalenie dziąseł – jak stosować?
Maść na zapalenie dziąseł to preparat przeznaczony do dłuższego stosowania, w czasie występowania zmian zapalnych. Nakłada się ją na chore miejsca po umyciu zębów. Po zastosowaniu maści lub żelu na zapalenie dziąseł i paradontozę należy unikać jedzenia i picia przez co najmniej 30 minut, aby preparat miał wystarczająco długi kontakt z dziąsłami i mógł skutecznie zadziałać. W podobny sposób stosuje się także inne preparaty na problemy stomatologiczne, np. płyn na zapalenie dziąseł.
Tabletki na zapalenie dziąseł bez recepty – czy są pomocne w paradontozie?
Tabletki na zapalenie dziąseł zawierają składniki wspierające leczenie paradontozy, dlatego często są wprowadzane do terapii. Uzupełnieniem ich działania mogą być płyny do płukania jamy ustnej na zapalenie dziąseł. Warto również sięgnąć po preparaty na suchość w jamie ustnej. Kserostomia, czyli patologiczna suchość śluzówki często towarzyszy stanom zapalnym, również w przebiegu paradontozy.