Opis
Nazwa | HYDROCORT CHEMA |
Nazwa międzynarodowa | Hydrocortisoni acetas |
Dawka | 5 mg/g |
Postać | maść |
Wielkość opakowania | 20 g |
Działanie/właściwości |
|
Hydrocort, 5mg/g, 20g ma postać maści, zawiera substancję czynną hydrokortyzonu octan.
Działanie
Jak działa hydrocort?
Hydrokortyzonu octan jest hormonem kory nadnerczy o słabym działaniu. Lek wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.
Wskazania
Kiedy stosować hydrocort?
Lek ten stosuje się miejscowo na skórę w objawowym leczeniu następujących niezakażonych zmian skórnych powstałych w przebiegu takich chorób skóry jak:
- ostre stany zapalne pochodzenia uczuleniowego (atopowe zapalenie skóry);
- łuszczyca skóry owłosionej;
- łuszczyca zadawniona;
- liszaj rumieniowaty;
- rumień wielopostaciowy;
- liszaj płaski o nasilonym świądzie;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- wyprysk zliszajowaciały;
- ostre uczuleniowe lub zapalne choroby skóry;
- reakcje po ukąszeniach owadów;
- skórne odczyny polekowe;
- oparzenia I i II˚;
- neurodermatitis.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku
- jeśli pacjent ma uczulenie na hydrokortyzonu octan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- w bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych zakażeniach skóry;
- w stanach przedrakowych i nowotworach skóry;
- w trądziku pospolitym;
- w trądziku różowatym;
- w zapaleniu skóry wokół ust (dermatitis perioralis);
- po szczepieniach ochronnych;
- na zarostowe zapalenie naczyń;
- u pacjentów z chorobą Buergera, z powodu pogłębiania zaburzeń troficznych (zanikowych) i opóźnienia gojenia ran;
- na owrzodzenia, rany;
- u dzieci w wieku do 12 lat bez porozumienia z lekarzem;
- w okresie karmienia piersią.
Nie należy stosować leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, ze względu na ryzyko jaskry lub zaćmy, ani u osób z jaskrą lub zaćmą, gdyż może wystąpić nasilenie objawów choroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli wystąpią objawy podrażnienia skóry, uczulenia, należy zaprzestać stosowania leku.
Jeśli po kilku dniach stosowania leku objawy choroby nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz zaleci inne leczenie.
Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach, długotrwałego leczenia lekiem, stosowania w przypadku chorób skóry przebiegających z nadmierną suchością skóry i (lub) jej ścieńczeniem lub podwyższoną temperaturą ciała oraz w ostrych stanach zapalnych skóry. W takich przypadkach wchłanianie hydrokortyzonu octanu może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.
W przypadku objawów zakażenia skóry w leczonym miejscu należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz zastosuje leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.
Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z lekiem.
Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin lek można stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie hydrokortyzonu octanu przez delikatną skórę i związane z tym zwiększone ryzyko rozszerzenia naczyń krwionośnych, zapalenia skóry wokół ust i zaników skóry, nawet po krótkim stosowaniu.
Unikać stosowania leku pod opatrunkiem okluzyjnym (ceratką, pieluchą), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie hydrokortyzonu octanu do organizmu.
Podczas stosowania leku należy zachować ostrożność:
- jeśli stosuje się lek u osób z gruźlicą;
- jeśli stosuje się lek u osób z cukrzycą;
- jeśli stosuje się lek u osób z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może spowodować rozwój tolerancji (utratę działania), ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża
Czy stosowanie hydrocort w ciąży jest bezpieczne?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek ten można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyści wynikające ze stosowania leku są większe niż możliwe ryzyko dla płodu.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy przekłuć membranę tuby odwrotną stroną nakrętki. W przypadku saszetki rozerwać opakowanie; maść zastosować bezpośrednio po otwarciu saszetki.
Oczyszczoną, zmienioną chorobowo powierzchnię skóry pokrywać cienką warstwą maści 2 lub 3 razy na dobę.
Jak długo można stosować hydrocort?
Jeśli nastąpi poprawa, lek stosuje się jeszcze 2 lub 3 razy w tygodniu, nie dłużej niż przez 10 do 14 dni.
Po użyciu leku należy umyć ręce.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat bez porozumienia z lekarzem i bez nadzoru lekarza.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku
Podczas stosowania leku na duże powierzchnie skóry, długotrwale, pod opatrunkami okluzyjnymi lub na uszkodzoną skórę, z powodu wchłaniania hydrokortyzonu do krwi mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów, jak zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i zespół Cushinga.
W razie użycia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku Hydrocort Chema
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przerwanie stosowania leku Hydrocort Chema
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty..
Skutki uboczne
Stosowanie na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym może prowadzić do wchłaniania przez skórę i układowych działań niepożądanych hydrokortyzonu (zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, zahamowanie wzrostu u dzieci). Ryzyko zwiększonego wchłaniania istnieje także u dzieci oraz w przypadku chorób skóry przebiegających z nadmierną suchością i (lub) ścieńczeniem, podwyższoną temperaturą ciała oraz w ostrych stanach zapalnych skóry.
Miejscowe stosowanie dłużej niż przez 14 dni może powodować zanikowe zapalenie skóry, rozstępy skórne, opóźnione gojenie. Preparat stosowany na twarz dość szybko może wywołać dermatitis perioralis, teleangiektazje i zanikowe zapalenie skóry. Mogą wystąpić plamice, podrażnienie skóry (pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość), odbarwienie skóry, nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe.
W przypadku stosowania na skórę powiek może wystąpić jaskra lub zaćma. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu propylu i parahydroksybenzoesanu metylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Preparat rzadko powoduje zaostrzenie istniejących zmian chorobowych.
Skład
- Substancją czynną leku jest hydrokortyzonu octan.
1 g maści zawiera 5 mg hydrokortyzonu octanu.
- Pozostałe składniki to: wazelina biała, glicerolu monostearynian, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), metylu parahydroksybenzoesan (E 218), woda oczyszczona.
Producent
CHEMA-ELEKTROMET
Spółdzielnia Pracy
ul. Przemysłowa 9
35-105 Rzeszów