Ugryzienia i użądlenia
Najczęstsze objawy ukąszeń owadów
Większość ukąszeń owadów nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Zwykle towarzyszą im swędzenie, delikatny ból, opuchlizna i zaczerwienienie. W przypadku osób uczulonych na jad owadów może dojść jednak do reakcji alergicznych, w tym do wstrząsu anafilaktycznego. Ukąszenia owadów gorzej znoszą też dzieci. Maluchy często rozdrapują miejsce ugryzienia, przez co może dojść do rozwoju infekcji bakteryjnej.
Ukąszenia owadów – czym łagodzić objawy?
Gdy dojdzie do ugryzienia, warto przede wszystkim odkazić podrażnione miejsce. Można zrobić to, stosując wodę z mydłem albo specjalny preparat apteczny. Następnie należy złagodzić dolegliwości towarzyszące ugryzieniu, aplikując na skórę żel na ukąszenia. Preparat wykazuje właściwości kojące, przeciwświądowe i miejscowo znieczulające. Zmniejsza opuchliznę, zaczerwienienie i ogranicza chęć drapania skóry.
Na ukąszenia owadów można zastosować też żel lub maść z hydrokortyzonem. Wspomniana substancja działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Można wykorzystać ją w łagodzeniu dokuczliwych objawów u osób od 12. roku życia. Krótkotrwałe stosowanie maści z hydrokortyzonem będzie bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących.
Żel i maść na ukąszenia – zastosowanie i przeciwskazania
Aby złagodzić swędzenie i przywrócić skórze komfort, warto zaaplikować na podrażnienia żel lub maść na ukąszenia owadów. Wspomniane preparaty łagodzą świąd i pieczenie, dają też uczucie przyjemnego chłodu. Środki aplikuje się na skórę kilka razy na dobę, nanosząc cienką warstwę produktu na swędzący obszar. Należy dopilnować, by preparat nie został zjedzony przez dziecko, które może zlizać żel czy maść ze skóry.
Przeciwskazaniem do stosowania środków na ukąszenia jest uczulenie na substancję czynną danego produktu albo którykolwiek z pozostałych jego składników. Ponadto żeli i maści na ugryzienia owadów nie wolno aplikować na skórę noworodków, szczególnie tych przedwcześnie urodzonych. Nie zaleca się też nakładania żelu na uszkodzony naskórek.
Maść, żel na ukąszenia oraz inne preparaty – co wybrać?
Żel, spray czy maść na ukąszenia zmniejsza obrzęk, zredukuje świąd i pieczenie. Dzięki substancjom takim jak mentol ogranicza powierzchniowe uczucie bólu. Wspomniane środki będą wskazane w przypadku wystąpienia reakcji miejscowych. Gdy jednak dojdzie do reakcji ogólnoustrojowych, konieczne okaże się przyjmowanie leków przeciwalergicznych, przeciwbólowych, a czasem również przeciwgorączkowych.
Jakie środki stosować na ukąszenia poszczególnych gatunków owadów?
Środki na ukąszenia komarów
W przypadku ukąszeń komarów warto zaaplikować na skórę żel lub maść na ukąszenia owadów. Środki zadziałają łagodząco i chłodząco, zmniejszając stan zapalny i uczucie swędzenia. Preparaty ograniczą obrzęk i dolegliwości bólowe, przynosząc podrażnionej skórze natychmiastową ulgę.
Środki do ochrony przed kleszczami
Gdy planuje się wyjście do lasu czy parku, warto zabezpieczyć się przeciwko kleszczom. Ochronę przed przenoszącymi chorobę pajęczakami zapewni odpowiedni ubiór zakrywający skórę. Ponadto warto zastosować spraye odstraszające kleszcze. Środki rozpylone na ubrania będą działać przez kilka godzin, po tym czasie należy użyć ich ponownie.
Po powrocie z lasu trzeba dokładnie obejrzeć ciało, w szczególności pachwiny, skórę głowy, pachy, zgięcia łokci i miejsca pod kolanami. Jeżeli zauważy się wbitego kleszcza, warto sięgnąć po zestaw do usuwania kleszczy. Zawiera on preparat do wymrażania pajęczaków zapobiegający uwalnianiu do organizmu chorobotwórczych mikroorganizmów, a także akcesoria pomocne w wyciąganiu kleszcza. Innym rozwiązaniem jest wizyta w lokalnej przychodni, gdzie kleszcz zostanie bezpiecznie usunięty.
Co na ugryzienia osy – czyli preparaty, które można stosować zamiast maści
W przypadku ugryzienia osy warto przyłożyć do podrażnionego miejsca zimny okład. Dalsze postępowanie zależy od objawów. Można posmarować skórę łagodzącym żelem lub maścią o właściwościach kojących i znieczulających. Jeżeli wystąpią objawy ogólnoustrojowe, zaleca się zażyć leki antyhistaminowe albo zastosować maść z hydrokortyzonem.
Jeśli dojdzie do użądlenia, a w skórze zostanie żądło, należy jak najszybciej je usunąć. Żądło podważa się paznokciem. Nie wolno go wyciskać – mogłoby dojść do uwolnienia jeszcze większej ilości jadu.
Jak chronić się przed ukąszeniami owadów?
Ukąszenia owadów mają nieprzyjemne objawy, którym warto zapobiegać. Ochrona przed ugryzieniami i użądleniami okazuje się jeszcze ważniejsza w przypadku osób uczulonych na jad. W każdej apteczce, szczególnie latem, powinien znaleźć się środek odstraszający osy, kleszcze i preparat na komary. Wspomniane produkty zawierają substancje nieprzyjemne dla owadów, a jednocześnie nieszkodliwe dla ludzi. Alternatywą dla aerozoli mogą być specjalne plastry. Środki te zostają nasączone odstraszającymi owady olejkami eterycznymi, np. olejkiem lawendowym czy eukaliptusowym.