Opis
Nazwa | IBUPROM SPORT spray |
Nazwa międzynarodowa | Ibuprofenum |
Dawka | 50 mg/g |
Postać | aerozol na skórę, roztwór |
Wielkość opakowania | 50 g |
Działanie/właściwości |
|
Ibuprom Sport Spray, 50mg/g, aerozol na skórę, 50 g zawiera ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zastosowany miejscowo na skórę łagodzi ból i zmniejsza obrzęk.
Działanie
Jak działa Ibuprom Sport Spray?
Zawiera ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zastosowany miejscowo na skórę łagodzi ból i zmniejsza obrzęk.
Wskazania
Kiedy stosować Ibuprom Sport Spray?
Ibuprom Sport spray to lek przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.
Lek jest przeznaczony do szybkiego leczenia objawowego bólów mięśniowych, bólów pleców, bólu występującego w przebiegu takich chorób układu mięśniowo-szkieletowego, jak: lekkie postacie zapalenia stawów, skręcenia, urazy sportowe, fibromialgia i nerwobóle.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Ibuprom Sport Spray?
Nie stosować leku Ibuprom Sport spray
− Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
− Jeśli u pacjenta wystąpiły uprzednio reakcje nadwrażliwości, np. astma oskrzelowa, skurcz oskrzeli, katar, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka, po zastosowaniu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
− W trzecim trymestrze ciąży.
− Nie stosować na uszkodzoną skórę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Jak długo można stosować Ibuprom Sport Spray?
Jeśli objawy choroby nasilają się lub utrzymują po 14 dniach leczenia, należy zasięgnąć opinii lekarza. Nie stosować dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem.
Jeśli u pacjenta występują opisane niżej choroby lub objawy, powinien on przed rozpoczęciem stosowania leku skonsultować się z lekarzem.
− Astma oskrzelowa lub choroba alergiczna, zwłaszcza jeśli pacjent ma astmę i wcześniej nie przyjmował kwasu acetylosalicylowego ani innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych; po zastosowaniu leku może wystąpić skurcz oskrzeli.
− Choroba nerek, również występująca w przeszłości; możliwy jest związek pomiędzy miejscowym podawaniem leków z grupy NLPZ a niewydolnością nerek.
− Choroba wrzodowa czynna lub stwierdzona w przeszłości, stan zapalny jelit lub skaza krwotoczna; miejscowe podawanie ibuprofenu może powodować działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego.
Lek jest przeznaczony wyłącznie do miejscowego stosowania na skórę. Nie należy go stosować na skórę uszkodzoną lub w stanie zapalnym. Należy unikać kontaktu z oczami i z błoną śluzową jamy ustnej. W razie wystąpienia wysypki, należy przerwać stosowanie leku.
Aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości na światło, podczas leczenia ibuprofenem w postaci aerozolu podawanego na skórę, należy chronić leczony obszar przed działaniem silnych źródeł światła naturalnego lub sztucznego.
Lek nie jest przeznaczony do stosowania pod opatrunkiem okluzyjnym.
Po zastosowaniu leku należy umyć ręce.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wchodzić w interakcje z lekami przeciwnadciśnieniowymi i mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Jeśli jednak aerozol jest stosowany poprawnie, przenikanie ibuprofenu do krwi jest małe, więc występowanie opisywanych interakcji związanych z ibuprofenem podawanym doustnie jest mało prawdopodobne.
Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych może powodować zwiększenie częstości występowania działań niepożądanych.
Ciąża
Czy stosowanie Ibuprom Sport Spray w ciąży i podczas karmienia piersią jest bezpieczne?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
Ciąża
Należy unikać stosowania leku w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. W trzecim trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwwskazane.
Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małych stężeniach i wydaje się niemożliwe, aby niekorzystnie wpływał na niemowlę karmione piersią. Uważa się, że dawka leku przyjmowana przez niemowlę karmione piersią jest znikoma.
Dawkowanie
Jak stosować Ibuprom Sport Spray?
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w niniejszej ulotce. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Wyłącznie do stosowania krótkotrwałego.
Dawkowanie
Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Należy aplikować aerozol od 1 do 5 sekund (dawka odpowiadająca około 35 mg do 175 mg ibuprofenu).
Jak często stosować Ibuprom Sport Spray?
Leku nie należy stosować częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Jeśli po upływie 2 tygodni stosowania leku objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy zasięgnąć opinii lekarza.
Do miejscowego stosowania na skórę. Po zaaplikowaniu aerozolu należy delikatnie wsmarować lek w miejsce objęte dolegliwościami, aż do całkowitego wchłonięcia.
Jeżeli nie ma potrzeby smarowania rąk w celach leczniczych, to po każdorazowym wsmarowaniu leku należy umyć ręce.
Skutki uboczne
Jakie skutki uboczne może mieć stosowanie Ibuprom Sport Spray?
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.
Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 osób):
− toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, rumień wielopostaciowy.
Częstość nieznana: nie można określić częstości na podstawie dostępnych danych:
− nadwrażliwość,
− ból brzucha, niestrawność,
− zaburzenie czynności nerek,
− reakcje w miejscu podania, zmiany skórne (np. zaczerwienienie) i mrowienie w miejscu podania, nieswoiste reakcje alergiczne i anafilaktyczne,
− astma oskrzelowa, zaostrzenie astmy oskrzelowej i skurcz oskrzeli,
− różnorodne wysypki, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy.
Skład
Pozostałe składniki to: alkohol izopropylowy, alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona, gaz pędny: azot.
Producent
93, route de Monnaie
37210 Vouvray, Francja