Leki i maści na stawy i ból mięśni

  (292)

Ból stawów i mięśni zwykle dzieli się na ostry lub przewlekły. Z zależności od rodzaju, przyczyn i nasilenia dolegliwości bólowych, w ich redukcji zastosowanie znajdują różne preparaty. Są to m.in. leki przeciwzapalne w maści lub żelu, tabletki na ból mięśni i stawów, a także produkty chłodzące lub rozgrzewające, takie jak plastry.



Sortuj:

Pokaż 16 z 292 wyników

Ból mięśni i stawów

Ból mięśni i stawów

Lek na stawy bez recepty – rodzaje

Leki przeciwbólowe nie tylko redukują dolegliwości bólowe stawów, ale często również wyciszają stan zapalny, poprawiając komfort poruszania się oraz możliwości ruchowe w stawie. Do najczęściej stosowanych leków na stawy, wykorzystywanych w chorobach i urazach, zalicza się:

  • tabletki na stawy, kapsułki, saszetki z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takimi jak ibuprofen, diklofenak, deksketoprofen, ketoprofen czy naproksen,
  • kremy, maści i żele przeciwbólowe z NLPZ,
  • plastry o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym,
  • maści rozgrzewające, łagodzące napięcie mięśni.

Preparaty te są pomocne w przypadku ostrych i przewlekłych dolegliwości stawowych oraz mięśniowych. Warto pamiętać, że leki bez recepty na stawy powinny być dobrane indywidualnie, w zależności od rodzaju i intensywności bólu, a także potrzeb pacjenta.

Tabletki na stawy – co zawierają i jak stosować?

Dostępne bez recepty tabletki na stawy to częsty wybór pacjentów ze względu na wygodną formę stosowania. Najczęściej zawierają one w swym składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają stan zapalny, ale także redukują ból. Co ważne, dawkowanie tabletek na stawy zależy od rodzaju leku, nasilenia bólu oraz zaleceń producenta. Warto jednak wiedzieć, że nie należy łączyć ze sobą tabletek na stawy i tabletek przeciwzapalnych na mięśnie, ponieważ mogą podrażniać żołądek.

W przypadku bólu stawów i mięśni o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu lekiem pierwszego rzutu jest paracetamol lub ibuprofen. Przy bardziej intensywnym bólu lekarz może zalecić inne leki, takie jak ketoprofen, naproksen lub diklofenak, które mają silniejsze działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pamiętaj, że tabletki na stawy są skutecznym rozwiązaniem, ale można je stosować jedynie przez krótki czas, przestrzegając treści ulotki.

Maść na ból mięśni – dawkowanie, skład, działanie

Dostępne w aptece preparaty do smarowania na dolegliwości mięśniowe stosuje się często zamiennie. Maści na stawy mogą być zatem z powodzeniem wykorzystywane jako maści na ból pleców czy ból mięśni. Wynika to z ich składu i profilu działania, które sprawiają, że znajdują zastosowanie w terapii różnorodnych schorzeń i urazów układu ruchu.

Podstawowy podział maści na ból mięśni pod względem składu obejmuje:

  • maści z NLPZ – zawierają substancje, takie jak ibuprofen, diklofenak, naproksen, nimesulid, które redukują ból i stan zapalny. Zwykle stosuje się je 2 razy na dobę, delikatnie wmasowując w bolące miejsce.
  • rozgrzewające maści na z kapsaicyną – wywołują miejscowe przekrwienie skóry, poprawiają ukrwienie i rozluźniają mięśnie. Stosuje się je zwykle 1-2 razy na dobę.
  • żele chłodzące z mentolem – łagodzą ból, zmniejszają obrzęk i zapewniają przyjemne uczucie chłodzenia. Są również pomocne przy urazach i stosowane jako maści na bolące stawy po treningu.

Maści przeciwzapalne na stawy stosuje się miejscowo na bolące miejsce, aplikując niewielką ilość na skórę wolną od uszkodzeń. Preparat warto delikatnie wmasować w bolące miejsce, co pozwoli na szybsze przenikanie substancji czynnych przez skórę do okolicznych tkanek.

Leki przeciwzapalne na ból mięśni – ważne informacje

Leki, maści i tabletki przeciwzapalne na ból mięśni są stosowane w celu łagodzenia dolegliwości związanych z urazem stawów, ich zwyrodnieniem i przeciążeniem. Wykazują dużą skuteczność w redukcji bólu, jednak mają też swoje ograniczenia. W czasie stosowania leków na bóle mięśnie i stawów należe pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie przekraczaj zaleconych dawek jednorazowych i dobowych leków przeciwbólowych.
  • Dostępne bez recepty leki przeciwzapalne na stawy stosuj przez możliwie krótki czas, np. kilka dni.
  • Unikaj łączenia różnych leków przeciwzapalnych na stawy.

Działania niepożądane długiego lub nieprawidłowego przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych mogą obejmować m.in.:

  • podrażnienia i ból żołądka, zgagę, wrzody żołądka,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • zmiany w obrazie krwi.

FAQ:

Co stosować przy bólach mięśniowych?
Jaką maść stosować na stan zapalny stawów?

Marki powiązane z kategorią: Ból mięśni i stawów

checkout.warnings.Notice