Mydła
Mydło – uniwersalny kosmetyk o działaniu myjącym
Mydło to klasyczny i najczęściej stosowany kosmetyk do mycia ciała. Powstaje w procesie zmydlania tłuszczów (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego) z udziałem silnych zasad, takich jak wodorotlenek sodu (mydło sodowe) lub wodorotlenek potasu (mydło potasowe). Efektem tego procesu jest otrzymanie mydła właściwego i glicerolu o działaniu nawilżającym.
Zawarte w mydle cząsteczki soli kwasów tłuszczowych składają się z dwóch części: hydrofobowej (nierozpuszczalnej w wodzie, lecz przyciągającej tłuszcz) i hydrofilowej – rozpuszczalnej w wodzie. Dzięki takiej budowie produkt ten jest w stanie doczyścić większość zanieczyszczeń ze skóry.
W sklepach można spotkać następujące rodzaje mydeł:
- mydło w płynie,
- mydło w kostce,
- mydło w piance,
- mydła naturalne, np. marsylskie lub z Aleppo,
- mydła specjalistyczne, np. siarkowe lub antybakteryjne.
Jakie składniki zawiera mydło w kostce?
Bazą tradycyjnego mydła w kostce są sole sodowe kwasów tłuszczowych pozyskiwane np. z oleju palmowego, kokosowego, oliwy z oliwek lub tłuszczu wołowego. Oprócz nich znajduje się w nim gliceryna oraz dodatki zapachowe i pielęgnacyjne.
W zależności od potrzeb skóry mogą w nim występować składniki nawilżające (np. kwas hialuronowy) lub łagodzące (np. ekstrakt z rumianku czy aloesu). Dla skóry z niedoskonałościami sprawdzą się mydła z dodatkiem cynku lub siarki. Osoby wrażliwe mogą z kolei sięgać po mydła naturalne, w których składzie znajdują się głównie oleje.
Jakie są różnice między mydłem w płynie a mydłem w kostce?
Mydło w płynie często jest stosowane zamiennie z żelem pod prysznic lub płynem do kąpieli. Choć mają podobną konsystencję, różnią się składem i zastosowaniem. Mydło w płynie, poza solami kwasów tłuszczowych, zawiera także detergenty, takie jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS). SLS, choć skutecznie usuwa zabrudzenia, przy dłuższym i częstym stosowaniu może wysuszać skórę.
Mydło w tej formie jest o wiele bardziej higieniczne w użyciu niż mydło w kostce. Znajduje się w butelce z dozownikiem, co ogranicza osadzanie się na nim bakterii. Mydło w kostce jest jednak bardziej ekologiczne, ponieważ zwykle kupuje się go w papierowym opakowaniu. Ma też krótszy skład, co sprawia, że może sprawdzić się lepiej u osób z wrażliwą skórą.
Czy mydło w piance skutecznie usuwa brud?
Mydło w piance powstaje poprzez napowietrzenie płynnego mydła umieszczonego w specjalnie przystosowanym dozowniku. Mimo że jego formuła jest znacznie delikatniejsza, usuwa brud tak samo skutecznie jak tradycyjne mydło w kostce czy w płynie.
Kto powinien stosować mydło hipoalergiczne?
Mydło hipoalergiczne to kosmetyk do pielęgnacji ciała dedykowany osobom zmagającym się z tendencją do podrażnień i alergii, a także z chorobami skóry, np. AZS. Ten rodzaj mydła powstaje przy użyciu wodorotlenku potasu. Nie zawiera substancji zapachowych czy drażniących konserwantów. Jego przykładem jest naturalne szare mydło.
Osoby z wrażliwą skórą powinny też stosować łagodne sole i kule do kąpieli, olejki pod prysznic pozbawione silnych detergentów lub emulsje do kąpieli zawierające składniki nawilżające i łagodzące.