Do rąk i paznokci
Kosmetyki do rąk – rodzaje i zastosowanie
Kosmetyki do pielęgnacji dłoni to szeroka gama produktów, które poza działaniem odżywczym, chronią je przed czynnikami zewnętrznymi, np. mrozem, wiatrem czy suchym powietrzem. Wśród najchętniej stosowanych wyróżnia się m.in.:
- Balsamy do rąk – to kosmetyki o delikatnej i kremowej konsystencji, które szybko się wchłaniają. Sprawdzą się u osób z normalną i suchą skórą. Po użyciu nie pozostawiają tłustego filmu.
- Maski do rąk – zalecane są mocno przesuszonym i podrażnionym dłoniom. Bazują na olejach roślinnych, substancjach nawilżających i łagodzących, takich jak pantenol czy śluz ślimaka. Można je kupić w formie rękawiczek lub klasycznych tubek.
- Kremy do rąk – mają bogatszą formułę niż balsamy. Polecane są szorstkim skórom, które bardzo szybko tracą nawilżenie. Zawierają sporo substancji emolientowych, np. olejów, a także witamin i składników odbudowujących.
- Olejki do rąk – w ich składzie znajduje się m.in. olejek arganowy, makadamia, jojoba, kokosowy czy ze słodkich migdałów. Ich celem jest regeneracja skóry i ochrona przed utratą nawilżenia. Olejki po zastosowaniu często pozostawiają tłusty film, dlatego najlepiej używać ich na noc.
- Peelingi do rąk – ich celem jest złuszczenie martwego naskórka i wygładzenie skóry. Wśród nich wyróżnia się peelingi mechaniczne, które zawierają ścierające drobinki oraz peelingi enzymatyczne ze składnikami rozpuszczającymi komórki naskórka. Zaleca się stosować je 1-2 razy w tygodniu.
- Serum do rąk – bazują na skoncentrowanych składnikach nawilżających i regenerujących. Wyróżniają się łagodną formułą, która szybko się wchłania, co sprawia, że można ich używać nawet kilka razy w ciągu dnia.
O czym pamiętać kupując kosmetyki do paznokci?
Paznokcie ze względu na codzienny kontakt z detergentami czy środkami myjącymi stają się słabsze i podatne na złamania czy rozdwajanie. Oprócz tego długotrwałe stosowanie lakierów i manicure hybrydowego również może pogarszać ich kondycję.
Aby poprawić ich stan i wzmocnić płytkę, warto regularnie stosować odżywki do paznokci. Mają formę lakieru, kremu, maści, serum lub sztyftu. W ich składzie powinny znaleźć się witaminy A i E, olejki roślinne o działaniu odbudowującym, np. migdałowy, arganowy, makadamia czy bawełniany, a także składniki nawilżające, np. mocznik lub gliceryna. Poza odżywianiem płytki paznokcia, większość z nich zmiękcza też skórki.
Dobrej jakości kosmetyki do paznokci powinny być pozbawione formaldehydu – substancji, która wpływa na utwardzenie płytki paznokcia. Niestety, ma ona też szkodliwy wpływ na zdrowie. W związku z tym warto ograniczyć lub wyeliminować preparaty z tym związkiem.