Nafty kosmetyczne
Czym jest nafta kosmetyczna do włosów?
Nafta kosmetyczna do włosów (czyli ciekła parafina) to gęsta, żółta, oleista ciecz o intensywnym i mało przyjemnym zapachu. Wytwarza się ją w wyniku destylacji z ropy naftowej, torfu, smoły łupkowej lub smoły węgla brunatnego.
Nafta kosmetyczna — właściwości
Nafta na włosy to substancja, która nie przenika przez warstwę rogową, lecz tworzy na kosmykach szczelną warstwę okluzyjną, utrudniając ucieczkę wody z wnętrza włosa. Chroni też kosmyki i skórę głowy przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (mrozu, upału). Wzmacnia cebulki oraz zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu się ich końcówek. Po jej nałożeniu włosy stają się elastyczne i „sypkie”, łatwiej się rozczesują, a ponadto nie elektryzują się.
Warto wiedzieć, że nafta kosmetyczna do włosów sama w sobie nie ma właściwości odżywczych, dlatego dodaje się do niej różne składniki aktywne takie jak olejek rycynowy, witamina E czy witamina A.
Nafta kosmetyczna do włosów — dla kogo jest przeznaczona?
Nafta na włosy jest przeznaczona do wszystkich rodzajów włosów, jednak szczególnie sprawdzi się w przypadku włosów suchych, łamliwych, zniszczonych i puszących się. Ten kosmetyk przyda się także po farbowaniu, aby dodać fryzurze blasku. Naftę stosuje się również pomocniczo w leczeniu łupieżu. Nawet osoby z przetłuszczającymi się włosami mogą używać naftę, ale w naprawdę niewielkich ilościach.
Nafta na włosy — jak stosować?
Naftę kosmetyczną najlepiej stosować w formie maski do włosów. Niewielką porcję należy wetrzeć w skórę głowy oraz włosy na całej długości i pozostawić na maksymalnie 10 minut. Potem trzeba dokładnie umyć głowę (czasami kilkakrotnie). Aby ułatwić sobie zadanie, kosmyki warto najpierw potraktować oliwką do włosów, która rozpuści olej. Do pozbycia się pozostałości nafty powinien wystarczyć szampon.
O tym warto wiedzieć stosując naftę kosmetyczną na włosy
Jeśli nie chcesz nadmiernie przesuszyć włosów i skalpu, pamiętaj, że nafta kosmetyczna na włosy powinna być używana z umiarem (najwyżej 1-2 razy w tygodniu). Poza tym u osób z wrażliwą skórą głowy mogą wystąpić nieprzyjemne objawy w postaci zaczerwienienia, podrażnień i swędzenia. Gdy zauważysz u siebie takie dolegliwości, nie kontynuuj stosowania nafty na skórę, ale ogranicz się do wcierania kosmetyku we włosy.