Smoczki dla dzieci

  (154)

Smoczek jest nieodzownym elementem wyprawki każdego niemowlaka. Zaspokaja naturalną potrzebę ssania i pomaga wyciszyć maluszka w chwilach niepokoju. Asortyment Dr. Max obejmuje różnorodne rodzaje smoczków uspokajających, między innymi smoczek anatomiczny i dynamiczny, a także modele zaprojektowane z myślą o wcześniakach.

Sortuj:

Pokaż 23 z 154 wyników

Smoczki i akcesoria

Smoczki i akcesoria

Od kiedy smoczek dla noworodka?

Pediatrzy rekomendują, by smoczek wprowadzić około 3-4 tygodnie po porodzie, gdy maluszek prawidłowo ssie matczyną pierś, a laktacja jest ustabilizowana. Smoczki dla noworodków z kategorii 0-3 miesięcy najbardziej przypominają kształtem brodawkę piersi, dzięki czemu wspierają naturalny odruch ssania. Niewłaściwie dobrany smoczek może zaburzać wspomniany odruch, a to z kolei może skutkować słabszym przepływem mleka, zatorami w kanalikach mlekowych i problemami z laktacją. 

Sprawdź również preparaty dla dzieci i kobiet w ciąży.

Rodzaje smoczków dla dzieci

Wśród dostępnych na rynku rodzajów smoczków, wyróżnia się trzy główne typy:

  • Smoczki anatomiczne – charakteryzują się ściętą na końcu częścią do ssania, są wypukły od góry i spłaszczone od dołu. Taka budowa wspiera prawidłowy rozwój zgryzu i podniebienia u dziecka. Ważne, aby smoczek był odpowiednio wkładany do buzi malucha.
  • Smoczki okrągłe – z gumką węższą u nasady i szerszą przy końcu. Mogą być wkładane do ust dziecka w dowolny sposób. 
  • Smoczki symetryczne – w kształcie spłaszczonej kropli, można je wkładać do buzi dziecka dowolną stroną. 

Smoczki dla dzieci różnią się ponadto materiałem wykonania. Dwa podstawowe typy to smoczki lateksowe i silikonowe.

Smoczki lateksowe mają matowy, jasnobrązowy kolor, a ich materiał cechuje się naturalnym zapachem i smakiem. Dzięki antyelektrostatycznym właściwościom nie przyciągają kurzu ani się nie elektryzują, jednak z biegiem czasu mogą się deformować. Z kolei smoczki silikonowe są przezroczyste, bezsmakowe i bezzapachowe. Są trwałe, nadają się do wielokrotnego wyparzania i nie ulegają szybkiemu zużyciu. Ze względu na ich większą twardość, lepiej zaspokajają potrzebę ssania, ponieważ dziecko musi włożyć w czynność więcej siły, podobnie jak przy ssaniu piersi.

Smoczek dla niemowlaka – jak wybrać najlepszy?

Smoczek uspokajający dla niemowlaka powinien imitować brodawkę mamy, dając maluchowi wrażenie ssania piersi matki. Co więcej, wszystkie akcesoria dla dzieci, również smoczek, powinny być dostosowane do wieku pociechy. Smoczek przystosowany dla noworodków jest oznaczany symbolem 0-3, dla dzieci od 3. do 6. miesiąca odpowiednie są smoczki z symbolem 3-6, natomiast od 6. do 18. miesiąca stosuje się akcesorium oznaczone symbolem 6-18. W zależności od konkretnego producenta, smoczki mogą być oznaczone w inny sposób, w związku z czym należy uważnie sprawdzić informacje znajdujące się na opakowaniu.

Dobrym wyborem dla niemowlaka są również smoczki dynamiczne, które nie zakłócają odruchu ssania oraz naśladują fakturę i budowę brodawki. Smoczek dynamiczny warto kupić niemowlakowi, gdy próbujemy odzwyczaić go od ssania piersi. 

Smoczki dla wcześniaków – czym się charakteryzują?

Smoczki dla wcześniaków, które potrzebują stymulacji doustnej, aby poprawić zdolność karmienia piersią i butelką, muszą spełniać szczególne wymagania i normy bezpieczeństwa. Są one zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż standardowe modele, przez co bez trudu mieszczą się w maleńkiej jamie ustnej. Dodatkowo produkowane są z miękkiego, bardzo elastycznego i hipoalergicznego materiału, aby zminimalizować ryzyko alergii, reakcji niepożądanych oraz negatywnego wpływu na rozwój jamy ustnej. 

Po co daje się dziecku smoczek?

Kiedy podawać dziecku smoczek?

Jaki smoczek jest najlepszy?

Marki powiązane z kategorią: Smoczki i akcesoria

checkout.warnings.Notice