Pasty i żele do zębów
Pierwsza pasta do zębów dla dziecka
Gdy pojawią się pierwsze mleczne zęby, nadchodzi czas na uzupełnienie wyposażenia łazienki w osobiste akcesoria malucha, którymi są szczoteczka do zębów dla dzieci i pasta do zębów dla dzieci bez fluoru.
Pasta do zębów dla niemowląt — od kiedy zacząć stosować?
Na początku zamiast pasty do zębów dla dzieci można stosować specjalne chusteczki nasączone ksylitolem albo miękką silikonową szczoteczkę. Oba produkty rodzic nakłada na palec, aby oczyścić dziąsła z resztek pokarmu i bakterii. Poza tym silikonowa szczoteczka świetnie masuje dziąsła i łagodzi swędzenie w czasie ząbkowania. Pasta do zębów dla niemowląt jest konieczna, gdy maluch ma wyrżnięte co najmniej 4 ząbki.
O czym pamiętać, wybierając pastę do zębów dla niemowlaka?
Zęby dzieci i dorosłych mają inną budowę, dlatego pasta do zębów dla dzieci musi trafiać w ich potrzeby. Przed zakupem weź pod uwagę:
- zawartość fluoru (więcej na ten temat w następnym akapicie),
- skład pasty (pasta powinna być oparta na naturalnych składnikach i ekstraktach roślinnych, bez substancji ścierających, które mogą uszkodzić szkliwo),
- smak (pasta do zębów dla dzieci nie musi być miętowa albo ziołowa, ale np. truskawkowa czy o smaku owoców leśnych).
Pasta do zębów dla dzieci — z fluorem czy bez?
Najlepiej, żeby przeznaczona dla najmłodszych pasta do zębów dla niemowląt wcale nie zawierała fluoru. Niemowlęta połykają pianę powstałą w czasie szczotkowania, dlatego mądrze wybrać produkt z bakteriobójczym ksylitolem. Od 2. roku życia (gdy dziecko ma już pełne uzębienie i opanowało odruch wypluwania piany) można już stosować pasty do zębów dla dzieci z fluorem, który wzmacnia szkliwo. Gdy Twoje dziecko ukończy 8. rok życia, zazwyczaj nie ma przeciwwskazań, aby cała rodzina korzystała z tej samej pasty. Jednak wtedy lepiej wybrać pastę bez fluoru lub z jego niską zawartością, ponieważ nadmiar tego pierwiastka prowadzi do fluorozy.
Pasta do zębów dla dzieci powinna mieć bezpieczne stężenie fluoru, które wynosi:
- 0 — dla niemowląt od 6. miesiąca życia,
- 250-500 ppm — dla dzieci od 2. roku życia,
- do 1000 ppm — dla dzieci w wieku 5-7 lat,
- 1000-1400 ppm — dla starszaków od 8. roku życia.
Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru — jak wybrać?
Odpowiednia zawartość fluoru w paście to tylko jeden z czynników, który rodzice powinni wziąć pod uwagę. Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru (jak każda inna) powinna mieć lubiany przez malucha smak, aby codzienne mycie zębów było dla niego przyjemnością. Ważny jest również współczynnik ścieralności — zadbaj o to, aby ten w paście dla Twojej pociechy nie przekraczał 20 RDA. Pasta powinna też zawierać jakąś substancję bakteriobójczą, np. wspomniany już wcześniej ksylitol albo żel krzemionkowy.