Preparaty na ciemieniuchę - szampony, kremy, maści, oliwki

  (16)

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt charakteryzuje się występowaniem tłustych łusek o żółtawym lub brązowym zabarwieniu na skórze głowy. Dla wielu rodziców przypadłość ta bywa źródłem niepokoju, jednak nie jest groźna, jest objawem łojotokowego zapalenia skóry. Wspomniane zmiany na skórze głowy dziecka można złagodzić, stosując oferowane przez aptekę preparaty na ciemieniuchę, a także dbając o odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry maluszka.

Sortuj:

Pokaż 13 z 16 wyników

Ciemieniucha

Ciemieniucha

Szampon na ciemieniuchę – kiedy warto go zastosować?

Dla rodziców komfort i zdrowie dziecka są najważniejsze, w związku z czym jakiekolwiek zmiany skórne pojawiające się u pociechy stają się źródłem niepokoju. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie nieprawidłowości są wynikiem złej higieny czy zaniedbań pielęgnacyjnych. Przykładem jest ciemieniucha, tzw. czepek niemowlęcy – dość powszechna przypadłość, która pojawia się w pierwszych tygodniach życia maluszka, przyjmując postać owalnych ognisk pokrytych żółtą i tłustą łuską. Mogą się one lokalizować również w obrębie twarzy i za uszami.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy są złożone i obejmują zaburzenia czynności gruczołów łojowych, rolę drożdżaków Malassezia spp., a także czynniki środowiskowe i immunologiczne. Wskazuje się, że jest ona efektem nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, spowodowanej obecnością w organizmie maluszka pozostałości hormonów z krwi matki - konkretnie androgenów. Zwiększona ilość sebum miesza się z naturalnie złuszczającym się naskórkiem, a zaschnięcie tej mieszanki tworzy charakterystyczne strupki-łuski widoczne na skórze głowy dziecka. Ciemieniucha zazwyczaj znika samoistnie ok. 3. miesiąca życia lub później (12-18. miesiąc), jednak skóra głowy objęta ciemieniuchą i innymi zmianami powinna być systematycznie pielęgnowana odpowiednio dobranymi kosmetykami dla dzieci, które ograniczają jej rozwój i przywracają dziecięcej skórze zdrowy wygląd.

W grupie dostępnych w sprzedaży preparatów na ciemieniuchę znajdują się między innymi:

  • kremy, żele i maści na ciemieniuchę,
  • oliwki, płyny i olejki na ciemieniuchę,
  • szampony na ciemieniuchę,
  • zestawy na ciemieniuchę, które zawierają serum wraz ze szczotką i/lub grzebieniem

Jednym z częściej wybieranych preparatów są szampony na ciemieniuchę, ponieważ delikatnie oczyszczają skórę głowy, a jednocześnie nawilżają, normalizują wydzielanie sebum oraz łagodzą podrażnienia. Za kojące działanie szamponu odpowiadają znajdujące się w składzie olejki roślinne, witaminy np. tokoferole i składniki keratolityczne odpowiednie dla niemowląt, np. mocznik lub kwas mlekowy. Preparaty na ciemieniuchę dla najmłodszych są przebadane dermatologicznie, w związku z czym większość z nich może być stosowana już od pierwszych dni życia dziecka. 


Sprawdź również szampony na łojotokowe zapalenie skóry.

Krem na ciemieniuchę – jak stosować?

Kremy na ciemieniuchę, podobnie jak maści czy płyny, to preparaty, które stosuje się bezpośrednio na miejsce zmienione chorobowo. Zawarte w nich składniki nawilżają i zmiękczają zalegający na skórze łój, przez co ułatwiają usunięcie zrogowaciałego naskórka, a dodatkowo łagodzą podrażnienia. 

Wybrany produkt należy dokładnie rozprowadzić na skórze objętej zmianami, pozostawić przez określony czas, a następnie wyczesać łuski i resztki preparatu za pomocą miękkiej szczoteczki do włosów lub małego grzebyka. Potrzebne akcesoria znajdziesz w kategorii artykuły higieniczne dla dzieci i niemowląt. Czynności pielęgnacyjne zaleca się zakończyć umyciem skóry głowy i włosów delikatnym szamponem, który wspiera odbudowę płaszcza hydrolipidowego. 

Preparat na ciemieniuchę – jakie składniki zawiera?

Dostępne w aptece Dr. Max preparaty na ciemieniuchę zawierają składniki, które wspierają proces złuszczania naskórka i regenerację skóry, a także wzmacniają jej barierę ochronną, minimalizując ryzyko nawrotu nieestetycznych łusek. Receptury wybranych produktów wzbogacone są w takie substancje jak:

  • Emolienty natłuszczające naskórek, np. olej ze słodkich migdałów, oliwę z oliwek, olej makadamia, olej z nasion słonecznika.
  • Humektanty (składniki nawilżające), które wiążą wodę w naskórku, np. mocznik, glicerynę, hialuronian sodu.
  • Składniki o działaniu kojącym, np. aloes, alantoinę, pantenol.

Olejek na ciemieniuchę – ochrona przed nadmiernym wysuszeniem naskórka

Olejek na ciemieniuchę to skuteczna alternatywa dla kremów, zwłaszcza w początkowej fazie zmian, gdy ciemieniucha jest jasna i nie obejmuje dużego obszaru główki niemowlęcia. Olejki i oliwki nawilżają oraz skutecznie chronią skórę przed nadmiernym przesuszeniem, jednocześnie ułatwiając usunięcie łusek. Przed kąpielą wmasuj wybrany produkt w skórę głowy, a następnie delikatnie wyczesz łuski szczoteczką z miękkim włosiem i umyj główkę dziecka. 

Jaki preparat jest najlepszy na ciemieniuchę?

Marki powiązane z kategorią: Ciemieniucha

checkout.warnings.Notice