Łojotokowe zapalenie skóry
Szampon na łojotokowe zapalenie skóry – co zawiera i jak działa?
Leki na choroby skóry, stosowane w łojotokowym zapaleniu skóry, należą do grupy preparatów przeznaczonych do długotrwałego użytku. Wynika to z przewlekłego charakteru tej dermatozy.
Jednym z najczęściej stosowanych w terapii produktów jest szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jego podstawowym celem jest łagodzenie objawów ŁZS, takich jak:
- zaczerwienienie,
- łuszczenie,
- swędzenie,
- przetłuszczająca się skóra.
Szampony na łojotokowe zapalenie zawierają składniki aktywne pochodzące z różnych grup terapeutycznych. Mają na celu m.in.:
- regulować pracę gruczołów łojowych, np. dziegieć brzozowy,
- zmniejszać łuszczenie się, np. kwas salicylowy lub mlekowy i mocznik
- łagodzić podrażnienia, np. pantenol i alantoina.
Wiele szamponów na ŁZS zawiera substancje przeciwgrzybicze, takie jak pirokton olaminy czy ketokonazol, które często stosuje się również w szamponach przeciwłupieżowych. Ich dodatek jest uzasadniony, ponieważ nadmierny rozwój drożdżaków z rodzaju Malassezia odgrywa kluczową rolę w powstawaniu objawów ŁZS.
Krem na łojotokowe zapalenie skóry – właściwości
Kremy na łojotokowe zapalenie skóry zawierają składniki zbliżone do tych w szamponach na ŁZS. Można w nich znaleźć substancje:
- przeciwzapalne, np. związki cynku,
- przeciwbakteryjne, np. ichtiol,
- przeciwgrzybicze, np. klimbazol,
- łagodzące podrażnienia, np. alantoinę.
Kremy na ŁZS stosuje się na miejsca zmienione chorobowo – rejony skóry obfitujące w gruczoły łojowe, szczególnie miejsca pozbawione włosów, takie jak twarz (okolice nosa, czoła, brwi, brody) oraz dekolt czy plecy. Preparaty te nie sprawdzają się w przypadku owłosionej skóry głowy – jedynie przy punktowej aplikacji, np. na brzegu linii włosów.
Maść na łojotokowe zapalenie skóry twarzy
Maść na łojotokowe zapalenie skóry twarzy, podobnie jak krem łagodzi:
- zaczerwienienia,
- łuszczenie,
- swędzenie.
Dostępna bez recepty maść na łojotokowe zapalenie skóry pomaga regulować pracę gruczołów łojowych oraz wspiera odbudowę warstwy hydrolipidowej. Regularne stosowanie łagodzi objawy choroby i poprawia komfort skóry. Maść na ŁZS w porównaniu z kremem ma tłustszą konsystencję.
Lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Leki bez recepty na łojotokowe zapalenie skóry głowy to bardzo często preparaty zawierające ketokonazol, czyli składniki przeciwdrożdżakowe. Preparaty te są zarejestrowane do leczenia łojotoku owłosionej i nieowłosionej skóry. Preparaty te występują np. w formie szamponu, który dzięki obecności składników przeciwgrzybiczych, ogranicza populację drożdżaków .
Innym problemem, który może dotknąć skórę głowy, oprócz ŁZS i łupieżu, jest także wszawica – zobacz preparaty na wszy i gnidy.