Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), zwane też wypryskiem łojotokowym, jest to schorzenie, które charakteryzuje się silnie złuszczającą skórą na głowie, rękach oraz pozostałych partiach skóry. Choć zapalenie łojotokowe skóry dotyczy najczęściej młodzieży w okresie dojrzewania, to może ono dotyczyć również dzieci i osób dorosłych. Niekiedy przytrafia się nawet wśród osób po 50. roku życia – zdecydowanie częściej u mężczyzn, którzy sięgają po szampon na łojotok i poniekąd związane z nim łysienie. Powodem takiego stanu rzeczy jest większa ilość testosteronu w męskim organizmie.
ŁZS jest chorobą nawracającą i przewlekłą. Choć jednoznaczne powody jej występowania nie zostały określone, to przypuszcza się, że za rozwojem wyprysku łojotokowego stoi wzmożona praca gruczołów łojowych i nieprawidłowy skład wytwarzanego przez nie łoju. Ponadto, ŁZS może mieć również związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego. Przebieg choroby mogą nasilać także czynniki zewnętrzne takie, jak niedobór światła słonecznego, niewłaściwa dieta czy zanieczyszczone powietrze.
Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyczy osób młodych, które przechodzą przez tzw. okres pokwitania. Z pojawieniem się tej choroby wiąże się zwiększona ilość wydzielanego sebum, które, choć stanowi w normalnych przypadkach ochronę, w wytwarzanej nadwyżce podrażnia skórę. Przy ŁZS zmienia się także skład wydzielanego sebum. Maleje w nim ilość kwasów tłuszczowych oraz estrów, natomiast wzrasta poziom trójglicerydów. Dzieje się tak za sprawą hormonów, które w okresie dojrzewania szaleją w młodym organizmie i powodują różnego rodzaju anomalia – między innymi ŁZS. W związku z takim podrażnieniem skóra na ciele znacząco łuszczy się, a jeżeli cała rzecz dzieje się w obrębie głowy, dochodzi do osłabienia i przerzedzenia włosów – stąd niesłabnąca popularność produktów takich jak szampon na łojotokowe zapalenie skóry.
Jak wygląda przebieg ŁZS?
Na początku choroby skóra sprawia wrażenie stale przetłuszczonej, niedomytej i pozbawionej świeżości. Następnie ŁZS może dać o sobie znać poprzez występowanie rumieni, czyli zmienionych chorobowo plam na skórze, w obrębie których łuszczy się skóra i poprzez wydzielanie łoju daje tam efekt żółtawego zabarwienia. W przypadku, kiedy nasila się stan zapalny, zmiany przybierają czerwonawy kolor, przynoszą uczucie swędzenia i pieczenia – zwłaszcza w tych partiach skóry, w których swobodny dostęp powietrza jest znacznie utrudniony. Niestety takie dolegliwości mogą nasilać się w przypadku, kiedy bardzo mocno się pocisz lub kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury.
Prawdopodobnie zmagasz się ze zmianami chorobowymi w obrębie nosa, czoła, skóry brwi, w zagłębieniu brody, a niekiedy także nad górną wargą lub na policzkach, jeżeli chorujesz na łojotokowe zapalenie skóry. Leki bez recepty takie jak kremy czy szampony mogą przynieść Ci znaczącą ulgę.
Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci
Mimo że ŁZS dotyczy najczęściej młodzieży, zdarza się także dzieciom. U niemowląt niemal od razu po urodzeniu występuje jako popularna ciemieniucha. Pojawia się zarówno na skórze głowy, jak i w brwiach, ale – co może uspokoić świeżo upieczonych rodziców – zazwyczaj nie jest wskazaniem do lekarskiej interwencji.
U nieco starszych dzieci, które chorują na łojotokowe zapalenie skóry, leki bez recepty mogą okazać się pomocne. Jednak jeżeli Twoje dziecko wykazuje poważne objawy, wybierz się z nim do lekarza, by ustalił konkretny przepis na leczenie ŁZS. Szampon przepisany przez specjalistę-dermatologa może mieć więcej substancji czynnej i będzie indywidualnie dobrany do objawów.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie
Terapia łojotokowego zapalenia skóry zależna jest między innymi od wieku pacjenta, miejsca wystąpienia zmian skórnych oraz stopnia choroby. Niezbędne może być leczenie ogólne, ale w początkowej fazie lekarz może zalecić miejscowe leczenie ŁZS. Leki stosowane są najczęściej u osób dorosłych. U młodzieży i dzieci, na łojotokowe zapalenie skóry twarzy kosmetyki takie jak kremy czy maści lub, kiedy rzecz dzieje się na głowie, także szampon do skóry łojotokowej, mogą okazać się w pełni wystarczające. Zwłaszcza, jeżeli choroba objęła tylko jeden obszar.
Jeżeli zastanawiasz się, co na łojotokowe zapalenie skóry powinieneś zastosować – dobrze trafiłeś. W aptece znajdziesz wysokiej jakości produkty, które pomogą Ci w łagodzeniu objawów ŁZS, a jeżeli dotyczy Cię łuszczyca skóry głowy – leki bez recepty i inne specyfiki:
- krem na łojotokowe zapalenie skóry – substancją czynną może być ekstrakt tormentiolowy, pirokton olaminy lub tlenek cynku. Zawiera także kompleksy witaminowe, takie jak A+E. Nawilża skórę, normalizuje działanie gruczołów łojowych, ściąga pory, koi zaczerwienienia, jeśli w jego składzie znajduje się beżowy pigment, może również zmniejszyć widoczność zmian,
- maść na łojotokowe zapalenie skóry – często zawiera cynk, lanolinę. Łagodzi podrażnienia, natłuszcza i nawilża.
Pamiętaj jednak, że przed samodzielnym podjęciem leczenia niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który określi stopień nasilenia objawów oraz zadecyduje o niezbędnych środkach leczenia.