Leki na kolki u niemowląt

  (14)

Kolki u niemowląt to powszechna, lecz uporczywa dolegliwość. Uważa się, że za ich powstawanie odpowiada jeszcze nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nadwrażliwość na białka mleka krowiego lub połykanie nadmiaru powietrza podczas jedzenia. W celu ich złagodzenia można podawać dziecku odpowiednie leki, które mają za zadanie pozbyć się nadmiaru gazów.

Sortuj:

Pokaż 12 z 14 wyników

Kolka

Kolka

Krople na kolki – czym się kierować przy zakupie?

Preparaty w formie kropli to jeden z pierwszych wyborów przy kolkach u dzieci. Są łatwe w podaniu, a wiele z nich można stosować nawet od 1. dnia życia. Przed zakupem odpowiedniego preparatu rodzic powinien wiedzieć, po jakich objawach rozpoznać kolkę. Są to m.in.:

  • prężenie ciała,
  • wzdęty brzuszek,
  • nieustający płacz,
  • podkurczanie nóżek,
  • oddawanie zielonych lub śluzowych stolców z gazami jelitowymi.

Jeśli dziecko regularnie zmaga się z powyższymi symptomami, zasadne jest wdrożenie leków na wzdęcia u dzieci i niemowląt. Wybierając odpowiedni preparat warto kierować się kilkoma zasadami:

  • Skład preparatu – obecne w nim składniki powinny być bezpieczne dla niemowląt.
  • Bezpieczeństwo stosowania – produkty dla niemowląt powinny być wolne od sztucznych barwników, konserwantów i substancji słodzących.
  • Wiek dziecka – na etykiecie produktu powinna znajdować się informacja, od jakiego wieku można go podawać.
  • Opinia pediatry – przyjmowanie jakichkolwiek leków i suplementów dla dzieci warto najpierw skonsultować z lekarzem.
Ważne!
W przypadku dłużej trwającej kolki niemowlęcej warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ dolegliwości związane z kolką mogą towarzyszyć innym chorobom układu pokarmowego. Dlatego też kolkę różnicuje się m.in. z alergiami pokarmowymi lub zakażeniami przewodu pokarmowego (wirusowymi, bakteryjnymi).

Co powinien zawierać lek na kolki dla noworodka i niemowląt?

Leki na kolki dla noworodka bazują na enzymie laktazie, która pomaga strawić obecną w mleku laktozę. Część z nich wzbogacana jest szczepami probiotycznymi, które wpływają korzystnie na mikrobiotę jelitową malucha.

Preparaty na kolki dla niemowląt po ukończeniu 1. miesiąca życia, podobnie jak niektóre leki na zaparcia u dzieci, zawierają w swoim składzie symetykon. Składnik ten rozbija pęcherzyki powietrza i pomaga pozbyć się ich z jelit. Pomocne są również zioła jak koper włoski i rumianek.

Leczenie kolek u najmłodszych można wspierać probiotykami dla niemowląt i dzieci, jednak nie jest to leczenie pierwszego rzutu. Wybór odpowiedniego preparatu probiotycznego warto omówić z pediatrą.

Jak prawidłowo podawać krople na kolki dla niemowląt

Wszelkie leki na ból brzucha dla dzieci należy podawać zgodnie z informacjami dołączonymi do ulotki preparatu lub według zaleceń pediatry. Ważne też jest, aby dawkowanie kropli na kolki dla niemowląt dostosować do wieku i masy ciała dziecka.

Jeśli niemowlę jest karmione butelką, należy wkropić preparat do butelki i podawać go wraz z mlekiem. W przypadku dzieci karmionych piersią krople trzeba podać na łyżeczce przed planowanym karmieniem lub do odciągniętego mleka z użyciem laktatora.

Co wybrać na kolki u noworodka?

Marki powiązane z kategorią: Kolka

checkout.warnings.Notice