Układ pokarmowy
Syrop na ból brzucha dla dzieci – jak działa?
Wiele dostępnych na rynku preparatów zawiera składniki, które łagodzą skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego, zmniejszają wzdęcia oraz wspierają pracę układu pokarmowego. Problemy jelitowe, takie jak biegunki czy zaparcia, którym towarzyszy ból brzucha, mogą wiązać się z dysbiozą przewodu pokarmowego. W takich przypadkach pomocne mogą być probiotyki dla dzieci i niemowląt zawierające bakterie kwasu mlekowego. Wiele preparatów na dolegliwości brzuszka można również podać do odciągniętego wcześniej mleka z piersi lub mleka modyfikowanego.
Co zawierają krople na ból brzucha dla dzieci?
W skład kropli na ból brzucha dla dzieci wchodzą substancje o działaniu rozkurczowym, takie jak ekstrakty ziołowe (np. rumianek, koper włoski, mięta). Zależnie od rodzaju bólu brzucha, pomocne mogą być również krople i leki na wzdęcia u dzieci i niemowląt, zawierające symetykon lub dimetykon. Ból brzucha często związany jest z nagromadzeniem gazów w jelitach, dlatego środki na wzdęcia znajdują szczególne zastosowanie w redukcji dokuczliwych objawów. U niemowląt ból brzuszka to także potencjalny problem kolki jelitowej. Krople na kolki dla noworodków mogą zawierać enzymy trawiące laktozę, na którą organizm niemowlaka może wykazywać nadwrażliwość.
Lek na ból brzucha dla dzieci – jakie są wskazania?
Zastosowanie leku na ból brzucha dla dzieci jest wskazane przy różnych dolegliwościach trawiennych. Syropy i krople stanowią pierwszą pomoc w łagodnych dolegliwościach bólowych. Są stosowane w różnych rodzajach kolek jelitowych, którym towarzyszy wzmożona spastyczność (skurcz). Ból brzucha może być również związany z zaparciami, choć nie jest to regułą. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się leki na zaparcia u dzieci. W ich składzie obecne są makrogole lub laktuloza, bezpieczne do stosowania przez dzieci. Nawracające bóle brzucha mogą powodować spadek apetytu u dziecka. W związku z tym wiele osób decyduje się na podanie preparatów, które wspierają trawienie, a jednocześnie poprawiają łaknienie, jak np. leki na brak apetytu u dzieci.
Tabletki na ból brzucha dla dzieci – co warto wiedzieć?
Tabletki na ból brzucha są rzadziej stosowane u dzieci ze względu na swoją postać. Przed ich wyborem warto upewnić się, że są one odpowiednie do wieku i potrzeb dziecka. Pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem lub farmaceutą przed ich podaniem, ponieważ nawet leki dla dzieci mają swoje ograniczenia w stosowaniu. Tabletki na ból brzucha mogą zawierać drotawerynę lub hioscynę. Są przeznaczone dla dzieci powyżej 6. roku życia. Ich główne działanie polega na rozkurczu mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego. Stosuje się je zwykle 2-3 razy na dobę. Nie można wykluczyć, że bóle brzucha mogą towarzyszyć biegunce. Dlatego zasadne może być łączenie leków na biegunkę dla dzieci i niemowląt z preparatami rozkurczowymi, zależnie od wieku – w kroplach, syropie, tabletkach lub saszetkach.