Żele i maści na bolesne ząbkowanie

  (23)
Sortuj według
Ząbkowanie

Ząbkowanie

Ząbkowanie u niemowląt — jak łagodzić objawy?

Ząbkowanie jest dla dziecka i jego rodziców jednym z trudniejszych okresów w pierwszych miesiącach życia. Choć są dzieci, które przechodzą okres ząbkowania szybko i niemal bezboleśnie, to jednak zdecydowana większość maluchów odczuwa w tym czasie dotkliwy ból, dyskomfort, a ich samopoczucie daje się we znaki wszystkim domownikom. Ząbkowanie u niemowląt może trwać nawet kilka miesięcy. Jest to uwarunkowane genetycznie i indywidualne dla każdego malucha. Jednemu dziecku pojawią się 4 ząbki naraz, innemu każdy kolejny będzie przebijał się pojedynczo i w odległych odstępach czasu.

Bolesne ząbkowanie wynika z naruszania przez zęby struktury dziąseł. Gdy ząbki wyrzynają się, muszą przeciąć warstwę dziąsła, przez co podrażniają je w znaczącym stopniu. Dziąsła dziecka są opuchnięte i wrażliwe, co może powodować nie tylko płacz i złe samopoczucie, ale również niechęć do jedzenia. W okresie ząbkowania dziecko może mieć także objawy typowe dla przeziębienia lub tzw. jelitówki – rzadkie stolce w towarzystwie z wysoką gorączką, rozdrażnieniem i brakiem apetytu. Nie oznacza to jednak, że u Twojego wystąpi każdy czy którykolwiek z nich.

Najbardziej typowe symptomy ząbkowania dają same dziąsła, które przybierają charakterystyczny dla tego okresu stan, a w ich ocenie pomoże Ci lekarz. Dlatego, zanim sięgniesz po preparaty na bolesne ząbkowanie, żel na dziąsła czy inne farmaceutyki mające złagodzić objawy upewnij się, że diagnoza jest właściwa, konsultując swoje podejrzenia z pediatrą.

Kiedy diagnoza oznacza początek wyrzynania się ząbków, dopytaj lekarza, co na ząbkowanie będzie najlepsze dla Twojego dziecka.


Leki i preparaty na ząbkowanie

Możesz zacząć od naturalnych metod stosowanych na co dzień. Staraj się, aby jedzenie dla Twojego dziecka miało płynną konsystencję. Każde gryzienie i dotyk dziąseł powoduje nieprzyjemny ból, co może w efekcie prowadzić do dłuższej awersji do pokarmu. Dziecko musi regularnie jeść, dlatego podawaj mu posiłki, które nie będą wymagały intensywnej pracy dziąseł i wyrzynających się ząbków. Pomocne mogą okazać się również dedykowane ząbkującym maluchom gryzaki. Poprzez delikatny i kontrolowany przez samo dziecko ucisk, dziąsła stają się bardziej miękkie, dzięki czemu ząbki mogą szybciej przebić się na powierzchnię.

Dobrym sposobem jest także schłodzenie gryzaka do niskiej temperatury, która działa kojąco na ból i znacznie zmniejsza jego odczuwanie. Nie każde dziecko jednak zechce skorzystać z tej możliwości. Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą większych efektów, wtedy skonsultuj się z lekarzem i sięgnij po leki polecane przez specjalistę. Leki na ząbkowanie są dostępne w każdej aptece, większość z nich dostaniesz je bez recepty. Jak każde leki dla dzieci mają one bezpieczną formę, łatwą w aplikowaniu.

W łagodzeniu dokuczliwych objawów  z pewnością pomocny będzie żel na ząbkowanie. Działa kojąco i chłodzi miejsce bólu. Jest też łatwy w stosowaniu i nie jest niebezpieczny dla dziecka. Podobnym preparatem jest maść na ząbkowanie. Posmaruj nią dziąsła, szczególnie w miejscach, gdzie wyrzynają się ząbki.

Możesz sięgnąć także po preparaty i leki na ząbkowanie w sprayu, krople doustne dla dzieci i niemowląt, a także po roztwór do rozpuszczania w wodzie. Każdy z tych nich posiada łagodne substancje przeciwbólowe, a niektóre dbają również o zdrową kondycję dziąseł i zębów.


Ząbkowanie u dzieci — higiena i wyrozumiałość

Preparaty na ząbkowanie u dzieci skupiają się przede wszystkim na zmniejszeniu odczuwania bólu. Dziecko nie rozumie przyczyny bólu, a długotrwały dyskomfort może powodować u niego rozdrażnienie i stan niepokoju. Dlatego część preparatów posiada także łagodne substancje uspokajające. Częstym składnikiem preparatów na ząbkowanie jest aloes, znany ze swoich kojących właściwości.

Żele na ząbkowanie oraz inne środki o podobnym działaniu przeważnie zawierają naturalne wyciągi z roślin, takich jak rumianek, szałwia, nagietek, a także ziele tymianku działające odkażająco. Ważne jest, aby preparaty, które stosujesz dla Twojego dziecka miały również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne – aby od razu minimalizować ryzyko pojawienia się zakażenia, czy uciążliwych aft. Ból i swędzenie dziąseł może sprawiać, że dziecko będzie próbowało dotknąć wrażliwego miejsca, narażając je przy tym na atak bakterii znajdujących się na ręce.

Pamiętaj więc również o możliwie jak najczęstszej higienie rąk własnych i dziecka w okresie ząbkowania. Niestety nie każde dziecko podatne jest na stosowanie schłodzonych gryzaków, czy innych pomocnych akcesoriów.    Podobnie jak nie każdemu dziecku preparaty na ząbkowanie pomogą w równym stopniu. Dla jednych mogą okazać się dużą pomocą i skutecznie działać na nieprzyjemny ból w dziąsłach, dla innych jednak mogą mieć neutralne działanie. W obu przypadkach trzeba jednak pamiętać, że ząbkowanie u dzieci to okres, w którym najlepszym, co możesz zrobić dla swojego malucha poza minimalizowaniem jego dolegliwości, to okazanie mu większej niż zwykle dozy zrozumienia.

Marki powiązane z kategorią: Ząbkowanie