Opis
MD-Knee, roztwór do iniekcji, 10 ampułek po 2 ml to roztwór do wstrzykiwań.
Właściwości
Wyrób medyczny MD-Knee to sterylny roztwór do iniekcji z kolagenem, który powstał z myślą o mechanicznym wsparciu w leczeniu:
- choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (ChZSK);
- reumatoidalnego zapalenia stawu kolanowego;
- zmian urazowych wiązadeł krzyżowych lub pobocznych kolan;
- zmian w obrębie łękotki.
Po preparat zawierający kolagen można sięgnąć również w ramach terapii podtrzymującej po operacji kolana oraz w trakcie przygotowań stawu kolanowego do meniscektomii. Formuła preparatu MD-Knee bazuje na kolagenie — elastycznym i wytrzymałym białku powszechnie występującym w ludzkim organizmie, które stanowi główny budulec tkanki łącznej. Znajduje się m.in. w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach.
Wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do syntezy kolagenu. Proces starzenia prowadzi więc do zmian fizjologicznych zachodzących również w obrębie tkanki łącznej, której głównym składnikiem jest kolagen ulegający przekształceniu z postaci rozpuszczalnej (typowej dla tkanki młodej) do nierozpuszczalnej. Ubytek rozpuszczalnego kolagenu to proces zachodzący naturalnie wraz z wiekiem, a także dodatkowo wzmacniany przez różne schorzenia, w tym również choroby zwyrodnieniowe stawów.
Ze względu na duże znaczenie kolagenu w prawidłowym funkcjonowaniu narządu ruchu i różnych zaburzeń jego metabolizmu towarzyszących wielu schorzeniom, czasem wskazane jest dostarczanie tego białka z zewnątrz. Ma to na celu opóźnienie zachodzących procesów degeneracyjnych i uzyskanie równowagi między jego rozpadem a stymulacją naturalnej syntezy, co w konsekwencji pozwala poprawić sprawność ruchową.
Jak działa MD-Knee?
Składniki zawarte w preparacie MD-Knee pomagają poprawić zakres ruchu w stawie kolanowym i sprzyjają rozciąganiu mięśni. Wspierają też łagodzenie dolegliwości bólowych związanych z poruszaniem nogami i kolanami.
Jak stosować MD-Knee?
Iniekcje wyrobu medycznego MD-Knee mogą być wykonywane tylko przez profesjonalny personel medyczny. Zaleca się podawać preparat 1 raz na 7 dni przez 10 tygodni, jednak schemat ten można zmieniać w zależności od potrzeb pacjenta. Produkt należy wstrzykiwać okołostawowo lub dostawowo.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania MD-Knee?
Należy zrezygnować z iniekcji preparatu MD-Knee u pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu.
Czy MD-Knee ma skutki uboczne?
U niektórych pacjentów w miejscu iniekcji pojawia się pieczenie i ból. Dolegliwości te przeważnie ustępują samoistnie po kilkunastu minutach od wykonania zabiegu.
Skład
Skład: Kolagen.
Substancje pomocnicze: Arnika, NaCl, woda do iniekcji.
Jak stosować
Iniekcje MD-KNEE mogą być podawane wyłącznie przez wykwalifikowany personel.
Przeznaczenie
Produkt może być stosowany jako wsparcie mechaniczne w leczeniu następujących chorób:
- Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego
Artroza rzepkowo-udowa - Reumatoidalne zapalenie stawu kolanowego lub inne choroby autoimmunologiczne w tym obszarze
- Ostre lub przewlekłe zapalenie błony maziowej stawu kolanowego będące skutkiem choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawu kolanowego
- Ostre lub przewlekłe zapalenie błony maziowej stawu, pourazowe lub pooperacyjne
- Zmiany urazowe więzadeł krzyżowych lub pobocznych kolana
- Zmiany w obrębie łękotki
- Przygotowanie stawu kolanowego do meniscektomii
- Terapia podtrzymująca po operacji kolana
Schemat podawania może być różny, w zależności od potrzeb indywidualnych.
Ostrzeżenia
Brak zaobserwowanych przypadków nadwrażliwości na MD-KNEE. Niemniej jednak, pacjenci, u których zaobserwowano nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, powinni przed jego zastosowaniem zostać poddani próbie uczuleniowej polegającej na punktowym wstrzyknięciu 0,1 ml preparatu w okolice przedramienia lub ramienia, a następnie powinni być obserwowani przez 1 godzinę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ból kolana wymaga diagnostyki różnicowej w celu wykrycia ewentualnych urazów więzadeł pobocznych lub krzyżowych, zapalenia kaletki przedrzepkowej, patologii stawu biodrowego, osteochondritis dissecans, artropatii zapalnej, dny moczanowej, dny rzekomej, septycznego zapalenia stawów.
Oczyszczenie i odkażenie skóry są konieczne przed i po podaniu preparatu. Bakterie saprofityczne mogą spowodować utworzenie się ropnia w miejscu wkłucia.
Chronić przed oddziaływaniem promieni słonecznych i zamarzaniem. Warunki przechowywania i użytkowania: 2-30°C. PRZECHOWYWAĆ W MIEJSCU NIEDOSTĘPNYM DLA DZIECI. Nie używać jeśli zamknięcie jest naruszone lub jeśli fiolka jest nieszczelna. Zawartość fiolki musi zostać podana natychmiast po otwarciu. Nie używać jeśli opakowanie jest uszkodzone.
Możliwe skutki uboczne
Dystrybutor
AMBRA GROUP S.C.
Producent
GUNA S.p.a.,
Via Palmanova 71,
20132 Mediolan,
Włochy