Układ mięśniowo-szkieletowy
Leki na stawy – co zawierają?
Leki na stawy zawierają przede wszystkimsubstancje przeciwzapalne i przeciwbólowe takie jak ibuprofen, aspiryna, meloksykam, naproksen. W ich składzie znajdują się również organiczne związki chemiczne np. w postaci cholekalcyferolu, który działając na wapń, zwiększa jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym i jednocześnie zapobiega utracie z kości. Podobne właściwości wykazuje magnez, również występujący w tych preparatach leczniczych.
Tabletki na stawy – dla kogo?
Najliczniejszym gronem pacjentów stosujących tabletki na stawy są osoby starsze. Nie ulega bowiem wątpliwości, że wraz z wiekiem dochodzi do zmian degeneracyjnych tkanek kostnych. Procesy starzenia skutkują chorobami takimi jak osteoporoza lub zwyrodnienia oraz towarzyszącymi im łamliwością kości i dolegliwościami bólowymi, które determinują potrzebę przyjmowania różnych preparatów. Tabletki w postaci suplementów podtrzymują prawidłowe funkcjonowanie stawów lub opóźniają postęp choroby, natomiast leki na stawy zmniejszają ból.
Tabletki na stawy są przeznaczone również dla sportowców, którzy podejmują intensywny wysiłek fizyczny. Aktywności fizycznej nie można zarzucić braku korzystnego wpływu na układ mięśniowo-szkieletowy, jednak czasem sport prowadzi do przeciążeń stawów i rozwoju stanów zapalnych. Pracę kości można wspomóc odpowiednimi preparatami, które np. zwiększą produkcję mazi stawowej i zmniejszą ścieranie się kości.
Tabletki na stawy mogą również przyjmować dzieci po konsultacji z lekarzem, cierpiące na krzywicę kości i osteomalację (zaburzenie mineralizacji struktur kostnych).
Suplementy na stawy – jak dodatkowo wzmocnić stawy?
Przeznaczeniem suplementów na stawy jest uzupełnienie niedoborów substancji, które naturalnie występują w organizmie. Witamin lub kwasów w odpowiedniej ilości czasem nie można dostarczyć wraz z dietą, dlatego dla prawidłowego funkcjonowania kości i struktur ich otaczających (chrząstek i torebek stawowych) niezbędne staje się zlikwidowanie deficytu, np. poprzez przyjmowanie tabletek. Trzeba pamiętać, że suplementy na stawy stanowią wyłącznie dodatek do diety i w żadnym wypadku nie powinny stanowić jej zamiennika. Stosując je w odpowiedni sposób, można zapobiec wystąpieniu wielu schorzeń i dolegliwości.
Suplementy na stawy stymulują produkcję kolagenu (pełniącego funkcję budulcową stawów oraz nadającego elastyczność tkankom), a także zawierają glukozaminę (zapewniającą odbudowę chrząstek stawowych) oraz kwas hialuronowy (nawilżający powierzchnie stawowe i zapobiegający ich ścieraniu). Oprócz tego ważnym składnikiem suplementów jest witamina D, która odpowiada za prawidłową gęstość kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy oraz witamina C podtrzymująca produkcję kolagenu.
Jak zadbać o kości i stawy?
Podstawą zdrowych kości i stawów jest dbałość o dostarczenie odpowiedniej ilości wszystkich substancji, które wpływają na ich prawidłową ruchomość, gęstość i mineralizację. W większości można to osiągnąć poprzez dobrze zbilansowaną dietę, czyli bogatą w niezbędne witaminy i pierwiastki. Pomocne są również suplementy na stawy, a także stosowane doraźnie leki na stawy.
Oprócz tego o kości można zatroszczyć się, podejmując aktywność fizyczną, podczas której zwiększa się wydzielanie zapobiegającej sztywności mazi stawowej, a także wzrasta ukrwienie i odżywienie stawów. Ponadto ruch sprzyja utracie nadmiernych kilogramów, powodujących obciążenie układu kostno-stawowego.