Opis
Nazwa | Mucosit |
Nazwa międzynarodowa | - |
Dawka | - |
Postać | żel do stosowania na dziąsła |
Wielkość opakowania | 15g |
Działanie/właściwości |
|
Jak działa Mucosit?
Mucosit, żel do stosowania na dziąsła, 15 g stosuje się powierzchniowo jako środek ściągający, przeciwzapalny, przeciwbakteryjny oraz miejscowo znieczulający, przyspieszający ziarninowanie i gojenie się ran.
Wskazania
Lek do stosowania miejscowego na błony śluzowe jamy ustnej jako tradycyjnie stosowany środek wspomagający w leczeniu chorób przyzębia oraz stanach zapalnych jamy ustnej (np. odleżyny po protezach zębowych). W stanach po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu można stosować produkt wyłącznie ze wskazań lekarza stomatologa.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Mucosit?
Kiedy nie stosować leku Mucosit:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- w przypadku, gdy stwierdzono nadwrażliwość na rośliny z rodziny Asteraceae (dawniej Compositae np. rumianek) lub Lamiaceae (dawniej Labiatae),
- jeśli pacjent ma uczulenie na amidowe środki znieczulające miejscowo np. lidokainę.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
U osób z alergią na pyłki brzozy lub na seler zwyczajny może wystąpić nadwrażliwość krzyżowa na tymianek. W takim przypadku nie należy stosować leku Mucosit.
Podczas stosowania żelu na dziąsła oraz po zakończeniu kuracji konieczne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej, tzn. regularne szczotkowanie zębów. Należy też kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć Mucosit?
Nie zaleca się stosowania innych leków miejscowo znieczulających. Z uwagi na możliwość wystąpienia interakcji z preparatami przeciwzakrzepowymi np. warfaryną i innymi antykoagulantami nie zaleca się równoczesnego stosowania tych leków.
Ciąża
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania nie stosować leku w czasie ciąży i karmienia piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Mucosit?
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: Mucosit należy stosować bezpośrednio po wyszczotkowaniu zębów, 1 - 2 cm żelu wcierać w dziąsła 2 - 3 razy dziennie przez 3 minuty za pomocą opuszki palca lub miękkiej szczoteczki. W przypadku nakładania żelu palcem należy dokładnie umyć ręce przed i po aplikacji.
Można też nakładać żel mucosit za pomocą patyczków higienicznych.
Skutki uboczne
Czy Mucosit ma skutki uboczne?
Użycie miejscowe preparatów z lidokainą może powodować sporadycznie wystąpienie reakcji uczuleniowej, rzadko wstrząs anafilaktyczny. Reakcja alergiczna może być też spowodowana obecnością innych składników produktu, takich jak np. olejek eteryczny rumiankowy, olejek eteryczny miętowy. W trakcie kuracji mogą wystąpić przejściowe zaburzenia smaku oraz drętwienie języka.
W przypadku wystąpienia łagodnych reakcji alergicznych objawiających się bólem oraz zawrotami głowy należy zaprzestać stosowania żelu mucosit.
Producent
Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A.
ul. Towarowa 47/51,
61-896 Poznań, Polska