Opis
Nifuroksazyd Polfarmex, 220 mg/5 ml, zawiesina doustna, 90 ml jest pochodną 5-nitrofuranu i lekiem przeciwbakteryjnym. Wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii.
Nifuroksazyd Polfarmex nie niszczy niechorobotwórczych bakterii występujących prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Nie powoduje powstania szczepów bakterii opornych na jego działanie. Po podaniu doustnym praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem.
Działanie
Nifuroksazyd Polfarmex, 220 mg/5 ml, zawiesina doustna, 90 ml stosuje się w celu leczenia następujących chorób i dolegliwości:
- ostre i przewlekłe biegunki pochodzenia bakteryjnego;
- inne schorzenia przebiegające z biegunką, np. ostre zatrucia pokarmowe.
Wskazania
Nifuroksazyd Polfarmex, 220 mg/5 ml, zawiesina doustna, 90 ml stosuje się w celu leczenia następujących chorób i dolegliwości:
- ostre i przewlekłe biegunki pochodzenia bakteryjnego;
- inne schorzenia przebiegające z biegunką, np. ostre zatrucia pokarmowe.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj stosowana dawka leku to:
− u dzieci od 2 do 6 miesiąca życia: 2,5 – 5 ml zawiesiny (1⁄2 - 1 łyżeczka miarowa) 2 razy na dobę, co 12 godzin;
− u dzieci od 7 miesiąca do 6 roku życia: 5 ml zawiesiny (1 łyżeczka miarowa) 3 razy na dobę, co 8 godzin;
− u dorosłych i dzieci od 7 roku życia: 5 ml zawiesiny (1 łyżeczka miarowa) 4 razy na dobę, co 6 godzin.
Do butelki dołączona jest łyżeczka miarowa o pojemności całkowitej 5 ml z wytłoczoną skalą: 1⁄2 i 1⁄4 co odpowiada objętości 2,5 ml i 1,25 ml.
Nifuroksazyd Polfarmex stosuje się doustnie.
Każdorazowo wstrząsnąć butelką przed użyciem w celu uzyskania jednolitej zawiesiny, można popić wodą.
Lek należy stosować w regularnych odstępach w ciągu doby. Lek Nifuroksazyd Polfarmex należy stosować tak długo, jak zaleci lekarz.
W przypadku utrzymywania się biegunki po 3 dniach leczenia należy zgłosić się do lekarza - patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w punkcie 2- uolotka.
Leku Nifuroksazyd Polfarmex nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni.
Podczas leczenia ostrych biegunek lekiem Nifuroksazyd Polfarmex konieczne jest stałe nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta – patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w punkcie 2. Lekarz zleci odpowiednią ilość płynów podawanych doustnie lub dożylnie w zależności od stanu ogólnego pacjenta.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nifuroksazyd Polfarmex
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Należy pokazać lekarzowi opakowanie z zawiesiną.
Pominięcie zastosowania leku Nifuroksazyd Polfarmex
Kolejną dawkę leku należy przyjąć o ustalonej porze.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Nifuroksazyd Polfarmex
Nie należy przerywać leczenia przed terminem podanym przez lekarza (maksymalnie około 7 dni), nawet, jeżeli pacjent czuje się lepiej.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowych:
− reakcje alergiczne np. reakcje skórne; wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (objawiające się spuchnięciem twarzy, warg, języka, dusznością);
− wstrząs anafilaktyczny (objawiający się splątaniem, bladością skóry, przyspieszonym oddechem, osłabieniem i omdleniem).
Ponadto mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
- wysypka
− krosty na skórze.
nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
− granulocytopenia ( zmniejszenia liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów);
- świerzbiączka guzkowa w przebiegu alergii kontaktowej na nifuroksazyd;
- bóle brzucha;
- nudności;
- nasilenie biegunk
W przypadku wystąpienia niewielkiego nasilenia bólu brzucha, nudności i biegunki nie ma konieczności zastosowania specjalnego leczenia ani przerwania stosowania nifuroksazydu. Jeśli nasilenie dolegliwości jest duże lek należy odstawić. W takim przypadku w przyszłości należy unikać przyjmowania pochodnych nitrofuranu.
Skład
Substancją czynną leku jest nifuroksazyd.
Pozostałe składniki to: metylu parahydroksybenzoesan [E 218], sacharoza, karbomer (971P NF) 4000 - 11000 cP, sodu wodorotlenek [E 524], kwas cytrynowy jednowodny [E 330], aromat bananowy płynny (glikol propylenowy, octan izoamylu, octan heksylu, wanilina, D-limonen), woda oczyszczona.
Producent
Polfarmex S.A.
ul. Józefów 9
99-300 Kutno
Polska (Poland)