Nifuroksazyd, Nifuroxazidum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (3)

Nifuroksazyd należy do substancji jest środkiem o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Jest wykorzystywany w leczeniu biegunek o podłożu bakteryjnym, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W zależności od dawki i postaci w jakiej występuje nifuroksazyd dostępny jest w aptekach bez recepty lub za jej okazaniem. 

Sortuj:

Pokaż 3 z 3 wyników

Nifuroksazyd

Nifuroksazyd

Wskazania do stosowania nifuroksazydu

Nifuroksazyd to substancja wykazująca działanie przeciwbakteryjne, bez wpływu na równowagę mikrobioty jelitowej. Jego główne zastosowanie obejmuje leczenie biegunek o charakterze zarówno ostrym, jak i chronicznym, które wywołane są przez patogeny bakteryjne. Nifuroksazyd jest skuteczny przeciwko określonym rodzajom bakterii, w tym: Staphylococcus; Salmonella, Streptococcus, Shigella, Klebsiella, Yersinia, Escherichia, Citrobacter. Bakterie, takie jak Proteus, Pseudomonas, Providentia wykazują oporność na działanie nifuroksazydu.

Mechanizm działania nifuroksazydu

Nifuroksazyd to związek przeciwbakteryjny z grupy nitrofuranów. Szczegółowy mechanizm działania tej grupy substancji do chwili obecnej nie został w pełni poznany. Przyjmuje się jednak, że nitrofurany są redukowane w komórce bakterii do metabolitów o działaniu toksycznym, które niszczą DNA bakterii, prowadząc do rozerwania ich nici. Choć nifuroksazyd działa na większość patogenów bakteryjnych bytujących w świetle jelita, niektóre bakterii pozostają oporne na jego działanie (np. Pseudomonas, Proteus, Providentia).

Dawkowanie nifuroksazydu

Nifuroksazyd nie jest absorbowany z układu trawiennego i nie wpływa na interakcje z jedzeniem, a więc może być przyjmowany niezależnie od posiłku. Rekomendowane dawki różnią się w zależności od wieku pacjenta.

Dorośli oraz dzieci powyżej 6. roku życia: najczęściej do 800 mg na dobę,

Dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 6. rokiem życia: zwykle do 440 mg na dobę.

Przeciętny czas stosowania nifuroksazydu wynosi od 3 do 7 dni.

Przeciwwskazania do stosowania nifuroksazydu

  • Nifuroksazyd nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na tę substancje lub inne związki z grupy nitrofuranów.
  • Nie zaleca się jego podawania wcześniakom oraz niemowlątom przed ukończeniem 1. miesiąca życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu nifuroksazydu

Skutki uboczne

Nifuroksazyd jest zwykle dobrze tolerowany. Do rzadkich działań ubocznych związanych z jego stosowaniem należą skórne odczyny alergiczne oraz granulocytopenia.

Wpływ na ciążę

Związek nie wchłania się z przewodu pokarmowego, i nie wywiera działania ogólnoustrojowego. Aktualne dane nie są wystarczające, aby stwierdzić potencjalne toksyczne efekty nifuroksazydu na płód. O ewentualnym leczeniu nifuroksazydem w ciąży powinien zadecydować lekarz.

Wpływ na laktację

Substancja nie wchłania się z przewodu pokarmowego, i nie wywiera działania ogólnoustrojowego. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby jego stężenie w mleku matki było wysokie. Ewentualne, krótkotrwałe stosowanie leku podczas karmienia piersią, wymaga konsultacji lekarskiej. 

Interakcje z lekami

Podczas leczenia nifuroksazydem nie jest wskazane jednoczesne przyjmowanie innych leków doustnych, co ma związek z jego silnym działaniem adsorbcyjnym i potencjalnym wpływem na ich opóźnione wchłanianie.

Interakcje z alkoholem

Jednoczesne stosowanie nifuroksazydu i alkoholu może prowadzić do rozwoju reakcji disulfiramopodobnej. Jest ona efektem hamowania aktywności enzymów rozkładających etanol, co prowadzi do nagromadzenia się w ustroju aldehydu octowego – szkodliwego metabolitu powstającego na skutek przemian alkoholu etylowego.

Do typowych objawów reakcji disulfiramopodobnej należą bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, zaczerwienienie skóry w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Inne środki ostrożności

Czas leczenia nie powinien przekraczać 7 dni. Jeśli w ciągu 3 dni od rozpoczęcia leczenia nie zaobserwowano ustąpienia biegunki, wskazane jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i ewentualne wdrożenie antybiotykoterapii.

  • Podczas przyjmowania nifuroksazydu w przebiegu biegunki, należy także pamiętać o odpowiedniej podaży płynów (ok. 2 litrów na dobę w przypadku osoby dorosłej) oraz uzupełnianiu elektrolitów.

W przypadku, gdy obserwowana jest reakcja nadwrażliwości na nifuroksazyd (np. wystąpienie duszności, obrzęków, wysypki, świądu) preparat należy odstawić.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice