Odchudzanie

  (204)

Sortuj:

Pokaż 18 z 204 wyników

Odchudzanie

Odchudzanie

Gdyby ktoś wynalazł tabletki na odchudzanie, które spalają tkankę tłuszczową zupełnie bez naszego udziału i wysiłku, to problem otyłości bezpowrotnie by zniknął. Chociaż spadek masy ciała zawsze wymaga naszego zaangażowania, wiele osób z nadwagą chętnie sięga po preparaty wspomagające utratę wagi.


 


Odchudzanie – czyli dieta i trening to podstawa


Odchudzanie bez wysiłku, o którym marzy wiele osób walczących z nadmiarem tkanki tłuszczowej, jest praktycznie niemożliwe. Zdrowa utrata wagi to długi, żmudny proces. Wypracowanie w sobie nowych, właściwych nawyków i zmiana stylu życia to klucz do sukcesu.


 


Niestety, proces ten bardzo często zostaje przerwany z powodu braku motywacji, niezadowalających efektów albo źle dopasowanego planu redukcyjnego. A przecież, jak dobrze wiesz, plan i odpowiednie nastawienie to potężne narzędzia, które działają również jako wspomaganie odchudzania.


 


Na szczęście cały ten wysiłek bardzo się opłaca. Zdrowa, zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale również pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucia. Ponadto regularne treningi rozwijają samodyscyplinę, niezbędną w procesie odchudzania.


 


Podstawowe zasady zbilansowanej diety


Dlaczego plan jest tak ważny? Ponieważ zbilansowana dieta zakłada zrobienie jadłospisu obejmującego 3-5 odpowiednio skomponowanych posiłków dziennie. Dostarczana w ten sposób energia powinna pochodzić w:



  • 50-60% z węglowodanów (ale jedynie w 10% z cukrów prostych),

  • 20-30% z tłuszczów,

  • 10-15% z białek, najlepiej pełnowartościowych (czyli przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego).


 


Aby uniknąć gwałtownego spadku poziomu glukozy we krwi, przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. W celu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej pożywienia jedz więcej owoców, warzyw i roślin strączkowych niż mięsa i nabiału. Jeśli chcesz wytrwać w swoich postanowieniach, koniecznie zadbaj o to, żeby posiłki Ci smakowały —  dodaj aromatyczne przyprawy, a także postaw na różnorodność i estetykę dań. Pamiętaj, że drakońska, mocno ograniczona dieta spowalnia metabolizm. Jeśli więc wrócisz do poprzednich niezdrowych nawyków żywieniowych, szybko przybierzesz na wadze.


 


Jak stopniowo zwiększać aktywność fizyczną


Jeżeli do tej pory Twoja jedyna aktywność fizyczna polegała na wstaniu od komputera i pójściu do łazienki, nie zaczynaj od razu od godzinnych, intensywnych sesji treningowych. Kilka poprawnie wykonanych przysiadów i skłonów, krótki spacer czy kwadrans jazdy na rowerze stacjonarnym to dobry początek. Naukowcy udowodnili, że trzy „porcje” ćwiczeń po 10 minut w ciągu dnia dają taki sam efekt, co jedna półgodzinna! Ma to ogromne znaczenie psychologiczne — łatwiej zmotywować się do krótszego treningu.


 


Istotny element diety – ujemny bilans kaloryczny


Nie istnieje cudowny sposób na schudnięcie, który pozwala na pominięcie zdrowej, zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej. Podstawą gubienia nadprogramowych kilogramów jest bowiem ujemny bilans kaloryczny. Aby go osiągnąć, warto działać dwutorowo: Z jednej strony zmniejszać podaż kalorii (dieta), a z drugiej zwiększać zapotrzebowanie energetyczne organizmu (aktywność fizyczna).


 


Co to oznacza w praktyce? Średnio aktywna osoba dorosła potrzebuje ok. 30 kilokalorii na kilogram masy ciała. Dla kobiety ważącej 65 kg zapotrzebowanie energetyczne wynosi jakieś 1950 kcal dziennie. Jeśli chce schudnąć, musi albo dostarczyć swojemu organizmowi mniej kalorii, albo zwiększyć zapotrzebowanie poprzez wzrost aktywności. To pozwoli jej uzyskać ujemny bilans kaloryczny.


 


Oczywiście również w czasie odchudzania należy zachowywać równowagę. Niektóre osoby goniąc za ujemnym bilansem kalorycznym, wpadają w pewną pułapkę — zapewniają organizmowi niewystarczającą liczbę kalorii. Jak to się dzieje? Tacy ludzie jedzą za mało, omijają posiłki między treningami albo ćwiczą za długo i zbyt intensywnie. Poddany silnej presji organizm przestaje spalać tłuszcz, a zamiast tego pozyskuje energię z tkanki mięśniowej.


 


Tabletki na odchudzanie – czyli wspomaganie diety i treningu


Wspomagające suplementy na odchudzanie mają wzmacniać efekty podejmowanych działań, czyli odpowiedniej diety i aktywności. Pozwalają schudnąć szybciej, co ma ogromne przełożenie na motywację — kiedy zauważymy pierwsze wyniki naszej ciężkiej pracy, zwiększa się chęć do podejmowania dalszych wysiłków. Skuteczne tabletki na odchudzanie to coś więcej niż tylko „spalacze tłuszczu”. Pomagają regulować metabolizm i gospodarkę wodną organizmu, a także pozytywnie wpływają na układ pokarmowy.


 


Jakie tabletki na odchudzanie warto stosować – suplementy diety


Dostępne na rynku leki na odchudzanie różnią się przede wszystkim składem, a także wpływem na organizm. Podstawowe mechanizmy wspomagające odchudzanie to:



  • hamowanie łaknienia,

  • zmniejszanie wchłaniania tłuszczów i cukrów,

  • podwyższanie temperatury ciała.


 


W składzie wielu preparatów zmniejszających łaknienie znajdziesz włókna roślinne, np. błonnik, który zapewnia uczucie sytości oraz reguluje wchłanianie tłuszczów i węglowodanów. Takie suplementy na odchudzanie należy zażywać ok. pół godziny przed posiłkiem. Zawarte w nich włókna pochłaniają wodę i pęcznieją w żołądku, dzięki czemu do mózgu szybciej dotrze impuls nerwowy informujący o sytości i skłaniający do zaprzestania jedzenia. Mówiąc krótko, wcześniej poczujesz, że jesteś najedzony. Innym składnikiem tego rodzaju preparatów jest chrom, stosowany również w lekach na cukrzycę. Pomaga on w stabilizowaniu gospodarki węglowodanowej, dlatego zmniejsza apetyt na słodycze i sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.


 


Środki zmniejszające wchłanianie tłuszczu stosuje się nie tylko jako wspomaganie odchudzania, ale również utrzymania smukłej sylwetki. Ich głównym składnikiem aktywnym często jest chitosan — substancja, którą ludzki organizm od razu wydala. Warto jednak pamiętać o skutkach ubocznych stosowania chitosanu. Utrudnia przyswajanie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin (A, D, E, K). Nieodpowiedzialne zażywanie takich środków może prowadzić do poważnych niedoborów.


 


Na zmniejszenie wchłaniania tłuszczu wpływa również sprzężony kwas linolowy (CLA). Blokuje on enzym, który umożliwia przenikanie tłuszczu do komórek, a poza tym wpływa na zwiększenia masy mięśniowej i usprawnienie metabolizmu.


 


Tabletki na odchudzanie stymulujące organizm do wytwarzania wyższej temperatury to środki termogeniczne. Mogą one także podwyższać ciśnienie tętnicze i przyspieszać akcję serca. Z tego powodu nie są odpowiednie dla osób starszych oraz cierpiących na choroby układu krwionośnego.


 


Herbatki i zioła wspomagające odchudzanie


Właściwie dobrane zioła na odchudzanie nie tylko przyspieszają spalanie tłuszczu, ale również oczyszczają organizm z toksyn, które nieraz przeszkadzają w utracie wagi. Poza tym zioła (np. w formie naparów i herbatek) wzmacniają układ odpornościowy, chronią go przed działaniem reaktywnych form tlenu (tzw. wolnych rodników) i redukują stres.


 


Istnieją dwa warianty oczyszczająco-odchudzającej diety ziołowej. W pierwszym pijesz napar z wybranych ziół co 2-3 godziny, a jedzenie ograniczasz do owoców i warzyw. Taka kuracja trwa 3 dni. W drugim ciepły napar z ziół pijesz rano i wieczorem przez 28 dni. Jeśli chcesz, taką ziołową dietę możesz przedłużyć do 3 miesięcy. Osoby, które regularnie przyjmują leki, powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną stosowanie ziół. Interakcje substancji aktywnych z ziół i farmaceutyków mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia!


 


Ziołowe suplementy diety na odchudzanie regulujące proces trawienia bazują na różnych wyciągach roślinnych, np. z mięty, tymianku, rozmarynu, bazylii i oregano. Podobne działanie wykazuje melisa, fiołek trójbarwny, lubczyk i mniszek pospolity. Coraz popularniejsza staje się również morwa biała, która skutecznie ogranicza wchłanianie węglowodanów (podobnie jak błonnik).


 


A jakie zioła i rośliny są najlepszymi wspomagaczami spalania tłuszczu? Z przyspieszaniem procesu lipolizy świetnie radzą sobie różne rodzaje kofeiny, które znajdziesz w:



  • Yerba Mate, czyli wysuszonych i zmielonych liściach ostrokrzewu paragwajskiego (mateina),

  • zielonej i czerwonej herbacie (teina),

  • guaranie (guanarina),

  • zielonej kawie (kofeina).


 


Pamiętaj, że duże dawki kofeiny (nie tylko tej z kawy) mogą prowadzić do uczucia niepokoju i bezsenności. Herbatki odchudzające tego typu pij w umiarkowanych ilościach w godzinach porannych lub przedpołudniowych. Osoby z nadciśnieniem raczej powinny zrezygnować z tej metody odchudzania.


 


Istnieją również zioła o działaniu moczopędnym przyspieszające proces oczyszczania organizmu z toksyn. Należą do nich pokrzywa, kolendra, jastrzębiec kosmaczek, poziomka pospolita i ortosyfon groniasty. Aby nie dopuścić do odwodnienia i zmniejszenia objętości krwi, pij 1 szklankę najwyżej 3-4 razy dziennie. We wspomaganiu odchudzania świetnie sprawdzają się także zioła hamujące apetyt (siemię lniane, podbiał, kwiat akacji, babka płesznik, ziele bratka). Napar można pić po szklance 2 razy dziennie.


 


Poszczególne zioła i mieszanki ziołowe kupuj tylko w sprawdzonych miejscach (sklepach zielarskich, aptekach itp.). Poza tym zawsze przestrzegaj podanego w ulotce sposobu dawkowania.

Marki powiązane z kategorią: Odchudzanie

checkout.warnings.Notice