Opis
Nazwa | Protevasc SR |
Nazwa międzynarodowa | Trimetazidini dihydrochloridum |
Dawka | 35 mg |
Postać | tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
Wielkość opakowania | 60 sztuk |
Działanie/właściwości |
|
Protevasc SR, 0,035 g, 60 tabletek o przedłużonym uwalnianiu to lek, którego substancją czynną jest trimetazydyna (Trimetazidini dihydrochloridum).
Działanie
Jak działa Protevasc SR?
Lek Protevasc SR działa cytoprotekcyjnie. Działanie to, polega na ochronie komórek różnych tkanek i narządów przed skutkami niedotlenienia i niedokrwienia. Trimetazydyna zwiększa utlenianie glukozy, przez to zmniejsza się zużycie tlenu w niedokrwionych komórkach. Takie działanie pozwala na optymalizację procesów energetycznych w komórkach i tym samym utrzymanie ich prawidłowego metabolizmu podczas niedokrwienia.
Wskazania
Lek protevasc sr jest przeznaczony do stosowania u dorosłych, razem z innymi lekami, w celu leczenia dławicy piersiowej (bólu w klatce piersiowej spowodowanego przez chorobę wieńcową).
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Protevasc SR?
Nie należy przyjmować leku Protevasc SR:
- jeśli pacjent ma uczulenie na trimetazydynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli pacjent ma uczulenie na soję lub orzeszki ziemne;
- jeśli pacjent ma chorobę Parkinsona: chorobę mózgu zaburzającą ruchy (drżenia, sztywna postawa, powolne ruchy i pociąganie nogami podczas chodzenia, niezrównoważony chód);
- jeśli pacjent ma ciężko chore nerki.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Protevasc SR należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą i zachować szczególną ostrożność w następujących przypadkach:
- Jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby.
- Jeśli u pacjenta występują zaburzenia nerek.
- Jeśli pacjent jest w wieku powyżej 75 lat.
Lek protevasc sr może spowodować lub nasilić objawy, takie jak: drżenie, sztywna postawa, powolne ruchy i pociąganie nogami podczas chodzenia, niezrównoważony chód, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, co należy obserwować i zgłaszać lekarzowi, który dokona ponownej oceny leczenia.
Lek Protevasc SR nie jest odpowiedni do leczenia ataków dławicy piersiowej.
Lek Protevasc SR zawiera lecytynę sojową.
Jeśli pacjent ma uczulenie na soję lub orzeszki ziemne, nie powinien stosować tego leku.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć Protevasc SR?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Należy unikać stosowania tego leku w czasie ciąży. W przypadku stwierdzenia ciąży w trakcie stosowania leku, należy zgłosić się do lekarza po poradę. Tylko lekarz powinien podjąć decyzję, dotyczącą dalszego stosowania leku protevasc sr.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy trimetazydyna jest wydzielana do mleka matki. Z tego względu powinno się unikać stosowania leku Protevasc SR w czasie karmienia piersią.
Dawkowanie
Jak stosować Protevasc SR?
Lek protevasc sr należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pacjenci dorośli
Zalecana dawka leku Protevasc SR to jedna tabletka o mocy 35 mg przyjmowana dwa razy na dobę podczas posiłków, rano i wieczorem.
Tabletki należy przyjmować odpowiednio rano i wieczorem, podczas posiłków, w razie potrzeby popijając szklanką wody.
Jeśli pacjent ma chore nerki lub jest w wieku powyżej 75 lat, lekarz dostosuje zalecaną dawkę.
Stosowanie u dzieci
Lek Protevasc SR nie jest zalecany do stosowania u dzieci.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Protevasc SR
W przypadku przyjęcia zbyt dużej liczby tabletek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.
Pominięcie zastosowania leku Protevasc SR
Jest ważne, żeby przyjmować lek protevasc sr codziennie. Jednakże, w przypadku pominięcia jednej dawki lub większej liczby dawek, należy przyjąć je jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym i powrócić do zwykłego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej protevasc sr w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Protevasc SR
Należy postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza, który określi dawkę i czas trwania leczenia.
Jeśli pacjent zdecyduje się na przerwanie przyjmowania leku Protevasc SR wcześniej, natychmiast powinien poinformować o tym lekarza.
Skutki uboczne
Czy Protevasc SR ma skutki uboczne?
Jak każdy lek, lek protevasc sr może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W związku ze stosowaniem trimetazydyny zgłaszano następujące działania niepożądane:
Częste działania niepożądane (mogą występować do 1 na 10 pacjentów)
Zawroty głowy, ból głowy, ból brzucha, biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, wysypka, świąd, pokrzywka i uczucie osłabienia.
Rzadkie działania niepożądane (mogą występować do 1 na 1000 pacjentów)
Szybkie lub nieregularne bicie serca (zwane też palpitacjami), dodatkowe uderzenia serca, szybsze bicie serca, spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej, co powoduje zawroty głowy, uczucie pustki w głowie lub omdlenia, złe samopoczucie (ogólne złe samopoczucie), zawroty głowy, upadki,
zaczerwienienie twarzy.
Częstość nieznana (częstość nie może być oszacowana na podstawie dostępnych danych):
Objawy pozapiramidowe (niezwykłe ruchy, w tym drżenie oraz trzęsienie się rąk i palców, skręcające ruchy ciała, pociąganie nogami podczas chodzenia oraz sztywność ramion i nóg), zwykle przemijające po przerwaniu leczenia.
Zaburzenia snu (trudności w zasypianiu, senność), zaburzenia równowagi (zawroty głowy pochodzenia błędnikowego), zaparcia, ciężka uogólniona wysypka w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy, obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, co może powodować trudności w przełykaniu lub oddychaniu.
Znaczne zmniejszenie liczby białych krwinek, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażeń, zmniejszenie liczby płytek krwi, co zwiększa ryzyko krwawień lub tworzenia siniaków.
Choroba wątroby (nudności, wymioty, utrata apetytu, ogólne złe samopoczucie, gorączka, świąd, zażółcenie skóry i oczu, jasno zabarwiony kał, ciemno zabarwiony mocz).
W takich przypadkach, po konsultacji z lekarzem, leczenie musi zostać przerwane tak szybko, jak to tylko możliwe.
Skład
Substancją czynną leku protevasc sr jest trimetazydyny dichlorowodorek. Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 35 mg trimetazydyny dichlorowodorku.
Ponadto lek protevasc sr zawiera:
Rdzeń tabletki:
- Celuloza mikrokrystaliczna typ 102
- Skrobia żelowana kukurydziana
- Hypromeloza
- Krzemionka koloidalna bezwodna
- Magnezu stearynian.
Otoczka:
- Alkohol poliwinylowy
- Talk
- Tytanu dwutlenek (E171)
- Makrogol 3350
- Lecytyna sojowa
- Żelaza tlenek czerwony (E172)
- Żelaza tlenek żółty (E172)
- Żelaza tlenek czarny (E172)
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ten lek może powodować uczucie zawrotów głowy i senność, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Producent
Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.