Inhalatory
Inhalacja to jedna z najpopularniejszych metod leczenia infekcji dróg oddechowych. Polega ona na wprowadzeniu substancji leczniczych do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Miskę z wrzątkiem stosowaną w tradycyjnych „parówkach” coraz częściej zastępuje inhalator czy inhalator dla dzieci.
Inhalatory – rodzaje i funkcje
Najważniejszą funkcją inhalatora jest wytwarzanie aerozolu, inaczej mówiąc gazu z zawieszonymi w nim cząstkami cieczy (zawiesiny/roztworu) lub ciała stałego (proszku), które zawierają substancje lecznicze. Pacjent wprowadza w ten sposób lek bezpośrednio do dotkniętego chorobą miejsca — dzięki czemu leczenie trwa krócej i ma mniej skutków ubocznych dla organizmu.
W kwestii wyboru inhalatora zawsze warto spytać o poradę specjalistę. Wskaże on nie tylko, który sprzęt będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb, ale również preparaty, które można aplikować za jego pośrednictwem. Wybór urządzenia, sposób jego obsługi i leki do inhalacji powinno się konsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ ich niewłaściwe dobranie może pogorszyć stan zdrowia zamiast wspomagać jego regenerację.
Jeżeli chcesz zakupić inhalator, apteka jest miejscem, w którym dostaniesz profesjonalny i bezpieczny w użytkowaniu sprzęt. Znajdziesz tutaj dopasowany do indywidualnych potrzeb inhalator – dla dzieci i dorosłych.
Inhalator tłokowy/inhalator kompresorowy
Inhalator tłokowy (inaczej: pneumatyczny, kompresorowy) jest najczęściej stosowanym sprzętem. Składa się on z pojemnika na lek z dyszą rozpylającą, przewodu powietrznego oraz kompresora/sprężarki. Aerozol powstaje w nim pod wpływem sprężonego gazu (zazwyczaj powietrza).
Zaletą tego urządzenia niewątpliwie jest jego niewielka cena oraz to, że można go używać do aplikacji wszystkich rodzajów leków. Natomiast jeśli chodzi o jego wady, to niektórym pacjentom (zwłaszcza młodszym) przeszkadza wysoki poziom generowanego hałasu. Nieco mniejszym problemem jest konieczność podłączenia go do gniazdka.
Inhalator siateczkowy/inhalator membranowy
Inhalator siateczkowy (czyli membranowy) generuje aerozol za pośrednictwem drgań o niskiej częstotliwości. Wymuszają one przeciskanie się płynnego leku przez tysiące maleńkich otworów.
Takie urządzenia są niewielkich rozmiarów, można je zasilać bateriami/akumulatorkami i mają wysoką wydajność. Niestety, zazwyczaj ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Istnieją również ograniczenia w podawaniu niektórych leków.
Inhalator ultradźwiękowy
W inhalatorze ultradźwiękowym aerozol powstaje w wyniku działania fali dźwiękowej, której źródłem jest głowica ultradźwiękowa (czyli kryształ piezoelektryczny).
Ten nebulizator generuje aerozol wysokiej gęstości, pracuje cicho i można go zasilać bateriami. Jego minusy to wysoka cena i spore gabaryty oraz to, że jest przeznaczony do podawania tylko wybranych grup leków.
Inhalator/nebulizator — czym się różnią?
Klasyczne (inaczej: kieszonkowe) inhalatory to urządzenia mniej zaawansowane technologiczne niż nebulizatory. Do tego rodzaju sprzętów zaliczamy inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe. Posiadają one wiele zalet, jednak czasami ich obsługa może nastręczać problemów (szczególnie małym dzieciom i seniorom).
W przypadku inhalatorów ciśnieniowych do prawidłowej aplikacji substancji leczniczej niezbędna jest synchronizacja początku wdechu z momentem uwolnienia dawki leku. Natomiast inhalator proszkowy wymaga wykonania wdechu o odpowiedniej głębokości i sile. Wielu dorosłych, a zwłaszcza seniorów, ma z tym problem. W przypadku zaś dzieci poniżej 5. roku życia prawidłowa aplikacja leku przy użyciu klasycznego inhalatora graniczy z cudem.
Jeśli zaopatrzysz się w nebulizator, dla dzieci i dla dorosłych wdychanie aerozolu będzie czynnością łatwą i przyjemną — polega ona jedynie na spokojnym oddychaniu przez ustnik lub maskę. Inhalator do nebulizacji (czyli nebulizator lub rozpylacz) umożliwia wdychanie mgiełki z lekiem w trybie ciągłym, podczas gdy lek dociera do najgłębszych części układu oddechowego.
Opisy następnych urządzeń to tak naprawdę opisy nebulizatorów, ale dla uproszczenia będziemy używać określenia „inhalator”. Rozróżniamy je w zależności od tego, jaka siła odpowiada za powstanie i rozpylenie aerozolu.
Inhalator dla dzieci a inhalator dla dorosłych
Jak już pewnie zauważyłeś, na rynku są dostępne różne rodzaje inhalatorów, przystosowane do zaspokajania konkretnych potrzeb. Warto przy tym pamiętać, że inhalatory dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych. Często widać to już na pierwszy rzut oka, ponieważ te przeznaczone dla najmłodszych pacjentów są mniejsze, a niektóre z nich dostosowują także objętość wyrzucanego powietrza. Ponadto inhalatory dla dorosłych przede wszystkim dostarczają składniki aktywne w większych dawkach, które leczyć mają schorzenie.
Jaki inhalator dla dorosłych wybrać?
Wśród inhalatorów dla dorosłych znajdziesz urządzenia elektryczne, tradycyjne (manualne) czy też pneumatyczno-tłokowe. Ten ostatni rodzaj pozwala na aplikację antybiotyku czy innego leku w postaci kropelkowej bądź w formie zawiesiny. Użycie inhalatora następuje bez emisji jakichkolwiek dźwięków. W aptece możesz zakupić taki inhalator bez recepty, jednak wskazanie do użycia powinien określić lekarz.
Inhalator elektryczny ma pewną przewagę nad tymi, które stosuje się z użyciem własnej siły. Pozwala na równomierną emisję środka leczniczego przez określony czas. Często takie urządzenia posiadają również funkcję timera, która umożliwia ustawienie przewidzianego czasu aplikacji i wyłącza inhalator po sesji zabiegu. Inhalatory dla dorosłych występują zarówno z funkcją zasilania elektrycznego, jak i bateryjnego. Poszczególne modele różni również wielkość emitowanych cząsteczek.
Przed decyzją o zakupie konkretnego urządzenia warto wziąć pod uwagę kilka czynników.
- Wielkość cząstek wytwarzanego aerozolu. Informują o tym 2 parametry: MMAD, który oznacza wartość w nanometrach co najmniej połowy cząstek aerozoku oraz FPF, który określa procentową zawartość cząstek mniejszych niż 5 μm.
- Rodzaj aplikowanych leków.
- Tempo rozpylania, które przekłada się na czas inhalacji.
- Wiek korzystających z niego osób. Tutaj warto zwrócić uwagę na poziom hałasu wyrażony w decybelach, długość przewodu powietrznego (w inhalatorach pneumatycznych), wielkość i kształt urządzenia itp.
- Liczbę osób, które będą go używać. Zwróć uwagę, czy urządzenie jest wyposażone w maski i ustniki różnej wielkości oraz czy istnieje możliwość ustawienia rozmiaru cząstek.
- Warunki inhalacji. Zastanów się, czy inhalacje będziesz wykonywać tylko w domu, czy również poza nim (np. w podróży, w samochodzie, w szkole, w pracy itd.).
Wielkość cząstek aerozolu a miejsce działania leku
Producenci oferują w swoich urządzeniach różne wielkości cząstek w uzyskanym aerozolu. Od rozmiaru tych mikroskopijnych kropelek zależy, na które miejsce będą oddziaływać. Te najmniejsze przeznaczone są do inhalacji pęcherzyków płucnych, z kolei największe zadziałają na górne drogi oddechowe.
Oto miejsca, gdzie dociera lek w zależności od średnicy cząstek:
- 5 - 8 μm – tchawica i duże oskrzela,
- 2 - 5 μm – oskrzela i oskrzeliki,
- 0,5 - 3 μm – pęcherzyki płucne.
Inhalator dla dzieci – na który się zdecydować?
Gdy lekarz zdiagnozuje u dziecka chorobę układu oddechowego, na ogół niezbędne jest wykonywanie inhalacji. Takie zabiegi mają wiele plusów. Dzięki podaniu leku w formie aerozolu organizm otrzymuje go znacznie szybciej, niż gdyby dostał go w innej postaci, np. tabletki czy syropu. Również sama dawka leku jest znacznie niższa, a co za tym idzie — znacznie bezpieczniejsza dla dziecka. To prawda, że w przypadku soli fizjologicznej (najczęściej stosowanej w inhalacjach), zagrożenie jest niewielkie. Jednak pamiętaj, że istnieją również leki (np. glikokortykosteroidy), które podaje się drogą wziewną — a tutaj możliwość zaaplikowania mniejszej dawki ma duże znaczenie dla młodego organizmu.
Ponieważ dzieci bywają kapryśne i często boją się głośno pracującego urządzenia, inhalatory dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych wyglądem, długością przewodu i innymi parametrami. Jeśli zastanawiasz się, jaki inhalator dla dziecka wybrać, producenci wychodzą Ci naprzeciw, oferując je nawet w postaci pluszowych zwierzątek. Przed zakupem zwróć też uwagę, jaki jest przewidziany czas sesji, a także poziom wytwarzanego hałasu.
Czy warto kupić inhalator dla niemowlaka?
Inhalator dla niemowlaka jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ wiele małych dzieci nie lubi połykać tabletek czy syropów. Poza tym miejscowe działanie aerozolu ogranicza wpływ leków na młody organizm. Inhalator dla niemowląt często pomaga również przy łagodnych stanach zapalnych lub infekcjach we wczesnym stadium, co pozwala na zrezygnowanie z antybiotyków.