Celekoksyb
Wskazania do stosowania celekoksybu
Celekoksyb to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, szczególnie skuteczny w hamowaniu cyklooksygenazy II, związanej ze stanami zapalnymi. Jest zalecany w leczeniu:
- Zesztywniających zapaleń kręgosłupa,
- Gośćca stawowego,
- Osteoartrozy.
- Mechanizm działania celekoksybu
Celekoksyb działa poprzez selektywne blokowanie cyklooksygenazy II, enzymu uczestniczącego w tworzeniu prostaglandyn. Prostaglandyny są odpowiedzialne za wywoływanie stanów zapalnych, gorączki i bólu. Celekoksyb redukuje produkcję prostaglandyn typu PGE2, PGF2, PGD2 i prostacykliny PGI2, co przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu. Lek ten wykazuje znacznie większe powinowactwo do cyklooksygenazy II niż do cyklooksygenazy I, co sprawia, że w dawkach terapeutycznych nie wpływa znacząco na krzepliwość krwi.
Dawkowanie celekoksybu
Celekoksyb jest stosowany głównie w reumatologii. Należy go przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej o stałych porach, z posiłkiem lub bez, popijając dużą ilością wody. Maksymalna dawka dobowa to 400 mg. Dawkowanie zależy od wieku, masy ciała i innych chorób pacjenta. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki na jak najkrótszy czas.
Przeciwwskazania do stosowania celekoksybu
Nie stosować celekoksybu w przypadku:
- Nadwrażliwości na celekoksyb, sulfonamidy lub kwas acetylosalicylowy,
- Krwawień z przewodu pokarmowego,
- Choroby wrzodowej żołądka lub jelit,
- Astmy, polipów nosowych, ciąży, karmienia piersią,
- Upośledzenia czynności nerek (GFR<30 ml/min) lub ciężkiej niewydolności wątroby,
- Chorób sercowo-naczyniowych.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu celekoksybu
Skutku uboczne
Bardzo częste: nadciśnienie tętnicze.
Częste: bezsenność, biegunka, duszność, kaszel, niestrawność, pobudzenie, świąd, wymioty, wzdęcia, zawroty głowy, zawał serca, ból brzucha, oddawanie gazów, ogólne osłabienie, dysfagia, zaburzenia miesiączkowania, zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zapalenie zatok, zapalenie gardła, nasilenie alergii, zapalenie błony śluzowej nosa, osutka, obrzęk obwodowy.
Niezbyt częste: ból w klatce piersiowej, depresja, hiperkaliemia, kołatanie serca, kurcze mięśni nóg, niepokój, nieprawidłowe wyniki czynności wątroby, niewyraźne widzenie, parestezje, pokrzywka, senność, zapalenie żołądka, zaparcia, zmęczenie, podwyższone stężenie mocznika i kreatyniny we krwi, odbijanie, szumy uszne, częstoskurcz, zastoinowa niewydolność serca, udar naczyniowy mózgu, niedokrwistość, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, niedosłuch, zwiększenie aktywności AspAT i AlAT.
Rzadkie: dezorientacja, leukopenia, łysienie, małopłytkowość, owrzodzenia przewodu pokarmowego (wraz z krwawieniem), perforacja jelita cienkiego i grubego, zaburzenia smaku, zapalenie trzustki, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nadwrażliwość na światło, smoliste stolce, zapalenie przełyku, ataksja.
Bardzo rzadkie: pęcherzowe zapalenie skóry, kłębuszkowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Celekoksyb zazwyczaj nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, ale niektórzy pacjenci mogą doświadczać senności lub zawrotów głowy.
Wpływ na ciążę
Stosowanie celekoksybu w ciąży jest przeciwwskazane, szczególnie w pierwszym i ostatnim trymestrze
Wpływ na laktację
Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią ze względu na brak wystarczających badań.
Interakcje z lekami
Celekoksyb może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększać ryzyko krwawień, wpływać na czynność nerek i wątroby, oraz interagować z innymi lekami, w tym z fluorochinolonami, glikokortykosteroidami, lekami przeciwpadaczkowymi i innymi.
Interakcja z alkoholem
Zaleca się unikanie spożywania dużych ilości alkoholu podczas leczenia, ze względu na ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego.
Inne środki ostrożności
- Istnieje ryzyko uszkodzeń przewodu pokarmowego, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu.
- Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu z kwasem acetylosalicylowym.
- Istnieje możliwość wystąpienia obrzęków, szczególnie u osób z niewydolnością serca, nadciśnieniem i zaburzeniami czynności lewej komory serca.
- Zaleca się stosować najmniejszą skuteczną dawkę na jak najkrótszy czas, aby zmniejszyć ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych.
- Lek może maskować objawy gorączki i wpływać na czynność nerek i wątroby.
- Należy uważać na ryzyko wzrostu ciśnienia tętniczego.
- Możliwe jest wystąpienie ciężkich reakcji skórnych przy nadwrażliwości na sulfonamidy.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.