Chlorek sodu, Natrium chloratum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (19)

Chlorek sodu o stężeniu 0,9%, czyli inaczej roztwór soli fizjologicznej, jest wykorzystywany na szeroką skalę w medycynie. Jego zastosowanie obejmuje zarówno podawanie wewnętrzne, jako środek nawadniający oraz zewnętrzne, do przemywania lub sporządzania inhalacji.

Sortuj:

Pokaż 19 z 19 wyników

Chlorek sodu

Chlorek sodu

Wskazania do stosowania chlorku sodu

Chlorek sodu 0,9% służy do nawodnienia organizmu, uzupełnienia elektrolitów, rozpuszczania i rozcieńczania leków, inhalacji oraz płukania ran, oczu i nosa. Wersja o stężeniu 3% wykazuje działanie ściągające, co pomaga w oczyszczaniu nosa, zatok i dolnych dróg oddechowych.

Mechanizm działania chlorku sodu

Chlorek sodu podawany dożylnie uzupełnia braki elektrolitów (sodu i chloru) oraz nawadnia organizm.

Dawkowanie chlorku sodu

Ilość chlorku sodu przyjmowanego przez pacjenta zależy od jego stanu, wieku i masy ciała. Może wynosić nawet do kilku litrów dziennie podawanych dożylnie.

Przeciwwskazania do stosowania chlorku sodu

Roztwory chlorku sodu nie są zalecane dla osób z przewodnieniem, hipernatremią, hipokaliemią, hiperchloremią i kwasicą. U niemowląt roztwory te są dozwolone jedynie do wyrównania poziomu elektrolitów.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu mannitolu

Skutki uboczne

Podanie dożylne chlorku sodu może prowadzić do hipernatremii, hiperchloremii, obrzęku płuc i pogorszenia niewydolności serca. Może też pojawić się kwasica przy podaniu zbyt dużej ilości płynu, a także reakcje w miejscu podania, takie jak podrażnienie i zakrzepowe zapalenie żył.

Wpływ na ciążę

Chlorek sodu jest bezpieczny do stosowania w ciąży.

Wpływ na laktację

Chlorek sodu jest bezpieczny do stosowania w okresie karmienia piersią.

Interakcje z  lekami

Chlorek sodu może osłabić efekty leczenia litu. Jednoczesne stosowanie z tolwaptanem może zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Inne środki ostrożności

  • Przedawkowanie sodu skutkuje hipernatremią, powodującą drgawki, śpiączkę, obrzęk mózgu, a nawet śmierć. Nadmiar sodu może prowadzić do obrzęków.
  • Podczas korzystania z chlorku sodu, należy zachować ostrożność u osób z niewydolnością serca, wysokim ciśnieniem krwi, rzucawką, ciężką niewydolnością nerek, obrzękami, a także u osób stosujących kortykosteroidy. W przypadku problemów nerkowych może dojść do retencji sodu. Dożylne podawanie chlorku sodu może prowadzić do przewodnienia, co wiąże się z obrzękiem płuc i objawami zastoinowymi.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice