Estazolam
Wskazania do stosowania estazolamu
Estazolam jest przeznaczony do doraźnego leczenia problemów ze snem. Pomaga przy problemach z zasypianiem, częstym budzeniem się oraz przedwczesnym wstawaniem rano.
Mechanizm działania estazolamu
Substancja oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Lek łączy się z receptorami GABA-A, zwiększając ich powinowactwo do GABA. To hamuje aktywność neuronów. Dzięki temu ułatwia zasypianie, przedłuża sen i zmniejsza ilość przebudzeń w nocy. Ma także lekkie działanie przeciwdrgawkowe i rozluźniające mięśnie.
Dawkowanie estazolamu
Estazolam dawkuje się zgodnie z potrzebami pacjenta. Dorośli przyjmują najczęściej 1–2 mg tuż przed snem. Osoby starsze otrzymują mniejszą dawkę - połowę zalecanej dla dorosłych. Kuracja nie powinna przekraczać 7-10 dni.
Przeciwwskazania do stosowania estazolamu
Nie należy stosować estazolamu w przypadku:
- Nadwrażliwości na benzodiazepiny,
- Ciężkiej niewydolności oddechowej,
- Bezdechu sennego,
- Zawrotów głowy i zaburzeń równowagi,
- Ostrej porfiri,
- Ciężkiej niewydolności wątroby,
- Jaskry zamkniętego kąta,
- Zatrucia alkoholem lub lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowego.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu estazolamu
Skutki uboczne
Częste: nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, astenia, lęk, nerwowość, dezorientacja, zaparcia, zawroty głowy, złe samopoczucie, bóle głowy, ogólne osłabienie, zaburzenia myślenia, uczucie ospałości, znużenie, senność w ciągu dnia, wydłużenie czasu reakcji,
Rzadkie: pobudzenie psychoruchowe, pokrzywka, psychoza, skurcze mięśni, wymioty, wysypka, wzdęcia, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, arytmia, bezsenność, bóle mięśniowe, agranulocytoza, zmniejszenie libido, astma, nieregularne miesiączkowanie, kaszel, kołatanie serca, urojenia, ataksja, apatia, koszmary nocne, bóle stawów, labilność emocjonalna, zmiany apetytu, zwiększone pragnienie, zmiany masy ciała, niepamięć następcza, leukopenia, drażliwość, omamy, omdlenia, zmiany zachowania.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w trakcie leczenia estazolamem. Lek może osłabić zdolność reagowania.
Wpływ na ciążę
Stosowanie w ciąży jest przeciwwskazane. Istnieje ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej, hipotermii i hipotonii u dziecka.
Wpływ na laktację
Lek przenika do mleka matki. W trakcie leczenia, zaleca się przerwanie karmienia piersią.
Interakcje z lekami
- Doustne środki antykoncepcyjne: mogą nasilać metabolizm lrku, co potencjalnie osłabia jego działanie.
- Leki o działaniu hamującym na ośrodkowy układ nerwowy: współstosowanie z estazolamem może prowadzić do zwiększonego działania hamującego na ośrodkowy układ nerwowy, co może z kolei prowadzić do zwiększonej senności, zawrotów głowy i innych objawów związanych z działaniem ośrodkowym.
- Leki, które mogą opóźnić eliminację estazolamu (np. niektóre antybiotyki z grupy penicylin): Łączenie tych leków z estazolamem może zwiększać jego stężenie w osoczu, co zwiększa ryzyko wystąpienia lub nasilenia skutków ubocznych.
- Środki przeciwkaszlowe lub przeciwbólowe pochodne opioidów: łączenie z tą substancją może prowadzić do zaburzeń oddychania i nadmiernego hamowania ośrodkowego układu nerwowego.
- Inne leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy: Jednoczesne stosowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy czy uczucie splątania
Interakcja z alkoholem
Nie należy łączyć estazolamu z alkoholem podczas kuracji oraz przez 3 dni po jej zakończeniu. Alkohol może potęgować efekt nasenny tego leku.
Inne środki ostrożności
- Długotrwałe przyjmowanie może prowadzić do tolerancji lub uzależnienia. Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków są bardziej narażone.
- Po zakończeniu terapii mogą wystąpić objawy odstawienne: ból głowy, niepokój, bóle mięśniowe czy zaburzenia snu.
- Po zakończeniu leczenia mogą nasilić się objawy, które były powodem rozpoczęcia terapii.
- Leczenie estazolamem powinno być krótkie. Kończąc terapię, dawkę należy stopniowo redukować.
- Lek może powodować niepamięć, szczególnie w dużych dawkach. Po przyjęciu leku pacjent powinien spać przez 7-8 godzin.
- W przypadku objawów takich jak agresja, halucynacje lub koszmary, leczenie należy przerwać.
- Osoby starsze, osłabione lub z problemami oddechowymi powinny przyjmować niższą dawkę.
- Estazolam jest niewskazany dla osób z ciężką niewydolnością wątroby, zaburzeniami psychotycznymi, depresją i uzależnieniami.
- U pacjentów z niewydolnością nerek oraz porfirią dawkę należy dostosować ostrożnie.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.