Filgrastym
Wskazania do stosowania filgrastymu
Filgrastym jest lekiem stosowanym w leczeniu pacjentów z nowotworami złośliwymi, którzy przechodzą terapię cytotoksyczną. Jego głównym zadaniem jest skrócenie okresu neutropenii oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia gorączki neutropenicznej. Nie jest zalecany osobom z zespołami mielodysplastycznymi i przewlekłą białaczką szpikową.
Lek ten jest również używany do skracania czasu neutropenii u pacjentów poddawanych leczeniu mieloablacyjnemu przed przeszczepieniem szpiku kostnego, szczególnie u tych, którzy są narażeni na ciężką i długotrwałą neutropenię. Filgrastym ma ponadto zastosowanie w zwiększaniu liczby neutrofilów i skracaniu czasu trwania zakażeń u osób z wrodzoną, ciężką, cykliczną lub idiopatyczną neutropenią, a także u tych, którzy mają historię powtarzających się ciężkich zakażeń.
Lek jest także zarejestrowany do stosowania u pacjentów z zaawansowanym zakażeniem wirusem HIV, w celu zmniejszenia ryzyka zakażeń bakteryjnych. Filgrastym wspomaga również mobilizację komórek progenitorowych do krwi obwodowej, które mogą być później pobrane i wykorzystane po chemioterapii zamiast przeszczepienia szpiku kostnego lub jako część terapii uzupełniającej.
Mechanizm działania filgrastymu
Filgrastym działa jako czynnik stymulujący produkcję granulocytów. Jego działanie polega na pobudzaniu tworzenia, dojrzewania i uwalniania neutrofili z szpiku kostnego. Aktywny składnik leku oddziałuje na receptor cytokinowy oznaczony jako CD114.
Dawkowanie filgrastymu
Filgrastym podaje się przez wstrzyknięcie podskórne lub infuzję dożylną. Dawka zależy od rodzaju choroby i masy ciała pacjenta. Dorośli zwykle otrzymują od 0,1 do 1,2 mln jednostek na kilogram masy ciała dziennie.
Przeciwwskazania do stosowania filgrastymu
Nie należy stosować filgrastymu w przypadku nadwrażliwości na składnik aktywny.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu filgrastymu
Skutki uboczne
Podczas stosowania filgrastymu, zarówno w formie wstrzyknięć podskórnych jak i infuzji dożylnej, mogą wystąpić różne efekty uboczne. Do najczęstszych należą ból głowy, przełom sierpowatokrwinkowy, powiększenie śledziony, a nawet jej pęknięcie. Możliwa jest nadwrażliwość na substancję czynną. W niektórych przypadkach obserwuje się zwiększenie poziomu kwasu moczowego i aktywności dehydrogenazy mleczanowej w krwi, zmniejszenie apetytu, objawy przypominające dnę, niedociśnienie, chorobę zarostową żył, zaburzenia równowagi płynów, zespół nieszczelności naczyń włosowatych, ból w jamie ustnej i gardle, kaszel, duszność, krwioplucie, ostre niewydolności oddechowe, obrzęk płuc, śródmiąższowe zmiany w płucach, nacieki płucne, krwotok płucny, biegunka, wymioty, zaparcia, nudności. Może dojść do małopłytkowości, leukocytozy, powiększenia śledziony, reakcji anafilaktycznej, zwiększenia aktywności gamma-glutamylotransferazy i fosfatazy alkalicznej, wysypki, łysienia, zapalenia naczyń skóry, bólu mięśniowo-szkieletowego, nasilenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, bólu przy oddawaniu moczu, nieprawidłowych wyników badań moczu, osłabienia, zmęczenia, zapalenia błony śluzowej, bólu w klatce piersiowej, bólu ogólnego, białkomoczu, krwiomoczu, kłębuszkowego zapalenia nerek, krwawienia z nosa, osteoporozy, reakcji w miejscu wstrzyknięcia.
Wpływ na ciążę
Badania wykazały możliwość przenikania filgrastymu przez łożysko. Eksperymenty na zwierzętach wskazują na potencjalnie szkodliwy wpływ filgrastymu na procesy rozrodcze. Jego stosowanie jest niewskazane w czasie ciąży.
Wpływ na laktację
Nie ma pewności, czy filgrastym i jego metabolity przenikają do mleka matki. Ze względów bezpieczeństwa, nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią.
Interakcje z lekami
- Fluorouracyl (Fluorouracil), antymetabolity pirymidyny: Współstosowanie może zwiększać ryzyko neutropenii.
- Deksametazon (Dexamethasone), glikokortykosteroidy: Jednoczesne zażywanie może potęgować efekty uboczne tego leku.
- Triamcynolon (Triamcinolone), glikokortykosteroidy: Stosowanie równolegle z filgrastymem może nasilać działania niepożądane.
Inne środki ostrożności
- Podczas leczenia filgrastymem konieczne jest monitorowanie liczby płytek krwi i analizy moczu.
- Pacjenci z chorobami kości powinni regularnie sprawdzać gęstość kości.
- U osób z ciężką wrodzoną neutropenią i ryzykiem białaczki, filgrastym należy stosować z ostrożnością.
- Nie należy podawać leku osobom z wcześniejszą nadwrażliwością na filgrastym.
- Brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z zespołem mielodysplastycznym lub przewlekłą białaczką szpikową.
- W przypadku bólu w lewej górnej części brzucha u pacjentów przyjmujących filgrastym, należy zbadać śledzionę pod kątem jej powiększenia lub pęknięcia.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.