Insulina Lispro, Insulinum lisprum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (4)

Insulina lispro jest szybko działającym analogiem insuliny ludzkiej, stosowanym w leczeniu cukrzycy. Jest to zmodyfikowana forma insuliny, w której kolejność dwóch aminokwasów w łańcuchu B insuliny została zmieniona.Zaczyna obniżać poziom cukru we krwi już kilka minut po podaniu, osiągając szczyt działania w ciągu około jednej godziny, co pozwala lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi po posiłkach. Jej działanie trwa krócej, zazwyczaj od 2 do 5 godzin.

Pokaż 4 z 4 wyników

Insulina Lispro

Insulina Lispro

Wskazania do stosowania insuliny lispro

Insulina lispro, krótko działający analog insuliny ludzkiej, jest przeznaczona do leczenia cukrzycy u dzieci i dorosłych. Stosuje się ją do regulacji poziomu glukozy we krwi oraz w początkowej fazie stabilizacji cukrzycy.

Mechanizm działania insuliny lispro

Insulina lispro ułatwia transport glukozy do tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz kontroluje produkcję glukozy w wątrobie. Działa poprzez przeniesienie transportera glukozowego GLUT4 na błonę komórkową, co zwiększa wchłanianie glukozy do komórek.

Dawkowanie insuliny lispro

Lek podaje się podskórnie w różnych miejscach ciała (ramiona, uda, brzuch), unikając powtarzania miejsc wstrzyknięć. Wstrzyknięcia domięśniowe są niewskazane. W niektórych przypadkach stosuje się wstrzyknięcia dożylne lub pompę infuzyjną. Dawka jest indywidualna, zależna od wieku, masy ciała i stanu zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazania do stosowania inuliny lispro

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na insulinę lispro lub hipoglikemii.

Ostrzeżenia i środki ostrożności insuliny lispro

Skutki uboczne

Podczas stosowania insuliny lispro mogą wystąpić następujące skutki uboczne:

  • Hipoglikemia o różnym stopniu nasilenia,
  • Reakcje w miejscu wstrzyknięcia, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, ból, świąd,
  • Lipodystrofia, czyli zanik tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzyknięcia,
  • Reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksja,
  • Objawy Przedawkowania Insuliny Lispro.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Insulina lispro może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, szczególnie w przypadku hipoglikemii.

Wpływ na ciążę

Insulina lispro jest bezpieczna w ciąży. Wymaga monitorowania poziomu glukozy i dostosowania dawki, szczególnie w II i III trymestrze.

Wpływ na laktację

Stosowanie insuliny lispro podczas karmienia piersią może wymagać dostosowania dawki i diety.

Interakcje z lekami

  • Połączenie insuliny lispro z pioglitazonem może zwiększać ryzyko niewydolności serca. W przypadku objawów takich jak obrzęki czy przyrost masy ciała, może być konieczne odstawienie pioglitazonu.
  • Fluorochinolony (lewofloksacyna, ciprofloksacyna, moksyfloksacyna, norfloksacyna, pefloksacyna, prulifloksacyna) mogą wpływać na poziom cukru we krwi, zwiększając ryzyko hipoglikemii.
  • Chlormadynon, dienogest, drospirenon, etonogestrel, formoterol, cerytynib, kwas tioktynowy, lewonorgestrel, medroksyprogesteron, olodaterol, prochlorperazyna, progesteron, fenofibrat, fluoksetyna, acebutolol, betaksolol, bisoprolol, celiprolol, metoprolol, nebiwolol, amisulpryd, arypiprazol, asenapina, atazanawir, beklometazon, beksaroten, betametazon, chlorochina, chlorpromazyna, deksametazon, doksycyklina, fludrokortyzon, fozynopryl, furosemid, hydrokortyzon, hydroksychlorochina, indakaterol, budezonid, chinapryl, cilazapryl, efedryna, enalapril, kaptopryl, lizynopryl, losartan, metyloprednizolon, moklobemid, norelgestromina, pentoksyfilina, peryndopryl, testosteron, tetracyklina, torasemid, walsartan, zofenopryl, karwedilol, olanzapina, rysperydon, salbutamol, indapamid, salicylamid, kwas acetylosalicylowy, fenytoina, zyprazydon mogą wpływać na skuteczność działania insuliny lispro, zwiększając lub zmniejszając jej efektywność.
  • Stosowanie insuliny lispro z żeń-szeniem może zwiększać ryzyko hipoglikemii.

Interakcja z alkoholem

Alkohol może wpływać na poziom cukru we krwi, co może wymagać dostosowania dawki insuliny.

Inne środki ostrożności

  • Niewłaściwe dawkowanie lub przerwanie leczenia może prowadzić do hiperglikemii lub cukrzycowej kwasicy ketonowej.
  • W sytuacjach stresowych, chorobowych lub przy zwiększonej aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na insulinę może wzrosnąć. Ważne jest unikanie błędów w stosowaniu.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.