Lewotyroksyna
Wskazania do stosowania lewotyroksyny
- Lewotyroksyna jest lekiem wykorzystywanym w przypadkach, gdy tarczyca z określonych przyczyn nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonów. Wskazania do stosowania leku obejmują zatem niedoczynność tarczycy, zarówno pierwotną, ale i wtórną, następującą po różnych procedurach, takich jak operacje czy radioterapia. Wykorzystuje się ją ponadto w przypadku wola obojętnego (po operacji na wolu obojętnym, lek ma za zadanie zapobiegać nawrotowi choroby) i raka tarczycy, a także po tyroidektomii, czyli operacyjnym usunięciu tarczycy.
- W niektórych sytuacjach, lewotyroksyna jest wykorzystywana w wybranych badaniach diagnostycznych.
- Dodatkowo, lewotyroksyna jest często stosowana w leczeniu choroby Hashimoto oraz młodzieńczego obrzęku śluzowatego.
Mechanizm działania lewotyroksyny
Lek jest syntetycznym hormonem tarczycy, działającym analogicznie do naturalnie produkowanych przez organizm hormonów tego gruczołu. Nie ma mechanizmów w organizmie, które rozróżniałyby lewotyroksynę podaną z zewnątrz od tej wytwarzanej w sposób naturalny przez tarczycę.
Dawkowanie lewotyroksyny
- Dawka leku ustalana jest indywidualnie, z uwzględnieniem choroby podstawowej (takiej jak niedoczynność tarczycy, rak tarczycy, wole tarczycowe), stopnia niedoboru hormonów tarczycy, wyników badań laboratoryjnych, reakcji organizmu na leczenie, a w przypadku dzieci - również ich wzrostu.
- Dawki dobowe dla dorosłych wynoszą zwykle od 25 µg do 200 µg, a nawet do 300 µg.
- Początkowo podawane dawki lewotyroksyny są z reguły niższe, aby uniknąć możliwych działań niepożądanych. Zazwyczaj dawkę zwiększa się stopniowo, co 2-4 tygodnie. Biorąc pod uwagę towarzyszące schorzenia oraz wiek pacjenta - u osób starszych dawki mogą być niższe niż u dorosłych.
- Leczenie lewotyroksyną jest zazwyczaj długotrwałe, a często nawet dożywotnie, szczególnie w przypadku niedoczynności tarczycy, a także po pewnych procedurach(np. tyroidektomia) lub w profilaktyce nawrotów usunięcia wola obojętnego.
- Lewotyroksyna zalecana jest do przyjmowania rano, na czczo, przed posiłkiem, zazwyczaj raz na dobę.
Przeciwwskazania do stosowania lewotyroksyny
- Stosowanie lewotyroksyny jest niewskazane u osób z nadwrażliwością na ten lek lub z tyreotoksykozą.
- Przeciwwskazania obejmują również schorzenia serca, takie jak: niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, ostry stan zapalny mięśnia serca, całościowe ostre zapalenie serca czy pancarditis (zapalenie wszystkich warstw serca).
- Dodatkowo, lewotyroksyna nie jest zalecana dla osób z nieleczoną niedoczynnością kory nadnerczy, niedoczynnością przysadki mózgowej oraz nieleczoną nadczynnością tarczycy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu lewotyroksyny
Skutki uboczne
Jeżeli pacjent nie toleruje zalecanej dawki lewotyroksyny lub doszło do przedawkowania leku, zwłaszcza w sytuacji szybkiego zwiększania dawki na początku terapii, mogą się pojawić objawy typowe dla nadczynności tarczycy.
W razie wystąpienia takich objawów, zaleca się obniżenie dziennej dawki lub chwilowe przerwanie jej przyjmowania (po konsultacji z lekarzem). Po zniknięciu objawów, leczenie można kontynuować z ostrożnością, ustalając odpowiednie dawkowanie.
W sytuacji gdy pacjent wykazuje nadwrażliwość na lewotyroksynę mogą wystąpić reakcje alergiczne, m.in. obrzęk naczynioruchowy=, wysypka lub pokrzywka, a także reakcje alergiczne dotyczące układu oddechowego. W niektórych przypadkach zaobserwowano wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego. W takiej sytuacji podawanie leku należy natychmiast przerwać.
Wpływ na ciążę
- Stosowanie lewotyroksyny w ciąży jest dozwolone, jeśli zachodzi taka potrzeba. O dawkowaniu preparatu decyduje lekarz.
- Jednoczesne przyjmowanie lewotyroksyny i leku tyreostatycznego jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży.
Wpływ na laktację
Podczas laktacji, lewotyroksyna może przenikać do mleka matki. Przy przestrzeganiu zalecanych dawek terapeutycznych, stężenie leku w mleku jest na tyle niewielkie, że nie powoduje ryzyka wywołania nadczynności tarczycy lub hamowania wydzielania hormonu TSH u karmionego dziecka.
Interakcje z lekami
Lewotyroksyna może wpływać na działanie innych, równolegle przyjmowanych leków, bądź na odwrót.
- Środek osłabia działanie leków obniżających cukier we krwi (np. metformina, glimepiryd). Osoby z cukrzycą powinny kontrolować poziom cukru, zwłaszcza gdy rozpoczynają lub kończą leczenie lewotyroksyną. Może być konieczna zmiana dawki leków przeciwcukrzycowych.
- Lek wzmacnia działanie pochodnych kumaryny. Kontroluj krzepnięcie krwi i dostosuj dawkę antykoagulantów w razie potrzeby.
- Inhibitory pompy protonowej (IPP) zmniejszają wchłanianie leku przez zmianę pH żołądka.
- Żywice jonowymienne (cholestyramina, kolestypol i inne) zakłócają wchłanianie lewotyroksyny. Podawaj je 4-5 godzin po lewotyroksynie.
- Lewotyroksyna może wchodzić w interakcje z lekami zawierającymi: glin, żelazo, wapń. Tego rodzaju leku należy zażywać 2 godziny po lewotyroksynie.
- Sewelamer, węglan lantanu oraz sertralina, chlorochina/proguanil, inhibitory proteazy i kinazy tyrozynowej mogą wpłynąć na skuteczność lewotyroksyny.
- Salicylany, dikumarol, furosemid, ryfampicyna, karbamazepina, amiodaron mogą wpłynąć na poziom lewotyroksyny w surowicy.
- Stosowane jednocześnie estrogeny mogą zwiększać zapotrzebowanie na lewotyroksynę.
Inne środki ostrożności
- Lewotyroksyna to lek o ścisłym zakresie dawkowania, ustalanym indywidualnie. Wybór dawki opiera się na wynikach badań, takich jak poziom TSH i ocenę kliniczną. Ważne jest, aby dawka nie była ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, co mogłoby wywołać objawy podobne do tyreotoksykozy. Osoby z podwyższoną wrażliwością na hormony tarczycy, np. z obrzękiem śluzowatym, wymagają szczególnej ostrożności. W czasie ciąży, gdy poziom TSH wzrasta, dawkę leku można zmniejszyć.
- Lek oddziałuje na procesy metaboliczne, ale nie powinien być stosowany jako środek odchudzający lub do leczenia otyłości.
- Stosowanie hormonów tarczycy u starszych osób, osób z chorobami serca, cukrzycą czy moczówką prostą wymaga ostrożności.
- Istnieje ryzyko wzrostu spadku gęstości mineralnej kości u kobiet zażywających hormony tarczycy w okresie menopauz.
- Przed rozpoczęciem terapii hormonami tarczycy konieczne jest wykluczenie niedoczynności tarczycy o charakterze wtórnym z towarzyszącą niedoczynnością kory nadnerczy. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie leczenia substytucyjnego z użyciem hydrokortyzonu.
- Osoby z padaczką lub które doświadczały napadów padaczkowych powinny być świadome, że lewotyroksyna może obniżyć próg dla wystąpienia drgawek.
- Spożywanie kawy w czasie przyjmowania lewotyroksyny może wpływać na jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Aby zminimalizować to ryzyko, zaleca się spożywanie kawy od 30 minut do godziny po zażyciu lewotyroksyny.
- Wchłanianie hormonów tarczycy może być osłabione przez dietę bogatą w włókna, takie jak błonnik. Również pokarmy zawierające soję mogą mieć podobny efekt na absorpcję lewotyroksyny.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.