Piracetam
Wskazania do stosowania piracetamu
Piracetam to lek wpływający na ośrodkowy układ nerwowy. Stosuje się go w przypadku:
- Mioklonii pochodzenia korowego i zawrotów głowy,
- W leczeniu dysleksji u dzieci (w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami logopedycznymi).
Mechanizm działania piracetamu
Piracetam, jako pochodna kwasu gamma-aminomasłowego, działa na organizm w sposób nie do końca wyjaśniony. Prawdopodobnie wpływa na funkcjonowanie białek w błonach fosfolipidowych, łącząc się z ich polarnymi grupami. Stabilizuje to błonę fosfolipidową i usprawnia działanie białek przez nią przechodzących. W efekcie lek poprawia zdolności poznawcze, koncentrację i pamięć, prawdopodobnie zwiększając przekazywanie impulsów nerwowych między synapsami. Piracetam ma potencjalne działanie neuroprotekcyjne na ośrodkowy układ nerwowy. Może ograniczać szkodliwy wpływ beta-amyloidu na błonę fosfolipidową, co jest czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera. Dodatkowo poprawia właściwości krwi. Zmniejsza skłonność krwinek czerwonych do przylegania do śródbłonka i zwiększa elastyczność erytrocytów.
Dawkowanie piracetamu
- Ordynowana dawka leku zależy od kilku czynników, takich jak wiek pacjenta, jego waga, rodzaj choroby i współistniejące schorzenia. Maksymalna dobowa doza piracetamu wynosi 24 gramy.
- W przypadku leczenia zawrotów głowy, zazwyczaj zaleca się dawkę od 2,4 do 4,8 gramów piracetamu na dobę. Dla dzieci leczonych na dysleksję zwykle zaleca się dawkę 3,2 gramów piracetamu na dobę, współbieżnie z terapią logopedyczną.
- Jeżeli piracetam jest stosowany do leczenia mioklonii pochodzenia ośrodkowego, początkowa dawka wynosi 7,2 gramy na dobę. Ta dawka może być dostosowywana, zwiększając ją co kilka dni o maksymalnie 4,8 gramy, w zależności od efektów leczenia. Podczas długotrwałej terapii, można spróbować zmniejszyć dawkę lub odstawić lek.
- Piracetam powinien być przyjmowany regularnie, o ustalonych godzinach. Można go zażywać podczas posiłków, popijając odpowiednią ilością wody. W niektórych chorobach może być konieczne podanie leku drogą dożylną.
Przeciwwskazania do stosowania piracetamu
Piracetam jest niewskazany dla osób z nadwrażliwością na tę substancję. Dodatkowe przeciwwskazania to obecność pląsawicy Huntingtona, poważne problemy z nerkami (klirens kreatyniny poniżej 20 ml/min) oraz występowanie krwawień w mózgu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu mannitolu
Skutki uboczne
Do częstych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem piracetamu należą: nerwowość, zwiększenie masy ciała, hiperkineza. Niezbyt często obserwowane to depresja oraz senność.
Wpływ na prowadzenie pojazdów
Niepożądane reakcje na piracetam mogą wpłynąć na umiejętność kierowania pojazdami. W trakcie leczenia tym środkiem powinno się uwzględniać, że może on obniżyć zdolność do obsługi maszyn lub prowadzenia pojazdów.
Wpływ na ciążę
Piracetam można stosować u kobiet ciężarnych tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, a korzyści dla matki są większe niż potencjalne ryzyko dla dziecka. Lek przenika przez barierę łożyskową i jego poziom może czasami być zbliżony do poziomu w krwi matki.
Wpływ na laktację
Ze względu na mały rozmiar cząsteczki i dużą biodostępność po doustnym podaniu, piracetam może przenikać do mleka matki. Nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią, a jeśli musi być stosowany, należy uwzględnić ryzyko działań niepożądanych u dziecka.
Interakcje z lekami
- Piracetam może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (np. acenokumarolu, warfaryny),
- Jednoczesne stosowanie z lewotyroksyną zwiększa ryzyko wystąpienia splątania, drażliwości i niepokoju.
Inne środki ostrożności
- Wchłanianie leku może być opóźnione przez jedzenie.
- Zaleca się, aby pacjenci, którzy mają przejść operację, mają owrzodzenia przewodu pokarmowego lub przebyli udar krwotoczny, zachowali szczególną ostrożność.
- Pacjenci leczeni piracetamem z powodu niekontrolowanych ruchów mięśni nie powinni nagle przerywać leczenia, aby uniknąć ryzyka nawrotu choroby.
- Biorąc pod uwagę, że lek jest eliminowany przez nerki, pacjenci z problemami nerkowymi powinni być szczególnie ostrożni. Osoby starsze powinny regularnie monitorować klirens kreatyniny podczas stosowania piracetamu.
Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.