Tiamazol, Thiamazolum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (4)

Tiamazol, znany również pod nazwą metimazol, jest lekiem stosowanym w leczeniu nadczynności tarczycy, zwanej również tyreotoksykozą. Jest to stan, w którym tarczyca produkuje nadmiar hormonów tarczycy. Tiamazol działa poprzez hamowanie syntezy hormonów tarczycy, co pomaga w normalizacji ich poziomów w organizmie.

Sortuj według
    Tiamazol

    Tiamazol

    Wskazania do stosowania tiamazoli

    Tiamazol, lek z grupy imidazoli, jest stosowany w leczeniu chorób tarczycy. Jego zastosowanie obejmuje:

    • Wspomaganie terapii jodem radioaktywnym, zarówno przed jak i po jej zastosowaniu,
    • Przygotowanie do operacji chirurgicznej w przypadkach nadczynności tarczycy,
    • Leczenie kryzysów tarczycowych,
    • Terapia nadczynności tarczycy, gdy występuje niewielkie wole lub go brak,
    • Profilaktyka u osób z łagodną nadczynnością tarczycy i gruczolakami, szczególnie gdy są narażone na jod,

    Mechanizm działania tiamazolu

    Tiamazol działa poprzez ograniczenie produkcji hormonów tarczycy, co osiąga przez zakłócenie procesu włączania jodu do tyrozyny. Chociaż dokładny mechanizm nie jest w pełni zrozumiały, uważa się, że tiamazol zmniejsza aktywność peroksydazy tarczycowej, enzymu niezbędnego do przyłączania jodu do tyrozyny. Efektem jest obniżenie poziomu tyroksyny i trójdotyroniny we krwi. Reakcja organizmu na tiamazol różni się w zależności od pacjenta. Lek nie wpływa bezpośrednio na już wytworzone hormony tarczycy. Dlatego efekt leczenia pojawia się dopiero po zużyciu zapasów hormonów zgromadzonych w komórkach tarczycy.

    Dawkowanie tiamazolu

    • Tiamazol, stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy, ma zalecane dawki dobowe od 10 mg do 40 mg. Dawka początkowa zależy od ciężkości nadczynności, innych chorób, wieku i masy ciała pacjenta. W niektórych przypadkach, tiamazol jest łączony z lewotyroksyną, by zapobiec niedoczynności tarczycy.
    • Dawkowanie u dzieci ustala się na podstawie ich masy ciała, zwykle nie przekraczając 40 mg na dobę. Tiamazol przyjmuje się z małą ilością płynu. Dostosowanie dawki jest konieczne u osób starszych, z niewydolnością wątroby lub nerek. Nie zaleca się stosowania tiamazolu u dzieci poniżej 2 lat.
    • Terapia trwa zazwyczaj od 6 miesięcy do 2 lat, zależnie od diety, rodzaju nadczynności, czasu trwania leczenia i dawki leku. Przed operacją tarczycy, leczenie rozpoczyna się 3-4 tygodnie przed zabiegiem. W terapii jodem radioaktywnym, tiamazol jest często stosowany wspomagająco, z dawką i czasem leczenia dostosowanym do stopnia nadczynności.

    Przeciwwskazania do stosowania tiamazolu

    Tiamazol jest niewskazany u osób uczulonych na tę substancję lub inne tionamidy. Nie powinien być stosowany, jeśli pacjent miał wcześniej uszkodzenia szpiku związane z leczeniem karbimazolem lub tiamazolem, ma niski poziom granulocytów we krwi, doświadczył ostrego zapalenia trzustki po leczeniu karbimazolem lub tiamazolem, lub miał cholestazę przed rozpoczęciem terapii tiamazolem.

    Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu timazolu

    Skutki uboczne

    Bardzo częste: pokrzywka, świąd, wysypka, ból stawów.

    Niezbyt częste: agranulocytoza.

    Rzadkie: zaburzenia smaku, gorączka.

    Bardzo rzadkie: łysienie, trombocytopenia, pancytopenia, żółtaczka cholestatyczna, polineuropatia, autoimmunologiczny zespół insulinowy, ostry obrzęk ślinianek, toksyczne zapalenie wątroby, toczeń rumieniowaty polekowy, uogólniona limfadenopatia. 

    Wpływ na prowadzenie pojazdów

    Tiamazol może minimalnie wpływać na zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn, ze względu na potencjalne zawroty głowy.

    Wpływ na ciążę

    W ciąży, tiamazol stosuje się tylko w przypadkach klinicznie uzasadnionych, po ocenie korzyści dla matki i ryzyka dla płodu. Lek przenika przez łożysko, osiągając w krwi płodu stężenia podobne do tych w osoczu matki. Może powodować wady rozwojowe u płodu, takie jak wady twarzoczaszki, przepuklina pępowinowa, zrost przełyku, ubytek przegrody międzykomorowej, czy zaburzenia w budowie przewodu pępowionowo-jelitowego. W ciąży wymagającej leczenia nadczynności tarczycy, należy dostosować dawkowanie i monitorować stan matki i dziecka.

    Wpływ na laktację

    W okresie laktacji, tiamazol przenika do mleka matki. Możliwe jest stosowanie niskich dawek (do 10 mg) pod ścisłą kontrolą lekarza, najlepiej po karmieniu. W trakcie terapii należy monitorować noworodka pod kątem ryzyka niedoczynności tarczycy.

    Interakcje z lekami

    • Nadmiar jodu i stosowanie amiodaronu, leku przeciwarytmicznego klasy III, mogą osłabiać działanie tiamazolu. Z kolei znaczny niedobór jodu może nasilać jego efekty.
    • Istnieje ryzyko zmniejszenia skuteczności doustnych leków przeciwzakrzepowych, takich jak acenokumarol i warfaryna, które są antagonistami witaminy K. Może to zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów.
    • Ponadto, stosowanie tiamazolu razem z klozapiną, atypowym neuroleptykiem, może podwyższać ryzyko leukopenii, czyli obniżenia liczby białych krwinek w osoczu.

    Inne środki ostrożności

    • Ostrożność jest wymagana przy stosowaniu tiamazolu u pacjentów z wolem, ze względu na ryzyko jego powiększenia. Zaleca się regularne badania krwi, szczególnie u osób z ryzykiem granulocytopenii. Rzadko tiamazol może wywołać agranulocytozę, objawiającą się stanem zapalnym gardła, błony śluzowej jamy ustnej, gorączką.
    • Tiamazol może powodować ostre zapalenie trzustki, w takim przypadku należy przerwać leczenie. Podczas terapii może wystąpić niedoczynność tarczycy, co można regulować dostosowując dawkę tiamazolu lub dodając lewotyroksynę. U niektórych pacjentów może wystąpić wzrost masy ciała. Przedwczesne zakończenie leczenia tiamazolem może nasilić nadczynność tarczycy.
    • Podczas stosowania tiamazolu zaleca się używanie skutecznej antykoncepcji.

    Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.