Opis
Nazwa | TRUSOPT |
Nazwa międzynarodowa | dorzolamidum |
Dawka | 20 mg/ml |
Postać | krople do oczu, roztwór |
Wielkość opakowania | 5 ml |
Działanie/właściwości |
|
Działanie
Jak działa lek Trusopt?
Trusopt jest lekiem zawierającym chlorowodorek dorzolamidu, który należy do inhibitorów anhydrazy węglanowej. Trusopt stosowany jest miejscowo do worka spojówkowego.
Wskazania
Trusopt zalecany jest w celu zmniejszenia zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego i leczenia jaskry.
Przeciwwskazania
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Trusopt?
Kiedy nie stosować leku Trusopt:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Trusopt należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy poinformować lekarza o przebytych chorobach i aktualnych dolegliwościach, a także o uczuleniach na leki.
W przypadku podrażnienia oka lub wystąpienia nowych dolegliwości, takich jak zaczerwienienie oka czy obrzęk powiek, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Jeżeli pacjent podejrzewa, że po użyciu leku Trusopt wystąpiła reakcja alergiczna (np. wysypka, ciężka reakcja skórna lub swędzenie) powinien przerwać stosowanie leku Trusopt i natychmiast zgłosić się do lekarza.
W przypadku używania soczewek kontaktowych, należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ich ponownym założeniem.
Stosowanie leku u dzieci
Przyjmowanie innych leków
Z czym nie łączyć leku Trusopt?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym o innych kroplach do oczu i lekach dostępnych bez recepty. Ważne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego lub sulfonamidów.
Ciąża
Czy lek Trusopt jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Trusopt. Lekarz zadecyduje, czy można stosować lek Trusopt.
Dawkowanie
Jak stosować lek Trusopt?
Lek Trusopt należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz ustala dawkę i czas leczenia.
Jeżeli Trusopt jest jedynym lekiem stosowanym do oka (oczu), to zaleca się zakraplanie jednej kropli do chorego oka (oczu) trzy razy na dobę (rano, po południu i wieczorem).
Jeżeli lekarz zalecił dodatkowo stosowanie leku beta-adrenolitycznego w postaci kropli do oczu w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, to zalecaną dawką leku Trusopt jest jedna kropla do chorego oka (oczu) dwa razy na dobę – rano i wieczorem.
Jeżeli oprócz leku Trusopt stosowany jest inny lek podawany miejscowo do oka, należy zachowywać co najmniej 15 minut przerwy między zakraplaniem kolejnych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie.
Nie należy bez porozumienia z lekarzem zmieniać dawkowania. W przypadku konieczności przerwania stosowania leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Nie wolno dotykać końcówką kroplomierza do oka lub jego okolic. Aby uniknąć możliwego zakażenia roztworu, należy unikać kontaktu kroplomierza z jakąkolwiek powierzchnią.
Instrukcja stosowania:
Nie należy używać, jeśli plastikowy pasek zabezpieczający wokół szyjki pojemnika jest uszkodzony lub jeśli go brakuje. Podczas otwierania pojemnika po raz pierwszy należy oderwać plastikowy pasek zabezpieczający.
Podczas każdego użycia produktu leczniczego Trusopt:
1. Umyć ręce
2. Otworzyć pojemnik.
Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dotykać zakraplaczem do oka, skóry wokół oczu ani palców. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować zakażenie kropli do oczu.
Stosowanie zakażonych kropli do oczu może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet do utraty wzroku.
3. Odchylić głowę do tyłu i przytrzymać odwrócony dnem do góry pojemnik nad okiem.
4. Odciągnąć dolną powiekę w dół i spojrzeć w górę. Lekko nacisnąć pojemnik powodując wypłynięcie pojedynczej kropli do przestrzeni pomiędzy powieką dolną a okiem.
5. Zamknąć oko i naciskać wewnętrzny kącik oka palcem przez około dwie minuty. Pomaga to zapobiec przedostaniu się leku do całego organizmu.
6. W celu zakroplenia leku do drugiego oka, jeśli wskazane przez lekarza, należy powtórzyć czynności z punktów od 3 do 5.
7. Założyć z powrotem nakrętkę i szczelnie zamknąć pojemnik.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Trusopt
W przypadku połknięcia zawartości opakowania leku Trusopt należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku Trusopt
Trusopt należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku pominięcia dawki leku Trusopt, należy podać ją jak najszybciej. Jeżeli jednak zbliża się czas podania kolejnej dawki leku Trusopt, nie należy podawać pominiętej dawki leku Trusopt, należy powrócić do wcześniej ustalonego schematu dawkowania.
Przerwanie stosowania leku Trusopt
Przed odstawieniem leku Trusopt należy porozumieć się z lekarzem. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Trusopt, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek Trusopt może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W badaniach klinicznych najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi (u około 3% pacjentów) były działania niepożądane dotyczące oczu, a przede wszystkim stwierdzenie zapalenia spojówek i reakcji ze strony powiek.
Jeżeli u pacjenta wystąpiła reakcja alergiczna, w tym pokrzywka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub przełykaniu należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.
Możliwe działania niepożądane, zgłoszone w czasie badań klinicznych lub po wprowadzeniu leku do obrotu, występujące u pacjentów leczonych produktem leczniczym Trusopt wymienione zgodnie z częstością występowania są przedstawione poniżej.
Bardzo często (występujące częściej niż u 1 na 10 osób):
- pieczenie i kłucie oczu
Często (występujące u 1 do 10 na 100 pacjentów):
- ból głowy
- powierzchniowe punktowate zapalenie rogówki, łzawienie, zapalenie spojówek, zapalenie powiek, swędzenie oczu, podrażnienie powiek, niewyraźne widzenie
- nudności, gorzki smak w ustach
- uczucie osłabienia i zmęczenia
Niezbyt często (występujące u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego
Rzadko (występujące u 1 do 10 na 10000 pacjentów):
- zawroty głowy, uczucie mrowienia i drętwienia
- podrażnienie, w tym zaczerwienienie, ból, sklejanie powiek, przemijająca krótkowzroczność (ustępująca po zaprzestaniu terapii), odwarstwienie naczyniówki po zabiegach filtracyjnych
- krwawienie z nosa
- podrażnienie gardła, suchość w jamie ustnej
- kontaktowe zapalenie skóry, ciężkie reakcje skórne (zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka)
- kamica moczowa
- objawy podmiotowe i przedmiotowe reakcji miejscowych (reakcji powiek) oraz objawy ogólnych reakcji alergicznych, w tym obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka i świąd, wysypka, skurcz oskrzeli
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
- duszność
- uczucie ciała obcego w oku (uczucie, że w oku coś się znajduje)
- silne bicie serca, które może być szybkie lub nieregularne (kołatanie serca)
- przyspieszone tętno
- zwiększone ciśnienie tętnicze krwi
Skład
Substancją czynną leku Trusopt jest dorzolamid. 1 ml roztworu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci chlorowodorku dorzolamidu).
Pozostałe składniki leku Trusopt to: benzalkoniowy chlorek, hydroksyetyloceluloza, mannitol, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek (do uzyskania właściwego pH) oraz woda do wstrzykiwań.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Producent
Mirabel Plant, Route de Marsat – Riom
63963 Clermont-Ferrand
Cedex 9, Francja