Dorzolamid, Dorzolamidum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (12)

Dorzolamid to lek okulistyczny, który jest inhibitorem anhydrazy węglanowej. Jest stosowany głównie w leczeniu różnych form jaskry oraz w przypadkach nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego działanie polega na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej w oku, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dorzolamid jest zazwyczaj podawany w formie kropli do oczu.

Sortuj:

Pokaż 12 z 12 wyników

Dorzolamid

Dorzolamid

Wskazania do stosowania dorzolamidu

Dorzolamid to lek obniżający ciśnienie w oku, stosowany w leczeniu nadciśnienia ocznego, jaskry otwartego kąta, jaskry torebkowej i jaskry wtórnej z pseudoeksfoliacją.

Mechanizm działania dorzolamidu

Dorzolamid działa jako inhibitor anhydrazy węglanowej. Po aplikacji do worka spojówkowego, lek wiąże się z anhydrazą węglanową II, znajdującą się w wyrostkach rzęskowych oka. Jego działanie polega na hamowaniu tej anhydrazy, co prowadzi do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej w oku. W rezultacie, dorzolamid efektywnie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Dawkowanie dorzolamidu

Lek podaje się miejscowo w formie kropli do oka. W przypadku używania innych kropli do oczu, zachować 15-minutową przerwę między aplikacjami. Unikać kontaktu kroplomierza z okiem lub innymi powierzchniami. Zalecana dawka dla dorosłych to 2-3 mg na dobę.

Przeciwwskazania do stosowania dorzolamidu

Leku nie należy stosować w przypadku alergii na dorzolamid, kwasicy hiperchloremicznej, czy ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 30ml/min).

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu dorzolamidu

Skutki uboczne

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Dorzolamid może powodować nieostrość widzenia i zawroty głowy. Nie prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do ustąpienia objawów.

Wpływ na ciążę

Brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Stosować tylko, gdy korzyści przewyższają ryzyko.

Wpływ na laktacje

Brak danych o przenikaniu leku do mleka matki. W przypadku konieczności stosowania dorzolamidu, zaleca się przerwanie karmienia piersią.

Interakcje z lekami

  • Nie łączyć z doustnymi inhibitorami dehydrogenazy węglanowej.
  • Możliwe interakcje z lekami takimi jak kwas acetylosalicylowy, salicylan choliny, topiramat i acetazolamid.

Inne środki ostrożności

  • Należy unikać zanieczyszczenia kroplomierza, by zapobiec infekcjom oka.
  • W przypadku stosowania maści ocznych, należy je aplikować co najmniej 15 minut po kroplach.
  • Dorzolamid jest wchłaniany do krwi i wydalany przez nerki, więc nie jest zalecany dla osób z ciężką niewydolnością nerek.
  • Może powodować działania uboczne typowe dla sulfonamidów, jak martwica naskórka czy zespół Stevensa-Johnsona.
  • Nie zaleca się stosowania u osób z ciężką niewydolnością wątroby.
  • Możliwe działania niepożądane to podrażnienie powiek i zapalenie spojówek.
  • Pacjenci z małą liczbą komórek śródbłonka rogówki powinni zachować szczególną ostrożność.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice