Witamina B2
Funkcje witaminy B2
Witamina B2 wpływa na pracę układu nerwowego, biorąc udział w wytwarzaniu dopaminy i serotoniny odpowiedzialnych za regulację nastroju. Ponadto ryboflawina stymuluje produkcję kortyzolu, który ma działanie przeciwzapalne, a także zwiększa poziom glukozy we krwi w momentach największego zapotrzebowania. Witamina B2 bierze również udział w przemianach metabolicznych białek, tłuszczów i węglowodanów, wspomagając ich trawienie. Oprócz tego ryboflawina stymuluje wchłanianie witaminy A w organizmie, co odgrywa szczególną rolę w prewencji problemów ze wzrokiem i utrzymaniu prawidłowego nawilżenia błon śluzowych układu pokarmowego i oddechowego.
Witamina B2 (Ryboflawina) – przyczyny i objawy niedoboru
Witaminy z grupy B nie są (oprócz witaminy B12) na stałe magazynowane w organizmie, co stanowi główną przyczynę niedoboru witaminy B2. Apteki oferują tabletki zawierające ryboflawinę, dzięki którym można uchronić się przed awitaminozą. Chorobę powodują również nieodpowiednia dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, a także zaburzenia wchłaniania jelitowego.
Zbyt mała ilość witaminy B2 przyczynia się do powstania zmian zapalnych takich jak zajady w kącikach ust lub łojotok, a także wywołuje dolegliwości oczu (np. światłowstręt, pieczenie). Jako że reguluje pracę układu nerwowego, jej niedobór może powodować opóźnienie procesów myślowych, a także problemy z koncentracją.
Witamina B2 – gdzie jest jej najwięcej i jakie jest jej zapotrzebowanie?
Ryboflawina występuje w dużych ilościach w mięsie wieprzowym i drobiowym, produktach zbożowych, a także roślinach strączkowych. Również mleko, jaja oraz warzywa (np. szpinak) są jej bogatym źródłem. Pamiętając, że dzienne zapotrzebowanie wynosi średnio od 1 mg do 3 mg, dietę można wspomóc suplementami zawierającymi witaminę B2. Cena tabletek zaczyna się już od 5 zł.