Witamina B3 PP
Rola witaminy B3 w organizmie
Ten rodzaj witaminy z grupy Brozpuszcza się w wodzie i jest odporny na działanie temperatury. Witamina PP występuje we wszystkich komórkach. To prekursor koenzymów (NAD i NADP) oksydoreduktaz, dzięki czemu bierze udział w przemianie białek, węglowodanów, lipidów i kwasów nukleinowych. Uczestniczy także w procesach wytwarzania energii w mitochondriach. Niacyna uczestniczy w syntezie hormonów płciowych (kortyzolu i tyroksyny). Do jednej z jej ważniejszych ról w organizmie można zaliczyć wspomaganie profilaktyki miażdżycowej poprzez redukcję stężenia niekorzystnego LDL i poziomu trójglicerydów (sprawdź leki i suplementy na cholesterol). Ponadto witamina B3 korzystnie wpływa na skórę, włosy, paznokcie i nasz stan psychiczny.
Witamina B3 (PP, niacyna) - przyczyny i objawy niedoboru
Witamina PPnaturalnie występuje w wielu produktach spożywczych. Jej niedobór z reguły jest spowodowany:
- Niedożywieniem,
- Stosowaniem diety eliminacyjnej lub odchudzającej,
- Długotrwałym przyjmowaniem leków na gruźlicę,
- Nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Znaczne niedobory niacyny mogą powodować chorobę zwaną pelagrą, która objawia się poprzez otarcia, zaczerwienienia i szorstkość skóry na obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych. Witamina B3 w zbyt małej ilości w organizmie objawia się także poprzez zaparcia, biegunki, stany zapalne jamy ustnej, nadmierne wypadanie włosów czy zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Kiedy warto suplementować witaminę B3?
Niacyna w zbyt dużej ilości w organizmie występuje niezwykle rzadko, dlatego może ją przyjmować każdy z nas. Witamina PP w szczególności suplementowana powinna być przez osobyz jej niedoborem lub z grupy ryzyka, do których należą m.in.
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią,
- Osoby starsze i schorowane,
- Osoby niedożywione, stosujące diety,
- Osoby z zaburzeniami wchłaniania jelitowego i nerkowego tryptofanu,
- Osoby nadużywające alkoholu,
- Osoby cierpiące na rakowiaka (nowotwór).
Biorąc pod uwagę rodzaj preparatu, w jakim dostępna jest witamina B3, aptekaoferuje m.in. tabletki, kapsułki czy krople.
Witamina B3 (PP, niacyna) – gdzie jest jej najwięcej i jakie jest jej zapotrzebowanie?
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B zależy od płci i wieku. Najwyższe jej dawki powinny przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią (17-18 mg na dzień). Dla osoby dorosłej zaleca się 14-16 mg, a dla dzieci od 6 do 16 mg.
Witamina B3 w żywności występuje jako kwas nikotynowy (w produktach pochodzenia zwierzęcego) i jego amid (w produktach roślinnych). Niacyna najczęściej znajduje się m.in. w:
- Drożdżach,
- Rybach,
- Orzeszkach ziemnych,
- Nabiale,
- Fasoli,
- Otrębach pszennych,
- Migdałach,
- Grochu,
- Pomidorach,
- Chudym mięsie,
- Kaszy gryczanej.