Preparaty na nadmierne pocenie się

  (52)

Nadmierna potliwość to stresująca przypadłość, która znacząco obniża komfort życia. Może występować miejscowo, najczęściej w obszarze dłoni, stóp, pach, twarzy lub obejmować całe ciało. Nadpotliwość ma różnorodne podłoże. Doraźną pomoc zapewnią dostępne w sprzedaży tabletki i inne preparaty na nadmierną potliwość. W przypadku braku poprawy konieczna może być konsultacja lekarska.

Sortuj:

Pokaż 19 z 52 wyników

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Tabletki na nadmierną potliwość ‒ kiedy warto po nie sięgnąć?

Wbrew pozorom pocenie się jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to naturalny mechanizm termoregulujący, umożliwiający odprowadzenie ciepła i utrzymanie optymalnej temperatury ciała podczas wysokich temperatur otoczenia lub w trakcie wysiłku fizycznego. Pocenie się pozwala ponadto na eliminację toksyn i nadmiaru soli mineralnych z organizmu. Całkowite zablokowanie wydzielania potu może więc być niebezpieczne. Sytuacja, w której organizm zostanie pozbawiony możliwości naturalnego chłodzenia się poprzez pot, może skutkować przegrzaniem i groźnymi powikłaniami, w tym udarem cieplnym czy nagromadzeniem toksyn w organizmie. 

O nadmiernej potliwości mówimy wtedy, gdy ilość wydzielanego potu przez gruczoły potowe przekracza fizjologiczne potrzeby regulacji temperatury ciała. Nadpotliwość może mieć różnorodne przyczyny, a wśród najczęstszych wymienia się:

  • uwarunkowania genetyczne, 
  • zmiany w gospodarce hormonalnej, 
  • choroby, między innymi cukrzycę, nadczynność tarczycy, otyłość,
  • czynniki środowiskowe, w tym wysokie temperatury i wysoką wilgotność powietrza,
  • długotrwały stres i silne emocje,
  • stosowane leki. 

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem jest stosowanie tabletek na nadmierną potliwość, które działają głównie poprzez regulację działania gruczołów potowych. Preparaty doustne najlepiej sprawdzą się, gdy potliwość dotyczy całego ciała. W przypadku poszczególnych partii optymalnym wyborem będą produkty do stosowania miejscowego. 

Leki na nadmierne pocenie się ‒ dla kogo są przeznaczone?

Leki na nadmierne pocenie dedykowane są dlaosób cierpiących na hiperhydrozę, czyli nadmierną potliwość, która w negatywny sposób wpływa na jakość życia. Osoby te doświadczają intensywnego i uporczywego pocenia się, pomimo zastosowania innych metod kontrolowania potliwości, takich jak antyperspiranty, blokery czy dezodoranty. Podstawą terapii są leki antycholinergiczne, takie jak: glikopirolan, bromek metanteliny oraz oksybutynina. Należy przy tym podkreślić, że u pacjentów z rozpoznaną hiperhydrozą kluczowe znaczenie ma wyeliminowanie przyczyny

Ważne!
Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków na nadmierną potliwość zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalną przyczynę nadmiernego pocenia się oraz dobierze odpowiedni rodzaj terapii.

Jakie są rodzaje preparatów na nadpotliwość?

Nie ulega wątpliwości, że nadmierna potliwość to bardzo uciążliwa przypadłość, a towarzyszące jej objawy, takie jak nieprzyjemny zapach czy wilgotność dłoni utrudniają kontakty towarzyskie. Pomocne w niwelowaniu kłopotliwych objawów są preparaty na nadpotliwość przeznaczone do stosowania miejscowego, dostępne bez recepty w większości aptek. Osoby zmagające się ze zwiększonym wydzielaniem potu sięgają najczęściej po dezodoranty i antyperspiranty dla kobiet oraz dezodoranty i antyperspiranty dla mężczyzn, które aplikuje się w okolicach pach. Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

  • Dezodoranty maskują lub eliminują nieprzyjemny zapach potu, jednak nie wpływają na jego ilość. Zawierają substancje zapachowe oraz antybakteryjne, które hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie charakterystycznej woni.
  • Antyperspiranty działają poprzez blokowanie gruczołów potowych, przez co zmniejszają produkcję wydzieliny. W składzie znajdują się między innymi związki glinu, które ograniczają pocenie i zapewniają uczucie świeżości.

Nadmierna potliwość nie dotyczy oczywiście wyłącznie pach, ale również innych obszarów ciała, w tym stóp, dlatego w ofercie wielu producentów znajdują się specjalne antyperspiranty do stóp w postaci aerozolu, kremu lub lotionu. Dla osób, u których standardowe antyperspiranty nie są w stanie skutecznie kontrolować potliwości, stworzono tzw. blokery potu, które dzięki wyższemu stężeniu soli glinu efektywnie blokują ujścia gruczołów potowych. W przeciwieństwie do dezodorantów i antyperspirantów mogą być stosowane co kilka dni lub raz w tygodniu, w zależności od konkretnego preparatu.

Co wziąć na nadmierne pocenie się?

Co hamuje nadmierne pocenie?

Marki powiązane z kategorią: Nadmierna potliwość

checkout.warnings.Notice