Wszawica
Kiedy i jak stosować szampon na wszy?
Szampony na wszy to najpopularniejszy środek, po który sięgają osoby borykające się z wszawicą. Są dostępne bez recepty, bardzo skuteczne, a jednocześnie proste w użyciu. Zawierają składniki, które prowadzą do uduszenia i obumarcia pasożytów oraz zmniejszają ich ruchliwość. Szampon na wszy należy zastosować w przypadku wystąpienia objawów wszawicy (zwłaszcza uporczywego świądu skóry głowy) oraz zaobserwowania ich na skórze lub we włosach. Dodatkowo powinien zastosować je każdy, kto miał bezpośredni kontakt z osobą z wszawicą.
- Wybierając szampon, należy zwrócić uwagę na to, dla kogo jest on przeznaczony. Niektóre szampony mogą stosować wyłącznie dorośli, ale w sprzedaży dostępne są również preparaty na wszy u dzieci.
- Przed pierwszym zastosowaniem konieczne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją producenta. Większość szamponów należy zastosować kilkukrotnie w określonych odstępach czasowych. Przestrzeganie zaleceń jest gwarancją skuteczności kuracji.
- Do szamponów na wszy często dołączone są specjalne grzebienie, które umożliwiają wyczesanie pasożytów z włosów.
- Warto wybierać szampony, które oprócz składników przeciw wszom i gnidom zawierają substancje łagodzące i pielęgnujące. W przebiegu wszawicy może pojawić się wzmożony świąd i podrażnienia skóry głowy. Szampony przeciwpasożytnicze i łagodzące pomogą pozbyć się wszy i objawów choroby.
Jak działa spray na wszy?
Spraye na wszy to kolejne preparaty na choroby skóry pomocne w walce z wszawicą. Wiele z nich można stosować nie tylko w celach leczniczych, ale również profilaktycznych. Spray na wszy można aplikować bezpośrednio na włosy i skórę głowy, ale także na meble i ubrania. To przydatne rozwiązanie, kiedy wszawica występuje u dziecka lub domowego zwierzaka.
Szampon, spray czy płyn na wszy – co wybrać?
Oprócz szamponów i sprayów w aptece dostępne są też płyny na wszy. Występują w postaci wcierek i roztworów. Wcierki przeznaczone są do wcierania bezpośrednio w skórę głowy. Roztwory natomiast często można stosować na całej długości włosów. Warto podkreślić, że skuteczność preparatu na wszy nie zależy od jego formy, a składu i prawidłowego stosowania. Dlatego wybór preparatu najlepiej dopasować do indywidualnych preferencji i wybrać taki, który będzie najprostszy w użyciu.
Jeśli mimo zastosowania preparatów na wszy problem nie zniknie, należy skonsultować się z lekarzem. Konsultacji wymagają również silne podrażnienia i zranienia w obrębie skóry głowy, które nie ustępują mimo zakończenia kuracji. W takich sytuacjach lekarz może zlecić dodatkowe badania bądź zalecić inne, indywidualnie dobrane leki bez recepty lub specjalistyczne leki dermatologiczne.
Co zawierają preparaty na wszy i gnidy?
Preparaty na wszy i gnidy mogą zawierać następujące substancje.
- Oleje mineralne – pozbawiają wszy i gnidy dopływu powietrza, powodując ich uduszenie. Oleje mineralne występują najczęściej w szamponach.
- Permetryna – zaburza przewodnictwo nerwowe i powoduje porażenie pasożytów. Jest częstym składnikiem szamponów na wszy.
- Silikony (dimetikon i cyklometikon) – są nietoksyczne, dzięki czemu mogą być stosowane u dzieci, niemowląt po 6. miesiącu życia i kobiet w ciąży. Szczelnie pokrywają wszy i gnidy, blokując ich podstawowe procesy życiowe.